Menu
1 / 2
Aktualności /

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy U23 Espoo 2023

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy U23 Espoo 2023
Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy U23 Espoo 2023 Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy U23 Espoo 2023

66. zawodników liczy reprezentacja Polski, która od 12 do 16 lipca rywalizować będzie w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy do lat 23. – Mamy w składzie kilkoro kandydatów do miejsc medalowych – przyznaje szef szkolenia młodzieży w PZLA Marcin Góra. Impreza odbędzie się w Espoo, mieście położonym w aglomeracji Helsinek.

Licząca ponad sześćdziesiąt osób reprezentacja Polski poleci do Finlandii z nadzieją na udany występ.

Mamy w składzie kilkoro kandydatów do miejsc medalowych. Wysoko w europejskich tabelach jest Klaudia Kazimierska, duże szanse na walkę o podium ma wieloboistka Edyta Bielska. Wśród mężczyzn trzeci na listach U23 w Europie jest 400-metrowiec Igor Bogaczyński, a na czwartym miejscu plasuje się płotkarz Jakub Szymański. W biegach średnich z optymizmem patrzymy na Filipa Ostrowskiego. Liczymy też na sztafety, które zwykle są w kategorii młodzieżowców naszym mocnym punktemanalizuje szef szkolenia młodzieży w Polskim Związku Lekkiej Atletyki i kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwa, której generalnym sponsorem jest PKN ORLEN, Marcin Góra.

Wspominany Szymański to – obok Kingi Gackiej – jedyny zawodnik w reprezentacji Polski, który ma już na koncie medal z seniorskiej imprezy międzynarodowej. W marcu w Stambule wywalczył srebro w biegu na 60 metrów przez płotki podczas halowych mistrzostw Europy, a w sezonie letnim celuje w podium młodzieżowych mistrzostw kontynentu.

– Mistrzostwa Europy U23 to dla mnie w tym sezonie priorytetowa impreza. W miniony weekend podczas mistrzostw Polski we Włocławku pokonałem 110 metrów przez płotki w 13.56 oraz 13.54 i zgodnie z planem uzyskałem najlepsze wyniki w sezonie. Cieszę się bo to naprawdę dobry prognostyk przed występem w Espoo – mówi Jakub Szymański.

Mistrzostwa Europy U23 rozgrywane są od 1997 roku. W zawodach startują lekkoatleci w wieku 20-22 lata. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w Turku. Polska dwukrotnie gościła najlepszych młodzieżowców – w 2003 oraz 2017 roku w Bydgoszczy. Dwa lata temu w Tallinnie reprezentacja Polski zdobyła pięć medali. Na najwyższym stopniu podium stały naówczas płotkarka Pia Skrzyszowska i wieloboistka Adrianna Sułek.

Początek mistrzostw Europy 12 lipca. Tego dnia rozegrany zostanie wyłącznie chód sportowy, bez udziału biało-czerwonych. Pierwsze konkurencje na stadionie odbędą się 13 lipca. Transmisje z Espoo w Telewizji Polskiej. 

Pełny skład reprezentacji przedstawiamy w załączniku.  

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk, Tomasz Kasjaniuk

Powrót do listy

Więcej