1 / 2

Włocławek: dwa złota Horowskiej, kolejne zwycięstwa Kazimierskiej i Maroka

Włocławek: dwa złota Horowskiej, kolejne zwycięstwa Kazimierskiej i Maroka Włocławek: dwa złota Horowskiej, kolejne zwycięstwa Kazimierskiej i Maroka

Nikola Horowska skacząca w dal 6.68 i wygrywająca z czasem 23.19 bieg na 200 metrów była największą gwiazdą drugiego dnia mistrzostw Polski U23 we Włocławku. Drugie złote medale podczas zawodów w stolicy Kujaw zdobyli także Wojciech Marok oraz Klaudia Kazimierska.

Bieg na 200 metrów kobiet

Po zdobyciu srebrnego medalu w sprincie na 100 metrów Nikola Horowska okazała się najlepsza na dwukrotnie dłuższym dystansie. Zawodniczka Tomasza Saski wygrała bieg na 200 metrów z czasem 23.19 i pokonała na mecie, po bardzo interesującej walce na finiszowej prostej, mistrzynię „setki” – Monikę Romaszko (23.31). Brązowy medal zdobyła najlepsza w pierwszej serii, czyli Kinga Gacka. Bydgoszczanka przy wietrze o mocy ponad 5 m/s uzyskała 24.10.

Bieg na 200 metrów mężczyzn

Pasjonujący pojedynek do ostatnich metrów toczyli Igor Bogaczyński oraz Łukasz Żok. Minimalnie lepszy okazał się ten pierwszy. Sprinter z Jarocina poprawił we Włocławku rekord życiowy i złoty medal zdobył z czasem 20.75. Żok srebro wywalczył z wynikiem 20.79. Tysięczne części sekundy decydowały o brązie. Adam Łukomski i Marcin Karolewski finiszowali z czasem 21.28, ale o dwie tysięczne szybszy był Łukomski i to on zdobył medal.

Bieg na 1500 metrów kobiet

Na ostatnim okrążeniu przewagę nad rywalkami zbudowała sobie Klaudia Kazimierska. Zawodniczka Vectry Włocławek wygrała i zdobyła drugi złoty medal mistrzostw U23. Na dystansie 1500 metrów była najlepsza z czasem 4:29.48. Drugie miejsce zajęła Julia Ścisłowska (4:31.61), która minimalnie na mecie wyprzedziła Julię Koralewską (4:31.77).

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Złoty medal wywalczył, z czasem 3:51.56, Filip Ostrowski. Na ostatnich metrach Maciej Wyderka zapewnił sobie srebro wyprzedzając swojego imiennika Macieja Megiera. Ten potknął się i po wywrotce na mecie dotarł już na czworaka. Srebrny medalista uzyskał wynik 3:53.11, brązowy 3:55.38.

Bieg na 400 metrów przez płotki kobiet

Silne podmuchy wiatru nie ułatwiały rywalizacji płotkarek. W mocniejszej serii najlepsza była Aleksandra Wołczak (59.94), która wyprzedziła na mecie Paulinę Kosikowską (60.34) i Wiktorię Oko (60.37).

Bieg na 400 metrów przez płotki mężczyzn

Ku uciesze lokalnych kibiców mistrzem Polski został zawodnik miejscowej Vectry Sebastian Urbaniak. Złoty medal – trzeci z rzędu w mistrzostwach kraju U23 – zdobył z wynikiem 52.10. Drugie miejsce wywalczył Jakub Sobura-Durma (53.07), a trzeci był Maciej Jońćzyk (53.47).

Biegi sztafetowe

W biegach rozstawnych 4 x 100 metrów najlepsze były ekipy AZS-u Poznań wśród pań (46.93) oraz AZS-u Lublin w gronie panów (40.57). Mistrzostwo kraju w sztafecie 4 x 400 metrów zdobyły panie z Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego (3:45.11) i panowie z poznańskiego AZS-u (3:15.49).

Skok w dal kobiet

Konkursowi towarzyszyły silne podmuchy w plecy zawodniczek. Zwyciężyła Nikola Horowska, która w pierwszych dwóch skokach osiągała 6.42 i 6.49 – wiatr wiał wówczas z siłą dochodzącą do 4,5 m/s w plecy. Świetną formę podopieczna Tomasza Saski pokazała też przy minimalnie przekraczającym dopuszczalne normy wietrze – w czwartej próbie Horowska poszybowała na znakomite 6.68 (+2,1 m/s). Drugie miejsce w konkursie zajęła Anna Matuszewicz – skoczyła 6.30 przy wietrze o mocy ponad 5 m/s w plecy. Brąz wywalczyła Roksana Jędraszak – 6.27w (+4,1 m/s).

Skok w dal mężczyzn

Złoty medal zdobył Dominik Przyżecki, który wynikiem 7.52 poprawił rekord życiowy. Drugi był Paweł Wyszyński (7.06), a trzeci Wojciech Tomczyk (7.00).

Skok wzwyż kobiet

Najlepsza obecnie Polka w tej konkurencji Wiktoria Miąsto w pierwszych próbach zaliczyła 1.71, 1.74 oraz 1.78. Pewna złotego medalu zawodniczka Resovii Rzeszów w drugim skoku pokonała 1.82 i miała później nieudane podejścia na 1.87. Drugie miejsce zajęła Alicja Wysocka (1.74), a trzecie Aleksandra Jankowska (1.71).

Skok wzwyż mężczyzn

Mateusz Kołodziejski oraz Marcin Jachym skoczyli po 2.11 i bez powodzenia atakowali 2.17 – liczba zrzutek na wcześniejszych wysokościach zadecydowała, że to ten pierwszy został mistrzem kraju. Brązowy medal zdobył, pokonując 2.08, Jakub Hołub.

Rzut dyskiem kobiet

Nie zawiodła faworytka rywalizacji. Weronika Muszyńska, liderka polskich tabel i obrończyni tytułu, wygrała rzucając 54.61. Srebrny medal zdobyła Martyna Dobrowolska (48.75), a brązowy Alicja Gajewska (46.81).

Rzut dyskiem mężczyzn

Po sobotnim triumfie w pchnięciu kulą drugi złoty medal Wojciech Marok zdobył w niedzielne przedpołudnie w konkursie rzutu dyskiem. Zawodnik Juranda Szczytno wygrał dzięki rzutom z piątek i szóstej kolejki na 53.04 oraz 53.66. Tym samym wyprzedził prowadzącego od drugiej serii Jarosława Andrzejczaka (52.84). Brązowy medal zdobył Damian Rodziak – 52.28.

Rzut oszczepem kobiet

W ostatniej próbie Gabriela Andrukonis uzyskała 55.82 i przerzucając Małgorzatę Maślak (53.91) zapewniła sobie złoty medal. Dla zawodniczki z Białegostoku zwycięski rezultat jest drugim najlepszym w karierze. Brąz zdobyła Natalia Mądrzejewska, która w szóstej próbie osiągnęła 49.75.

Rzut oszczepem mężczyzn

Bezdyskusyjnie najlepszym oszczepnikiem mistrzostw Polski był Eryk Kołodziejczak. Zawodnik Startu Nakło we wszystkich seriach osiągał wyniki ponad 70 metrów. W najlepszym rzucie, z trzeciej kolejki, osiągnął 76.70. Drugie miejsce zajął Tomasz Jędrzejczyk (64.71), a trzeci był Artur Cytlał (62.53).

Pełne wyniki: Włocławek

Włocławek, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk