Menu
1 / 0
Aktualności /

Rekordowa liczba polskich mityngów w cyklach World Athletics Continental Tour 2024

Rekordowa liczba polskich mityngów w cyklach World Athletics Continental Tour 2024

Aż dziewiętnaście polskich imprez lekkoatletycznych znajdzie się w przyszłorocznym kalendarzu cyklu World Athletics Continental Tour. – W roku olimpijskim tak duża liczba mityngów wysokiej rangi jest bardzo korzystna dla planowania startów – zauważa statystyk lekkoatletyczny Tomasz Spodenkiewicz.

W sezonie 2024 w cyklu World Athletics Continental Tour znajdzie się aż dziewiętnaście polskich wydarzeń. To nie tylko mityngu rozgrywane na stadionach, ale także imprezy przełajowe, chodziarskie, wielobojowe i halowe.

Rynek polskich mityngów lekkoatletycznych rozwija się coraz dynamiczniej. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy zaledwie 3-4 niezłe wydarzenia w roku, a teraz jest ich zdecydowanie więcej. To cieszy, bo to szansa dla miast na promocję, ale też okazja dla zawodników do startu w dobrze obsadzonych zawodach z przyzwoitymi warunkami finansowymi – przyznaje wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara, który sam szefuje dwóm dużym imprezom, czyli Orlen Cup w Łodzi i memoriałowi Kusocińskiego.  

Grono polskich imprez znajdujących się w kalendarzach cyklów międzynarodowych uzupełnia zaliczany do Diamentowej Ligi 15. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej. Ten najbardziej prestiżowy z krajowych mityngów odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie 25 sierpnia.

W minionym sezonie byliśmy drugim najlepszym mityngiem na świecie. Na kolejne sezony stawiamy sobie niemniej ambitne wyzwania jeśli chodzi o poziom sportowy – przyznaje dyrektor wydarzenia Marcin Rosengarten.

Jak zauważa prowadzący w serwisie X profil Athletics News Tomasz Spodenkiewicz możliwość startu na dobrze punktowanych zawodach w kraju jest bardzo cenna w kontekście walki o kwalifikację do przyszłorocznych mistrzostw Europy w Rzymie i zmagań olimpijskich w Paryżu.

Kiedyś polscy lekkoatleci musieli wyjeżdżać za granicę, by startować w dobrych mityngach. Teraz to zawodnicy z innych krajów przyjeżdżają na dobrze obsadzone zawody do Polski. Tak duża liczba imprez wysokiej rangi w naszym kraju cieszy tym bardziej w roku olimpijskim. Współcześnie punkty rankingowe są kluczowe w kwalifikacjach na imprezy mistrzowskie – zauważa Spodenkiewicz.

Pierwszym wydarzeniem z cyklu World Athletics Continental Tour w sezonie 2024 w Polsce będzie halowy mityng ORLEN Cup, który 27 stycznia odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie.

Polskie imprezy w cyklach World Athletics Continental Tour oraz Diamentowej Ligi w sezonie 2024:

Data

Zawody

Miasto

27 stycznia

ORLEN Cup Łódź 2024

Łódź

6 lutego

ORLEN Copernicus Cup

Toruń

5 maja

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup

Warszawa

18 maja

70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego

Chorzów

21 maja

Grand Prix Gliwic

Gliwice

25 maja

GBS Bank Gorzów Meeting

Gorzów Wielkopolski

26 maja

Memoriał płk. Wiesława Kiryka

Oleśnica

31 maja

Lisek w domu

Duszniki

2 czerwca

Opolski Festiwal Skoków

Opole

2 czerwca

Mityng na Rynku Kościuszki

Białystok

16 czerwca

Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły

Sopot

21 czerwca

Memoriał Ireny Szewińskiej

Bydgoszcz

23 czerwca

Memoriał Czesława Cybulskiego

Poznań

20-21 lipca

Tyczka na Molo

Sopot

17 sierpnia

Golden Sand

Międzyzdroje

25 sierpnia

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Chorzów

28 sierpnia

Międzynarodowy Memoriał Wiesława Maniaka

Szczecin

1 września

Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego

Olsztyn

TBD

Memoriał Wiesława Czapiewskiego

TBD

TBD

Cross Country Bydgoszcz na Start

Bydgoszcz

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Łukasz Szeląg

Powrót do listy
Powiązane wydarzenia

Więcej