Menu
1 / 2
Aktualności /

66. PZLA HMP: gwiazdy polskiej lekkoatletyki na starcie w Arenie Toruń

66. PZLA HMP: gwiazdy polskiej lekkoatletyki na starcie w Arenie Toruń
66. PZLA HMP: gwiazdy polskiej lekkoatletyki na starcie w Arenie Toruń 66. PZLA HMP: gwiazdy polskiej lekkoatletyki na starcie w Arenie Toruń

Blisko pół tysiąca lekkoatletów, w tym największe gwiazdy krajowej lekkoatletyki, wystartuje w weekend w Arenie Toruń podczas 66. PZLA Halowych Mistrzostw Polski. To ostatni sprawdzian dla kadrowiczów przed zbliżającymi się mistrzostwami świata. W Grodzie Kopernika nie zabraknie zatem interesujących pojedynków sportowych.

Bieg na 400 metrów kobiet to od lat jedna z najciekawszych konkurencji podczas mistrzostw Polski. Nie inaczej będzie podczas weekendowych zawodów w Toruniu. Na starcie zobaczymy Aniołki Matusińskiego, a w tym gronie nie może też zabraknąć Natalii Kaczmarek. Zawodniczka AZSu-AWFu Wrocław podczas niedawnego ORLEN Copernicus Cup uzyskała świetny czas 51.15, drugi najlepszy w historii polskiej lekkoatletyki. Na mistrzostwach kraju również chce pobiec bardzo szybko.

Stawka Polek jest bardzo mocna, w zasadzie każda z nas może tutaj wygrać. Celem każdej jest złoto i mistrzostwo Polski. Rywalizacja będzie naprawdę mocna – zapewniła Natalia Kaczmarek, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów.

Świetnie w tym sezonie pcha kulomiot Konrad Bukowiecki. W środę wygrał mityng w Madrycie uzyskując najlepszy wynik w Europie – 21.91. Teraz Polak chce z dobrej strony zaprezentować się polskim kibicom podczas krajowego czempionatu.

Ten sezon naprawdę układa się po mojej myśli. Na mistrzostwach Polski nie będzie jednak tak łatwo, bo przecież jest i Michał Haratyk i Jakub Szyszkowski. Z pewnością postaramy się żeby kibice byli naprawdę zadowoleni  – mówi lider europejskich tabel.

Na dobry występ w skoku w dal liczy reprezentantka miejscowego MKL-u Anna Matuszewicz, Torunianka przed tygodniem, podczas ORLEN Copernicus Cup, wyśrubowała własny rekord Polski U20 osiągając wynik 6.44.

To, co zaplanowałam na ten sezon już wykonałam, ale na mistrzostwach kibice będą mogli spodziewać się, że znowu zaatakuje rekord – uśmiecha się skoczkini.

Polscy lekkoatleci spisują się w tym sezonie bardzo dobrze. W Toruniu mają oni ostatnią szansę na wywalczenie wskaźników uprawniających do startu w halowych mistrzostwach świata w Belgradzie (18 – 20 marca). Dotychczas minima uzyskało blisko dwudziestu zawodników.

Minima na mistrzostwa świata ma już szereg zawodników m.in. świetnie spisująca się w tym sezonie sprinterka Ewa Swoboda. Miejscowych kibiców cieszy z pewnością fakt, że na 60 metrów prawo startu w Belgradzie wywalczył biegacz MKL Toruń Adrian Brzeziński. Podczas mistrzostw Polski zobaczymy zatem tych, którzy już minima mają, ale oprócz tego czekają nas bardzo interesujące pojedynki. Wspomnę chociażby bieg na 400 metrów kobiet, bieg na 60 metrów przez płotki panów, gdzie pojawi się Damian Czykier. Lokalnych kibiców z pewnością zainteresuje konkurs skoku wzwyż, w którym młody i utalentowany zawodnik bydgoskiego Zawiszy Mateusz Kołodziejski zmierzy się z inowrocławianinem Norbertem Kobielskim. Konkludując mogę powiedzieć, że emocji nie zabraknie i kibiców zapraszam do Areny Toruń bądź przed ekrany TVP Sport –­ mówi wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

Gospodarz mistrzostw, miasto Toruń, w sezonie halowym staje się od lat stolicą polskiej lekkoatletyki.

Toruń jest stolicą lekkoatletyki, ale nie tylko halowej. Mamy klub, którego zawodnicy godnie reprezentują nasze miasto. Jedną z nich jest Anna Matuszewicz, młode pokolenie naszej lekkoatletyki – zauważył prezydent miasta Michał Zaleski podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej mistrzostwa.

Organizatorem zawodów, kolejny rok z rzędu, będzie Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki.

Po pierwsze chciałbym podziękować wszystkim naszym partnerom, z władzami samorządowymi na czele. Dla nas to kolejne wyzwanie, ale mój zespół zorganizował już wiele imprez na najwyższym poziomie. Mogę więc zapewnić, że mistrzostwa Polski będą sprawnie przeprowadzone i mam nadzieję, że przyniosą nam szereg znakomitych wyników sportowych – mówi prezes lokalnych struktur Krzysztof Wolsztyński.

W geście solidarności z walczącą Ukrainą wszyscy zawodnicy startujący w weekendowych mistrzostwach Polski będą mieli na numerach startowych symboliczną wstążkę w niebiesko-żółtych barwach.

Transmisje z Torunia będzie można śledzić w TVP Sport. Początek relacji w sobotę o 15:00, niedzielne zmagania do zobaczenia od 13:45.

Pełne listy zgłoszonych: 66. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski

Polacy z minimami na halowe mistrzostwa świata: kobiety / mężczyźni (uwaga: w wieloboju zaproszenie uzyskała Adrianna Sułek).

Toruń, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej