Menu
1 / 0
Aktualności /

Kluczowe decyzje European Athletics z kongresu w Wilnie

Kluczowe decyzje European Athletics z kongresu w Wilnie

Podczas niedawnego spotkania Rady European Athletics władze europejskiej lekkoatletyki podjęły kilka kluczowych decyzji. Wśród zmian m.in. rezygnacja z organizacji przyszłorocznego pucharu Europy w biegu na 10 000 metrów oraz rozpoczęcie notowania halowych rekordów kontynentu w sztafecie mieszanej.

Kierownictwo europejskiej lekkoatletyki zdecydowało, że zaplanowany na maj 2024 roku puchar Europy w biegu na 10 000 metrów w Pacé nie odbędzie się. W zastępstwie tej imprezy przeprowadzony zostanie finał B podczas mistrzostw kontynentu, które zaplanowane są na czerwiec w Rzymie. Chociaż w kalendarzach międzynarodowych można znaleźć daty kolejnych edycji pucharu Europy to przyszłość imprezy jest niepewna, a o jej losie zadecydują m.in. rozmowy stosownych komórek European Athletics z federacjami członkowskimi. 

Zatwierdzone zostały minima w kategorii seniorów na przyszłorocznych puchar Europy w rzutach, który odbędzie się w Leirii. Wskaźniki ustalono na poziomach:

mężczyźni konkurencja kobiety
20.00 pchnięcie kulą 17.50
63.00 rzut dyskiem 58.00
74.00 rzut młotem 69.00
80.00 rzut oszczepem 58.00

Wskaźniki można uzyskiwać od 1 stycznia 2023 do 1 marca 2024 roku na zawodach znajdujących się w kalendarzu World Athletics Global Calendar.

Inną nowością jaka czeka największe lekkoatletyczne wydarzenia jest zmiana dystansu chodziarskiego podczas mistrzostw Europy do lat 23. Już podczas najbliższej edycji zawodów – w lipcu 2025 roku w norweskim Bergen – rywalizację na dystansie 20 kilometrów kobiet i mężczyzn zastąpi wyścig na 10 000 metrów.

Od listopada 2023 roku notowane będą halowe rekordy Europy w sztafecie mieszanej. Pierwszym rezultatem uznanym za rekord będzie czas lepszy od 3:15.50. Jak już informowaliśmy European Athletics zdecydowało niedawno o dołączeniu sztafety mieszanej do programu tak letnich jak i halowych mistrzostw Europy. Rekord Europy w tej konkurencji – w rywalizacji stadionowej – należy od 2021 do reprezentacji Polski, która zwyciężając w igrzyskach w Tokio osiągnęła czas 3:09.87.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej