1 / 2

Włocławek: siedem minimów na mistrzostwa Europy w pierwszym dniu MP U23

Włocławek: siedem minimów na mistrzostwa Europy w pierwszym dniu MP U23 Włocławek: siedem minimów na mistrzostwa Europy w pierwszym dniu MP U23

Bardzo dobry poziom sportowy w pierwszym dniu 40. PZLA Mistrzostw Polski U23. Minima na mistrzostwa Europy uzyskali młociarka Karolina Bomba, sprinterzy Nikola Horowska i Oliwer Wdowik oraz uczestnicy biegu przeszkodowego – Emilia Mikszuta, Adam Kołodziej, Wiktor Antosz i Szymon Sklaski. Wartościowe wyniki padły też w biegach na 800 oraz 100 i 110 metrów przez płotki.

Bieg na 100 metrów kobiet

Świetna walka Moniki Romaszko i Nikoli Horowskiej była ozdobą finałowego biegu na 100 metrów. Ta druga zaimponowała formą już w eliminacjach uzyskując czas 11.45 i wypełniając minimum na mistrzostwa Europy do lat 23. W finale Romaszko i Horowska o zwycięstwo walczyły do ostatnich metrów. Ze znakomitym wynikiem 11.32 wygrała Monika Romaszko. Zawodniczka Agrosu Zamość poprawiła rekord życiowy i przesunęła się na szesnaste miejsce w polskich tabelach historycznych. Druga na mecie była Nikola Horowska – 11.38. Na trzecim stopniu podium stanęła Dorota Puzio – 11.66.

Bieg na 100 metrów mężczyzn

W bardzo wyrównanym biegu finałowym na 100 metrów najlepszy okazał się Adam Łukomski, który zaledwie o 0.01 sekundy pokonał Łukasza Żoka. Złoty medalista uzyskał czas 10.40, srebrny 10.41. Brązowy medal wywalczył niespodziewanie Anton Bachórski, który poprawił rekord życiowy – 10.47. Po świetnym występie w eliminacjach – 10.33, rekord życiowy i minimum na mistrzostwa Europy do lat 23 – finałowego biegu nie ukończył Oliwer Wdowik.

Bieg na 400 metrów kobiet

Złoto mistrzostw Polski U23 zdobyła obrończyni tytułu – Kinga Gacka w pierwszym starcie w tym sezonie zdecydowanie zdystansowała rywalki wygrywając pierwszą serię oraz osiągając najlepszy czas dnia. Mimo walki do ostatnich metrów bydgoszczanka uzyskała wynik nieco słabszy od minimum na mistrzostwa Europy – pobiegła 53.78, a wskaźnik ustalono na poziomie 53.60. Srebrny i brązowy medal wywalczyły dwie najlepsze zawodniczki trzeciej serii – Aleksandra Formella (53.95) i Wiktoria Drozd (55.00).

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Ponownie dobre przygotowanie do sezonu potwierdził Igor Bogaczyński. Zawodnik z Jarocina zdobył złoty medal osiągając czas 46.11. Drugie miejsce zajął Patryk Grzegorzewicz (46.94), a trzeci był Daniel Sołtysiak – 46.95. Bez medalu ubiegłoroczny mistrz kraju – Jan Wawrzkowicz pokonał jedno okrążenie stadionu we Włocławku w 47.10 i został sklasyfikowany na czwartym miejscu.

Bieg na 800 metrów kobiet

Ku uciesze lokalnych kibiców pewne zwycięstwo odniosła Klaudia Kazimierska. Zawodniczka Vectry Włocławek, na co dzień trenująca w Eugene w Stanach Zjednoczonych, odniosła pewne zwycięstwo. Na finiszowej prostej miała bezpieczną przewagę nad rywalkami i triumfowała z czasem 2:06.35. Druga była Julia Jaguścik, która pobiegła ambitnie i na ostatnich metrach wyprzedziła swoją imienniczkę – Julię Ścisłowską. Srebrna medalistka uzyskała czas 2:08.13, brązowa 2:08.85.

Bieg na 800 metrów mężczyzn

Dużo emocji przyniósł finisz biegu na 800 metrów. Z pojedynku na ostatniej prostej zwycięsko wyszedł Kacper Lewalski, który złoto okrasił wartościowym czasem 1:46.41. Filip Ostrowski był drugi z czasem 1:46.70. O minimum na mistrzostwa Europy otarł się trzeci na mecie Jakub Chmielarz (1:47.32). Bez medali pozostali natomiast posiadający wskaźniki – czwarty Maciej Wyderka i piąty Jakub Augustyniak.

Bieg na 100 metrów przez płotki

Mimo nieobecności Pii Skrzyszowskiej finał przyniósł wysoki poziom i dużo emocji. Po udanym biegu zwycięstwo i złoty medal zdobyła Weronika Nagięć. Podopieczna Macieja Gizy wyrównała drugi najlepszy wynik w karierze triumfując z czasem 13.19. Drugie miejsce zajęła Weronika Barcz – wynik 13.40 jest drugim najlepszym w jej życiu. Trzecia była Kaja Wesołowska, która uzyskała czas 13.49 i otarła się o wynoszące 13.45 minimum na mistrzostwa Europy U23. Posiadająca już wskaźnik na europejski czempionat, trzecia przed rokiem w mistrzostwach kraju młodzieżowców, Marika Majewska popełniła falstart w biegu eliminacyjnym i została wykluczona z dalszej rywalizacji.

