1 / 0

MP w Przełajach: u juniorów sukcesy faworytów

W pierwszym dniu mistrzostw Polski w biegach przełajowych na trasie w Żaganiu rywalizowali juniorzy młodsi i juniorzy – w walce o medale nie zawiedli faworyci zmagań.

Jako pierwsze z trasą poprowadzoną przez tereny obozu Stalag Luft III zmierzyły się juniorki młodsze. Dystans około 2 kilometrów najszybciej pokonała ubiegłoroczna medalistka olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy Beata Topka, która na mecie uzyskała wynik 6:45. Podopieczna Jarosława Ścigały odniosła pewne zwycięstwo nad rywalkami. Sześć sekund po biegaczce z północy kraju finiszowały Wiktoria Kłębowska i Kinga Grabowska. Na mecie minimalnie szybsza była ta pierwsza, która zaatakowała na finiszowych metrach. Obu paniom zmierzono czas 6:51.

Na dłuższym o kilometr dystansie najszybszą juniorką młodszą była Kinga Królik (10:57), która pokonała Julię Dias (11:02) oraz Monikę Dubiellę (11:09).

Medalową kolekcję o złoto z Żagania wzbogacił Szymon Zięba. Nasz utalentowany zawodnik z Kolbuszowej triumfował na Ziemi Lubuskiej w biegu juniorów młodszych na 3 kilometry (jego czas to 9:38). Zwycięstwo biegacz z Podkarpacia okupił jednak przewrotką na ostatniej prostej.

- Na szczęście szybko się pozbierałem i udało mi się wbiec przed kolegami – mówił po biegu stronie Crossu Żagańskiego mistrz kraju.

Za plecami złotego medalisty zaciętą walkę o pozostałe miejsca na podium stoczyli Łukasz Jatczak (9:41), Patryk Groth (9:41) oraz Dariusz Nowakowski (9:42).

Mistrzem Polski juniorów młodszych w biegu przełajowym na dłuższym dystansie został Stanisław Lebioda (16:07) – zawodnik ze Stalowej Woli pokonał Bartosza Jarczoka (16:11) oraz Rafała Pogorzelskiego (16:23).

- Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana – podsumował swój bieg Lebioda, który dodał, że trasa w Żaganiu nie należała do łatwych.

Juniorzy młodsi w drodze po medale (foto: Jan Mazur)

Najszybszą juniorką w biegu na 2 kilometry została Sylwia Indeka, która uzyskała czas 6:43 i zaledwie o sekundę pokonała Weronikę Lizakowską. Brązowy medal dla Michaliny Kowalskiej (6:48).

Na dłuższym dystansie wśród juniorek jako pierwsza finiszowała Patrycja Kapała (14:38), która pokonała Annę Szyjkę (14:41) i Anetę Konieczek (14:43).

Sporo ostrej rywalizacji było podczas biegu juniorów na 3 kilometry. Złoto zdobył w nim Patryk Marmon (9:20), ale na mecie przyznał, że bardzo dobrą robotę wykonał drugi dziś Mateusz Dębski (9:24).

- To Mateusz wykonał najtrudniejszą robotę i prowadził niemal przez cały bieg. Ja na końcówce czułem się widocznie lepiej i zostało mi więcej siły – podsumował swój start Patryk Marmon.

Trzeci na linii mety tego biegu był Patryk Kozłowski, który przegrał srebro zaledwie o sekundę.

Ton rywalizacji w najdłuższym biegu sobotniej odsłony crossowego czempionatu początkowo nadawli Grzegorz Ebel i jego klubowy kolega z bytowskiej Baszty Radosław Jankowski. Od stawki odskoczył później Ebel, którego na finałowym okrążeniu dogonił Dariusz Boratyński.

- Czułem już jego oddech na plecach, ale wierzyłem, że dam radę – mówił po biegu Ebel, który złoto okrasił czasem 19:04.

Drugie miejsce zajął Boratyński, który finiszował 5 sekund za złotym medalistą. Z brązowym medalem wyjedzie z Żagania Radosław Jankowski (dziś czas 19:20).

Dokończenie zmagań jutro – w Żaganiu odbędą się 88. Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych. Do zawodów zgłoszono m.in. Marcina Lewandowskiego i Angelikę Cichocką.

Maciej Jałoszyński, współpraca: Tomasz Hucał