Menu
1 / 0
Aktualności /

Filmy o Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej i Natalii Kaczmarek na Festiwalu Polskich Filmów Sportowych

Filmy o Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej i Natalii Kaczmarek na Festiwalu Polskich Filmów Sportowych

Dwie produkcje opowiadające historie polskich lekkoatletek – „O milimetry” o Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej oraz „Natalia Kaczmarek – ile kosztuje medal” – znalazły się w gronie filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego w ramach 3. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych.

Autorką filmu o Natalii Kaczmarek jest Aleksandra Szmigiel. Na co dzień fotoreporterka Reutersa, która po zakończeniu kariery lekkoatletycznej skupiła się na pracy z aparatem fotograficznym. W ostatnich latach uwieczniała na zdjęciach m.in. sukcesy polskich sportowców na arenach całego świata. W sierpniu towarzyszyła z kolei Natalii Kaczmarek w przygotowaniach do najważniejszego startu w sezonie. 

Zabieram widzów w wyjątkową podróż. Zaczynamy w deszczowym Karpaczu, gdzie mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych Kaczmarek wykonuje ostatnie szlify formy przed mistrzostwami świata. Całość kończymy właśnie w Budapeszcie, gdzie moja bohaterka zdobywa srebrny medal w biegu na 400 metrów. Całość tej historii przepełniona jest emocjami, łzami, trudnościami – mówi reżyserka filmu.

Dominika Płatek w filmie „O milimetry” zaprasza nas do poznania świata Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej. W swej krótkometrażowej produkcji pokazuje zmagania znakomitej biegaczki z problemami zdrowotnymi. Widzowie mogą zobaczyć wysiłek lekkoatletki włożony w powrót do profesjonalnego uprawiania sportu.

Wiadomość od reżyserki dostałam w pewien wieczór. Zaproponowała nakręcenie filmu. W jej odczuciu moja historia trenowania, nauki życia przez sport, kontuzji i osiągnięć sportowych była czymś co uznała za inspirujące i warte pokazania szerszej publiczności. Pani reżyser przyjechała z konkretnym planem i wizją tego jak to pokazać. Wizja ta mi się bardzo spodobała, a jej owocem jest właśnie ta produkcja. Wierzę, że jest to film, który po obejrzeniu przez innych pozwoli im znaleźć motywację i wiarę w to, że każdą przeszkodę, niezależnie od stopnia jej trudności, prędzej czy później da się pokonać – opowiada o kulisach powstania filmu Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka.

W sumie w ramach konkursu widzowie będą mogli obejrzeć dwadzieścia cztery filmy. Projekcje odbędą w dniach 22-25 listopada w zakopiańskim kinie Giewont. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk

Powrót do listy

Więcej