1 / 0

ME Zurych 2014: Krystian Zalewski wicemistrzem Europy!

Krystian Zalewski w znakomitym stylu zdobył srebrny medal w biegu na 3000 metrów z przeszkodami podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy, które rozgrywane są w Zurychu.

W czwartkowy wieczór polscy lekkoatleci dali wiele powodów do radości kibicom Królowej Sportu znad Wisły. Większość naszych reprezentantów awansowało do finałów, a najmilszym momentem było wywalczenie przez Krystiana Zalewskiego srebrnego krążka w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Zalewski, trenowany przez Jacka Kostrzebę, przez cały dystans kontrolował bieg. 800 metrów przed metą rozpoczął atak na pozycję medalową. Gdy zawodnicy ostatni raz pokonywali rów z wodą długodystansowiec z Goleniowa był drugi za broniącym tytułu Mahiedine Mekhissi-Benabbadem. Na ostatniej prostej dzielnie walczącego Polaka wyprzedził jeszcze Francuz Yoann Kowal. Na mecie Polak zameldował się trzeci, ze łzami szczęścia w oczach. Czas naszego medalisty to 8:27.11. Na kilkadziesiąt metrów przed metą prowadzący Mekhissi-Benabbad zdjął koszulkę i trzymając ją w rękach minął linię mety. Zachowanie to skutkowało żółtą kartką dla biegacza oraz złożeniem protestu przez ekipę hiszpańską (zawodnicy z tego kraju zajęli 4 i 5 miejsce). Decyzją sędziów Francuz został zdyskwalifikowany i Polak ostatecznie zdobył srebrny medal.

Dziesiąte miejsce zajął drugi z Polaków – Mateusz Demczyszak uzyskał 8:34.32.

Krystian Zalewski zdobył pierwszy od 32 lat medal dla Polski w biegu przez przeszkody – ostatnio na podium stał w 1982 w Atenach Bogusław Mamiński. Wcześniej, w Rzymie w 1974 i w Pradze w 1978, złoto zdobywał Bronisław Malinowski.

Dobra passa polskich lekkoatletów rozpoczęła się jednak od udanego startu Joanna Linkiewicz w biegu na 400 metrów przez płotki. Podopieczna Marka Rożeja, niezrażona doborowym towarzystwem utytułowanych rywalek, zajęła w drugim biegu półfinałowym czwarte miejsce. Płotkarka ze stolicy Dolnego Śląska czasem 55.89 poprawiła swój rekord życiowy, przesunęła się na 9. miejsce w polskich tabelach historycznych oraz uzyskała awans do sobotniego finału.

Kilka minut później na bieżni pojawiła się kolejna Joanna – tym razem Jóźwik. Zawodniczka warszawskiego AZS-AWF zaimponowała wszystkim – w świetnym stylu zajęła drugie miejsce w swoim półfinale uzyskując czas 2:00.58 (nowy rekord życiowy) i awansując do finału z drugim rezultatem.

Duże szczęście miał Karol Zalewski. W swoim biegu półfinałowym na 200 metrów podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego musiał oprócz rywali zmagać się także z trudnym pierwszym torem. Zawodnik AZS UWM Olsztyn uzyskał czas 20.52 – identyczny jak 28-letni Brytyjczyk James Ellington. Po analizie czasów okazało się, że Polak i zawodnik z Wysp Brytyjskich mają identyczny czas co do tysięcznej części sekundy. W związku z tym, w obecności Sekretarza Generalnego PZLA Piotra Długosielskiego, odbyło się losowanie. Sędziowie wyciągnęli kartkę z napisem „Polska” i to nasz szybkobiegacz wystartuje jutro wieczorem w finale.

W półfinale biegu na 110 metrów przez płotki ponownie z dobrej strony pokazał się w Zurychu Artur Noga. Rekordzista Polski uzyskał w półfinale, podobnie jak Czech Petr Svoboda i Niemiec Matthias Bühler, czas 13.29. W finale zawodnik Andrzeja Radiuka walczył z rywalami i bólem mięśnia przywodziciela. Na mecie zameldował się siódmy (z czasem 14.25) jednak po dyskwalifikacji Francuza Dimitri Bascou Polak przesunął się na szóste miejsce.

Niestety awansować do finału rzutu oszczepem nie udało się Łukaszowi Grzeszczukowi. Miotacz warszawskiej Skry zajął pechowe trzynaste miejsce rzucając 77.74.

Po pierwszym dniu wieloboju Karolina Tymińska zajmuje 11. miejsce – Polka w biegu na 100 metrów przez płotki uzyskała 13.56, w skoku wzwyż 1.70, w pchnięciu kulą 14.47 i w biegu na 200 metrów 24.61. W sumie zawodniczka SKLA Sopot ma na swoim koncie 3644 pkt.

Po trzecim dniu zawodów w Zurychu Polska z jednym srebrnym i dwoma brązowymi medalami zajmuje 10. miejsce w klasyfikacji medalowej.