1 / 0

Bereznowska mistrzynią świata w biegu 24-godzinnym

W Mistrzostwach Świata w Biegu 24-godzinnym rozegranych w Belfaście Polacy zdobyli pięć medali, Patrycja Bereznowska sięgnęła po złoto bijąc rekord świata ustanowiony przez siebie przed trzema miesiącami w Łodzi.

W Victoria Park początek imprezy nie zapowiadał takich żniw medalowych dla naszej reprezentacji. Jednak szczególnie w drugiej połowie rywalizacji Polacy znacznie poprawiali swoje pozycje.

Wśród kobiet oczekiwano zaciętej walki pomiędzy Amerykanką Katalin Nagy, obrończynią tytułu z Turynu i Patrycją Bereznowską, rekordzistką świata. Polka tym razem rozpoczęła szybciej i niemal od początku biegła na drugiej pozycji za Nagy. Po półmetku Bereznowska objęła prowadzenie i dość szybko powiększyła przewagę do pięciu km. Ostatecznie zawodniczka AZS AWF Katowice zwyciężyła pokonując dystans 258 km 339 m, tj. o 2067 m dłuższy niż dotychczasowy rekord świata. Bardzo dobrze wytrzymała trudy biegu Aleksandra Niwińska. Jeszcze na dwie godziny przed końcem biegu była na czwartej pozycji, ze stratą ponad sześciu km do Nagy, ale po świetnym finiszu zawodniczka LKS Olymp Błonie zdobyła srebrny medal pokonując odległość 251.078 km. Wysoko bo w drugiej dziesiątce uplasowały się nasze kolejne trzy zawodniczki.
Drużynowo Polki zdobyły srebro mistrzostw świata ulegając Amerykankom zaledwie o 622 m.

W naszym zespole męskim od początku najlepiej spisywał się 28-letni Sebastian Białobrzeski, po pięciu godzinach był 34., ale po siedmiu - już 18. Na dwie godziny przed zakończeniem biegu zajmował czwarte miejsce, tuż przed obrońcą tytułu, Niemcem Florianem Reusem. Wówczas zaczął słabnąć lider Węgier Tamas Rudolf (ostatecznie ósmy), a Polak przesunął się na medalową pozycję. Białobrzeski wynikiem 265 km 535 m ustanowił rekord Polski, Japończyk Yoshihiko Ishikawa przebiegł o 2013 m więcej a Szwed Johan Steene - o 980 m więcej od Polaka.
Nasz zespół sięgnął po tytuł wicemistrzów świata, triumfowała wyrównana drużyna Japonii.

12. Mistrzostwa Świata w Biegu 24-godzinnym. Belfast. 1-2 lipca 2017
1. Patrycja Bereznowska (AZS-AWF Katowice) 258.339 km - nieoficjalny rekord świata