Bieg na 110 metrów przez płotki

Coraz szybszy jest Jakub Szymański. Celujący w podium mistrzostw Europy płotkarz Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego poprawia się z biegu na bieg. Ostatnio w Ostrawie uzyskał 13.58, a we Włocławku dwukrotnie uzyskiwał lepsze wyniki. Najpierw pewnie wygrał bieg eliminacyjne z czasem 13.56, a w finale było jeszcze szybciej. Podopieczny Bernarda Wernera zdystansował rywali wygrywając z najlepszym rezultatem w sezonie – 13.54. Drugi był Paweł Miezianko (14.41), trzeci Jędrzej Radziewicz (14.55).

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami kobiet

Julia Koralewska po samotnym biegu wygrała tytuł mistrzyni Polski z czasem 9:52.88. Druga była Agnieszka Chorzępa – 10:01.00. Obie panie miały już wcześniej wywalczone minima na mistrzostwa Europy U23, a dziś wskaźnik uzyskała trzecia na mecie Emilia Mikszuta – 10:08.56.

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn

Od startu na prowadzeniu utrzymywał się Maciej Megier, za którego plecami niczym cień podążał obrońca tytułu Adam Kołodziej. Przed ostatnim okrążeniem do walki o wygraną włączył się jeszcze Adam Ochnik. Na przeciwległej prostej prowadzenie odzyskał jednak Megier, który pewnie pobiegł do mety zwyciężając z czasem 8:40.23. Drugi był Adam Kołodziej, który poprawił rekord życiowy i wynikiem 8:42.24 wypełnił minimum na mistrzostwa Europy U23. Trzeci z najlepszym wynikiem w karierze – 8:43.47 – był Adam Ochnik. Szybciej od minimum pobiegli też czwarty na mecie Wiktor Antosz (8:46.38) i piąty Szymon Skalski (8:49.64).

Trójskok kobiet

Złoty medal zdobyła Joanna Mosiek, która miała zdecydowanie najlepszą serię i wygrała z wynikiem 12.92. Druga była Amelia Kubala – w czwartej serii osiągnęła 12.63. Brąz zdobyła Anna Kłosińska – 12.48. Trzy niemierzony próby miała obrończyni mistrzowskiego tytułu Zuzanna Sztachańska, która we Włocławku doznała kontuzji.

Trójskok mężczyzn

We wszystkich próbach 15 metrów przekraczał Maksymilian Glazik. Zawodnik AZSu-AWFu Warszawa, który startuje w trójskoku dopiero drugi rok wygrał z wynikiem 15.42. Drugie miejsce zajął Kacper Rudnik – dopiero w ostatniej serii uzyskał 15.23 i wyprzedził Jakuba Brackiego (15.16).

Skok o tyczce kobiet

Trzecie z rzędu mistrzostwo Polski do lat 23 zdobyła podopieczna Dariusza Łosia Anna Łyko. Zawodniczka z Wrocławia skoczyła we Włocławku 4.10 i miała trzy nieudane próby na 4.20. Srebro wywalczyła Maja Chamot (4.00), a brąz Valentyna Iakovenko (3.80).

Skok o tyczce mężczyzn

Do wyłonienia mistrza Polski potrzebna była dogrywka. Po zaliczeniu w pierwszych próbach 4.80 oraz 5.00 i nieudanych skokach na 5.20 Filip Kempski i Eryk Fursewicz stoczyli dodatkową potyczkę o złoto. Panowie rozpoczęli tą część konkursu od zaliczenia 5.20. Ostatecznie rozbryzgnięcia przyniosła wysokość 5.25. Z nią uporał się tylko Kempski i to on został złotym medalistą. Brązowy medal zdobył Bartosz Marciniewicz, który we Włocławku zaliczył 4.80.

Pchnięcie kulą kobiet

Mistrzynią Polski do lat 23 została Martyna Karwowska (14.35). Dla zawodniczki Podlasia Białystok to pierwszy triumf w krajowym czempionacie na stadionie. W pokonanym polu zostawiła Weronikę Muszyńską (14.09) i Alicję Gajewska (13.43).

Pchnięcie kulą mężczyzn

Do przedostatniego pchnięcia w konkursie liderem był Piotr Goździewicz. Zawodnik z Warszawy, wychowanek UKS-u Kalisz, w drugiej próbie osiągnął 18.30 i prowadził. Konkurs rozgrywany w deszczowej aurze wygrał jednak Wojciech Marok. W szóstej serii będąc wiceliderem Marok (Jurand Szczytno) machnął 18.50 i pokonał Goździewicza, który przekroczył ostatnie pchnięcie. Brąz zdobył Jakub Korejba – 17.54.

Rzut młotem kobiet

Złoto, rekord życiowy i minimum na mistrzostwa Europy w Espoo – to dorobek najlepszej w konkursie rzutu młotem Karoliny Bomby. Trzecia przed rokiem zawodniczka Skry Warszawa w sobotę rzuciła we Włocławku 63.41 i odniosła pewne zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Nowaczewska (62.40), a trzecia była Wiktoria Wijas (56.61).

Rzut młotem mężczyzn

Podobnie jak przed rokiem w Poznaniu mistrzem Polski został Dawid Piłat. Zawodnik Stali Mielec był jedynym zawodnikiem, który we włocławskim konkursie rzucał ponad 70 metrów. Sztuki tej dokonał we wszystkich czterech mierzonych próbach, a w najlepszej z nich posłał młot na 71.68. Drugie miejsce wywalczył Tomasz Ratajczyk (68.96), a trzeci był kontynuujący rodzinne tradycje syn Szymona Ziółkowskiego – Adam (68.17).

Pełne wyniki: Włocławek

Włocławek, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk