1 / 0

34. PZLA MP U23: 60.73 Stója, Kopala z minimum

Niedzielne chłodne, ale na szczęście nie deszczowe, popołudnie w Suwałkach m.in. Bartłomiej Stój wygrał konkurs rzutu dyskiem uzyskując 60.73, a Igor Kopala skacząc wzwyż 2.16 wypełnił minimum PZLA na mistrzostwa Europy U23 w Bydgoszczy.

Najlepszą sprinterką na 200 metrów okazała się w Suwałkach Adrianna Janowicz. Zawodniczka z Szamotuł wygrała z czasem 24.35 i pokonała Ewę Ochocką – wczoraj drugą na 100 metrów – która uzyskała 24.76. Do srebra w biegu na 400 metrów przez płotki brąz w sprincie na 200 dodała Mariola Karaś (jej czas to 24.80).

Do złota w biegu na 100 metrów oraz krótkie sztafecie trzeci medal z najcenniejszego kruszcu wywalczył Dominik Kopeć. Sprinter Agrosu Zamość wygrał z czasem 21.63, a Dariusza Kowaluka pokonał zaledwie o 0.02 sekundy. Brązowy medal dla Przemysława Adamskiego – 21.96.

W biegu na 400 metrów przez płotki mistrzowski tytuł obroniła Justyna Saganiak – płotkarka UKS 55 Łódź wygrała z wynikiem 59.71. Walkę o srebrny i brązowy medal od ostatniego płotka stoczyły Helena Dalke i Marta Kubeł – ostatecznie wicemistrzynią kraju, z czasem 59.89, została ta pierwsza. Brąz wygrała Marta Kubeł – 60.23.

Szymon Zięba pewnie wygrał bieg na 400 metrów przez płotki osiągając czas 52.96. Na mecie wyprzedził Macieja Gossa (53.38) i Kacpra Ambrożego (53.40). Bez medalu w biegu płotkarskim wyjedzie z Suwałk lider krajowych tabel U23 Adrian Zachciał, który finiszował jako czwarty.

Niespodziewanie złoto i srebro w biegu na 800 metrów zdobyły zawodniczki startujące w drugiej serii. Najlepszy czas – 2:11.08 – uzyskała w Suwałkach Paulina Waśniewska, która pokonała Natalię Gulczyńską – 2:11.98. Brązowy medal wywalczyła najlepsza w pierwszej serii Martyna Galant – 2:13.35.

Faworytem biegu na 800 metrów był jeden z kandydatów do zdobycia medali mistrzostw Europy w Bydgoszczy, czyli Mateusz Borkowski. Podopieczny Stanisława Jaszczaka nie zawiódł zwyciężając z czasem 1:54.70. Drugie miejsce zajął Jakub Bałdyka (1:55.68), a brązowy medal wywalczył najlepszy w drugiej serii Grzegorz Petrusiewicz – 1:55.76.

Złoty medal w biegu rozstawnym 4x400 metrów kobiet zdobył zespół AZS AWF Warszawa – panie pobiegły w składzie Natalia Bartosiewicz, Angelika Sarna, Karolina Grzegorczyk oraz Dominika Muraszewska, która na ostatniej prostej nie dała się wyprzedzić zawodniczce krakowskiego AZSu-AWFu. Akademiczki z Bielan uzyskały czas 3:45.24 i pokonały zespoły AZS AWF Kraków (3:45.44) i AZS AWF Wrocław (3:49.47).

Sztafeta łódzkiego AZS-u była najlepsza w rywalizacji mężczyzn w biegu rozstawnym 4x400 metrów. Kamil Mroczek, Natan Buch, Tomasz Sych i Kajetan Duszyński uzyskali czas 3:18.79 i pokonali kluby AZS AWF Warszawa (3:18.99) oraz AZS KU Politechnika Opolskiej Opole (3:20.22).

Małgorzata Kiełbasa wygrała konkurs trójskoku z wynikiem 12.95, pokonując w ostatniej kolejce Adriannę Szóstak (12.84). Brąz zdobyła Aleksandra Glapińska (12.34).

Mistrzem Polski U23 w trójskoku został Jan Kulmaczewski, który w ostatniej kolejce wynikiem 15.53 poprawił rekord życiowy. Drugie miejsce zajął Bartosz Wójcik (15.35), trzeci był Krzysztof Dudek (15.29).

Norbert Kobielski po zaliczeniu w trzeciej próbie 2.19 atakował jeszcze– bezskutecznie – 2.23 i 2.27, ale zdobył pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw Polski do lat 23 w skoku wzwyż. Igor Kopala, który w hali w tym roku skakał już 2.20, dziś w Suwałkach wynikiem 2.16 zapewnił sobie srebro i wypełnił minimum PZLA na mistrzostwa Europy w Bydgoszczy. Brązowy medal dla Bartłomieja Bedeniczuka – 2.04.

5.30 to złoty wynik Mateusza Jerzego, który wygrał zmagania tyczkarzy. Drugie miejsce zajął Borys Dżaman (5.00), a trzeci był Maciej Włódarski (4.90).

Zdecydowanie najlepszą zawodniczką konkursu rzutu dyskiem była Daria Zabawska, która we wszystkich mierzonych próbach uzyskiwała lepsze wyniki od najlepszego rezultatu drugiej zawodniczki. Reprezentantka Podlasia Białystok wygrała z wynikiem 56.73 i zdecydowanie pokonała Monikę Nowak (52.16). Brązowy medal zdobyła Aleksandra Grubba – 48.85.

Bartłomiej Stój jako jedyny dyskobol przekroczył w Suwałkach 60 metrów (dwukrotnie) zdobywając – drugi rok z rzędu – mistrzostwo Polski do lat 23 z wynikiem 60.73. Rekord życiowy 58.42 i srebrny medal to dorobek po konkursie rzutu dyskiem srebrnego medalisty, czyli Konrada Bukowieckiego. Brązowy medal zdobył Krystian Pawelczyk – 54.56.

Jutro, na konferencji prasowej na stadionie PGE Narodowym w Warszawie, ogłoszony zostanie skład biało-czerwonej ekipy na 11. Mistrzostwa Europy U23, które od 13 do 16 lipca odbędą się w Bydgoszczy.

Pełne wyniki: Suwałki