1 / 0

77. PZLA MP U20: 20.51 (z wiatrem) Marka Zakrzewskiego w biegu na 200 metrów

Marek Zakrzewski (AML Słupsk) wywalczył złoty medal w biegu na 200 metrów uzyskując podczas mistrzostw Polski U20 w Lublinie znakomity czas 20.51, który – gdyby nie wiatr wiejący w plecy z mocą 2,8 m/s – byłby rekordem Polski.

Bieg na 200 metrów kobiet

Mistrzynią Polski została liderka tabel, czyli Oliwia Zimoląg. Uzyskała czas 24.40 i pokonała Zuzannę Adamczewską (24.58) oraz Ewę Piaszczyńską (24.68).

Bieg na 200 metrów mężczyzn

Trzeci złoty medal lubelskich mistrzostw zdobył Marek Zakrzewski. Po imponujących występach w biegu na 100 metrów oraz w sztafecie sprinterskiej zawodnik AML Słupsk triumfował w biegu na 200 metrów. Podopieczny Tomasza Czubka pobiegł znakomicie, chociaż miał najsłabszą reakcję startową z uczestników finału. Dodatkowo ponownie towarzyszył sprinterom zbyt silny wiatr – w plecy wiało z mocą 2,8 m/s. Zakrzewski finiszował ze znakomitym wynikiem 20.51, lepszym od uzyskanego w regulaminowych warunkach rekordu Polski Karola Zalewskiego (20.54). Drugie miejsce zajął Cezary Łazowy (21.10), a trzecie Jakub Śliwa (21.45).

Bieg na 1500 metrów kobiet

Pod nieobecność obrończyni tytułu Aleksandry Wiśniewskiej w biegu na 1500 metrów najlepsza była Julia Gruchała, która wygrała bieg z czasem 4:30.48. Drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Wróbel (4:30.98), a trzecie liderka tabel Paulina Stempniak – 4:31.31.

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Od startu dużą przewagę nad rywalami budowali Kamil Herzyk i Bartosz Kitliński. Na 200 metrów przed metą zaatakował Kitliński i to on zdobył złoty medal. Ambasador mistrzostw, po triumfie na 800 metrów, wywalczył drugi tytuł mistrzowski. Czasem 3:43.59 wypełnił minimum na mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie. Wskaźnik uzyskał też drugi na mecie Herzyk – 3:44.63. Brązowy medal zdobył Igor Hawełko – 3:56.41.

Sztafety 4 x 400 metrów

W biegu kobiet pewne zwycięstwo – drugi rok z rzędu – zdobyła sztafeta AZS-u UWM Olsztyn. Panie uzyskały czas 3:50.31. W rywalizacji mężczyzn najlepsza była sztafeta Pegaza Opoczno – 3:17.55.

Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet

Już w eliminacjach Natalia Szczęsna czasem 13.85 wypełniła minimum na mistrzostwa Europy juniorów. W finale po pasjonującym biegu złoty medal zdobyła Maja Olszak – płotkarka Górnika Wałbrzych czasem 13.67 poprawiła rekord życiowy. Druga, z rekordem życiowym 13.82 i minimum na mistrzostwa Europy, była Emilia Mandela. Brązowy medal zdobyła liderka tabel – Liwia Włoszczyk (13.84).

Bieg na 110 metrów przez płotki

Potknięcie na ostatnim płotku nie przeszkodziło w zwycięstwie i osiągnięciu rekordu życiowego – 13.49 – Patrykowi Kamionkowi. Czas zawodnika z Warszawy jest piątym rezultatem w tym sezonie w Europie w kategorii U20. Drugi był Oskar Bydoń, który poprawił rekord życiowy czasem 13.66. Brązowy medal zdobył Bartosz Gerega (14.18).

Trójskok kobiet

W pełnym emocji konkursie najlepsza okazała się Maja Borchardt, która złoto zapewniła sobie wynikiem 12.62. Srebro, dopiero w ostatniej próbie, wywalczyła Anna Rugowska, która przed końcem zmagań była trzecia. Podopieczna Kamila Kobiałki w szóstej serii uzyskała 12.37 i wyprzedziła Julię Jacak (12.28).

Trójskok mężczyzn

Mistrzem Polski z wynikiem z ostatniej kolejki – 14.81 – został Cezary Wilk. Drugie miejsce zajął Jakub Róg (14.69), a trzeci był lider tabel Kacper Jedynak – 14.60.

Skok wzwyż mężczyzn

Bezbłędny na pierwszych wysokościach Jakub Walecki po strąceniu na 2.07 przeniósł pozostałe próby na kolejne wysokości i ponownie skakał bez zrzutek. Pewny złota po zaliczeniu 2.12 Walecki zrezygnował z dalszych prób. Srebrne medale wywalczyli, zaliczając 2.10, Patryk Pelc i Kewin Małek.

Skok o tyczce mężczyzn

Michał Gawenda z Warszawianki rozpoczął konkurs od dwóch nieudanych prób na 5.00. Po zaliczeniu tej wysokości w trzecim skoku bez problemu uporał się z poprzeczką zawieszoną na 5.20. Później bezskutecznie atakował jeszcze 5.40. Drugie miejsce zajął Adam Ostatek (4.55), a trzecie Nikodem Pochopień i Artur Brzeziński (4.55).

Rzut dyskiem kobiet

Już w pierwszym rzucie Oliwia Jędrzejczak posłała dysk na 45.24 i zapewniła sobie złoty medal. We wszystkich kolejnych rzutach także przekraczała 40 metrów, a w ostatnim uzyskała jeszcze 45.10. Wicemistrzynią kraju została liderka tabel Anna Kicińska – 44.56. Brązowy medal wywalczyła Joanna Marszelewska, która uzyskała wynik tylko o 5 centymetrów słabszy niż srebrna medalistka.

Rzut dyskiem mężczyzn

Lider tabel Wojciech Lewkowicz w pierwszej próbie uzyskał 57.52 i mimo pięciu kolejnych niemierzonych prób został mistrzem Polski. Walcząc z rywalami i mokrym kołem drugi był Jakub Buchwald (54.79), a trzeci Karol Wagner (53.63).

Rzut młotem mężczyzn

Dwukrotnie rzucając ponad 70 metrów mistrzem Polski został Szymon Groenwald. W najdalszej próbie posłał młot na 70.91. Drugi był Marcin Sobiesiak (67.98), a trzeci Mikołaj Bajer (66.89).

Pełne wyniki: Lublin

Lublin, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk