Menu
1 / 0
Aktualności /

Nie żyje Czesław Cybulski

Nie żyje Czesław Cybulski

Polski Związek Lekkiej Atletyki z ogromnym żalem informuje, że w wieku 87 lat zmarł w Poznaniu legendarny trener rzutu młotem Czesław Cybulski.

Czesław Cybulski urodził się 8 czerwca 1935 roku w Mosinie obok Poznania. Liceum skończył w 1955 roku w Gdańsku. Tam jednym z Jego wychowawców był Sławomir Zieleniewski, znakomity trener rzutów. Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz szkoleniowiec. Początkowo specjalizował się w biegach sprinterskich. Po latach w jednym z wywiadów powiedział, że gdyby został przy biegach to też byłby najlepszym ich trenerem. W 1964 został absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, a cztery lata później związał się zawodowo z poznańskim AZS-em.  Stolicy Wielkopolski pozostał wierny do końca. W 1978 roku na tamtejszym AWF-ie doktoryzował się. W latach 70. i 80. był trenerem bloku rzutów w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

Przez dekady wychował wielu znakomitych młociarzy, stając się największym specjalistą tej konkurencji w Polsce oraz cenionym w świecie fachowcem. Praktycznie każdy zawodnik miał styczność z Czesławem Cybulskim. Na początku lat 80. pod jego okiem trenował m.in. medalista mistrzostw świata Zdzisław Kwaśny. Wśród podopiecznych Cybulskiego z tamtego okresu można też wymienić takich czołowych miotaczy jak Ireneusz Golda, Leszek Woderski czy Mariusz Tomaszewski.

W 1989 roku rozpoczął treningi z Szymonem Ziółkowskim. Po kilku latach doprowadził młodego Poznaniaka do pierwszych sukcesów – medali mistrzostw świata i Europy juniorów. Największy sukces przyszedł w 2000 roku, gdy Ziółkowski zdobył w Sydney złoty medal olimpijski. Rok później panowie zdobyli mistrzostwo świata, a radość trenera Cybulskiego na trybunach stadionu w Edmonton przeszła do historii. Na początku XXI wieku przez pewien czas szkolił śp. Kamilę Skolimowską. Od 2005 roku pracował z Anitą Włodarczyk doprowadzając ją de facto do złotego medalu mistrzostw świata w Berlinie, okraszonego rekordem globu. Przez sześć lat – w okresie 2010 – 2016 – był trenerem kolejnego wybitnego zawodnika, czyli Pawła Fajdka. Jako trener doprowadził go do dwóch tytułów mistrza świata. W tym czasie pod jego opieką była też Joanna Fiodorow, medalistka mistrzostw Europy.

Jeszcze nie dawno Czesława Cybulskiego można było spotkać na lekkoatletycznych arenach Poznania. Przybywał na zawody, niejednokrotnie uczestniczył w treningach młodych zawodników. Ostatnio służył swoją wiedzą obserwując postępy Marcina Wrotyńskiego, który w tym roku rekord życiowy w młocie doprowadził do poziomu ponad 77 metrów.

Bogata w sukcesy trenerskie kariera przyniosła Czesławowi Cybulskiemu liczne wyróżnienia i nagrody. Był Honorowym Członkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Akademickiego Związku Sportowego. W 2013 i 2015 roku laureat Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerski m i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2021 roku otrzymał najwyższe odznaczenie w polskiej lekkoatletyce – Order Polskiej Lekkoatletyki.

Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę. Wiedza i doświadczenie trenera Czesława Cybulskiego były bezcenna.

Cześć Jego Pamięci!

Powrót do listy

Więcej