Menu
1 / 0
Aktualności /

Nie żyje trener Ryszard Tomaszewski. Pogrzeb 18 marca

Nie żyje trener Ryszard Tomaszewski. Pogrzeb 18 marca

Polski Związek Lekkiej Atletyki z żalem informuje, że w wieku 81 lat zmarł Ryszard Tomaszewski – trener, który doprowadził Władysława Kozakiewicza do mistrzostwa olimpijskiego w Moskwie, okraszonego rekordem świata.

Urodzony 1 marca 1942 roku w Nowym Sączu Tomaszewski przygodę ze sportem rozpoczynał od siatkówki. Po zdaniu matury podjął naukę na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie pod okiem Włodzimierza Drużbiaka biegał sprinty. W tym samym czasie zainteresował się skokiem o tyczce, który na Bielanach rozwijał naówczas Zenon Ważny, czołowy zawodnik w tej specjalności w okresie Wunderteamu. Treningi kontynuował w kolejnych latach – najpierw w barwach klubu akademickiego, później WKS-u Lotnik Warszawa. Już jako zawodnik stołecznej Legii zdobył w 1966 jedyny w karierze medal mistrzostw Polski – w Poznaniu skoczył 4.60 i wywalczył brąz. Z klubem z Łazienkowskiej związał się na wiele lat. Od 1966 roku przejął w Legii szkolenie tyczkarzy, zastępując na stanowisku trenera Zenona Ważnego, który podjął się wyłącznie pracy dydaktycznej na AWF-ie. Już na początku kariery szkoleniowej Jego zawodnicy zaczęli odnosić sukcesy. Jednym pierwszych wychowanków był Tadeusz Olszewski, rekordzista Polski oraz czwarty zawodnik halowych mistrzostw Europy w roku 1973. Od 1972 był związany zawodowo z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Jako trener kadrowy opiekował się czołowymi tyczkarzami kraju, którzy odnosili wiele sukcesów międzynarodowych. Wyróżniającym się zawodnikiem został już wtedy Władysław Kozakiewicz – w 1974 roku zdobył srebrny medal mistrzostw Europy, a rok później popularny Kozak razem z Wojciechem Buciarskim stali na podium halowego czempionatu kontynentu w katowickim Spodku. W roku 1976 był członkiem reprezentacji olimpijskiej w Montrealu, gdzie złoto zdobył Tadeusz Ślusarski. Druga połowa lat 70. to kolejne europejskie sukcesy podopiecznych Ryszarda Tomaszewskiego. Największym osiągnięciem trenerskim w karierze było doprowadzenie Władysława Kozakiewicza do zdobycia złotego medalu olimpijskiego w Moskwie. Tytuł mistrzowski podopieczny Tomaszewskiego okrasił rekordem świata. Wydarzenia te szkoleniowiec oglądał jednak w telewizji, gdyż nie został powołany do kadry olimpijskiej. Kariera trenera kadry zakończyła się dla Niego w roku 1984. Wówczas skupił się na pracy w Legii Warszawa. Prowadził również wykłady, był współautorem wydawnictw dydaktycznych poświęconych skokowi o tyczce.

W 1975 otrzymał srebrną, a w 1984 złotą odznakę PZLA. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a po sukcesie Kozakiewicza w Moskwie otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę.

Cześć Jego Pamięci!

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godzinie 13:30 w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego przy ul. Czerwonych Beretów 3 (Warszawa), następnie nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Nowym Rembertowie (Warszawa, ul. Grzybowa 4). 

Powrót do listy

Więcej