Menu
1 / 0
Aktualności /

Gorzów Wielkopolski gospodarzem 99. PZLA Mistrzostw Polski w sezonie 2023

Gorzów Wielkopolski gospodarzem 99. PZLA Mistrzostw Polski w sezonie 2023

Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wybrał Gorzów Wielkopolski na gospodarza 99. edycji mistrzostw kraju. Zawody na nowopowstającym stadionie odbędą się latem 2023 roku.

Podczas listopadowego spotkania Zarząd PZLA podjął szereg decyzji dot. organizacji najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych. Główną decyzją władz polskiej lekkoatletyki było powierzenie Gorzowowi Wielkopolskiemu – który obecnie buduje nowy stadion – roli gospodarza seniorskich mistrzostw kraju w sezonie 2023.

Gorzów Wielkopolski od lat jest obecny na lekkoatletycznej mapie Polski. Miejscowe kluby wychowały wielu zdolnych zawodników, tutaj przygodę z poważną lekkoatletyką zaczynała m.in. mistrzyni olimpijska w sztafecie Natalia Kaczmarek. Gorzowskim lekkoatletom brakowało jednak godnego miejsca do treningu. Teraz miasto wzbogaca się o piękny, kameralny, stadion, który będzie areną mistrzostw Polski. W sezonie 2023 zawody te będą kwalifikacją do mistrzostw świata w Budapeszcie, a nad Wartę przyjadą wszyscy najlepsi polscy lekkoatleci – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Henryk Olszewski.

Dla Gorzowa Wielkopolskiego będzie to debiut w roli gospodarza mistrzostw Polski seniorów.  

Dziękuję za zaufanie jakim obdarzyły nas władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 2023 roku zadebiutujemy jako organizator mistrzostw Polski i to od razu tych najważniejszych. To oznacza, że do naszego miasta przyjadą najlepsi z najlepszych. Podczas tegorocznych igrzysk w Tokio lekkoatleci zdobyli aż 9 medali. I tych medalistów z Tokio za niespełna dwa lata będziemy mogli gościć w Gorzowie. To duże wyzwanie logistyczne, organizacyjne. Czeka nas wiele miesięcy wytężonej pracy. Jestem jednak przekonany, że dzięki owocnej kooperacji z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, którą właśnie zaczynamy, impreza będzie dużym sukcesem – zaznacza prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

Seniorskie mistrzostwa Polski wrócą na Ziemię Lubuską po ponad 50 latach. Ostatni raz impreza tej rangi gościła w tej części kraju w 1968 roku, a jej gospodarzem była Zielona Góra. Najbliższe mistrzostwa seniorów ugoszczą na początku czerwca 2022 roku Suwałki.

W 2022 roku mistrzostwa Polski do lat 16, czyli mały memoriał Janusza Kusocińskiego, odbędą się w Lublinie.

Cieszę się, że jako Lublin ponownie będziemy gospodarzem mistrzostw Polski. W ostatnich latach nasz stadion tętni życiem podczas imprez krajowych. We wrześniu przyszłego roku będziemy zapraszać utalentowaną młodzież na mistrzostwa U16. Zrobimy wszystko, żeby młodzi adepci lekkoatletyki czuli się u nas dobrze – mówi Urszula Jaros, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki oraz wiceprezes PZLA.

Nieco starsi zawodnicy – z kategorii U18 – o medale mistrzostw Polski powalczą w przyszłym roku w Bielsku-Białej. Stadion w Wapienicy jest dobrze znany z organizacji imprez najwyższej rangi, w przeszłości trzykrotnie był gospodarzem mistrzostw Polski seniorów.

Jestem przekonany, że wspólnie z naszym lokalnym środowiskiem lekkoatletycznym zorganizujemy naprawdę znakomite zawody. Młodzi ludzie, którzy przyjadą do Bielska-Białej z pewnością wyjadą z naszego miasta zadowoleni z poziomu organizacyjnego oraz z uzyskanych wyników – mówi Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Jesienią 2022 roku przełajowe mistrzostwa Polski odbędą się w Oleśnie, na Opolszczyźnie.

W 2020 roku zorganizowaliśmy w Oleśnie mistrzostwa Polski w maratonie. Mieliśmy wtedy bardzo mało czasu na przygotowanie, a wszystko się udało zrobić naprawdę dobrze. Teraz mamy rok na organizację wydarzenia. Do naszego miasta przyjedzie kilkuset zawodników, którzy na przełajowej trasie będą walczyć o medale i kwalifikację do reprezentacji na mistrzostwa Europy w Turynie – cieszy się burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.

AZS UMCS Lublin tytułu drużynowego mistrza kraju będzie bronić na stadionie im. Ireny Szewińskiej w Karpaczu.

Kilka lat temu Polski Związek Lekkiej Atletyki obdarzył nas dużym zaufaniem, a my go nie zawodzimy. Trzeci rok z rzędu u stóp Karkonoszy, na pięknym stadionie, co podkreślają wszyscy nasi goście, odbędzie się impreza rangi mistrzostw Polski. Tym razem w wyjątkowym wydaniu, klubowym. Sześć najlepszych polskich klubów lekkoatletycznych powalczy u nas o drużynowe mistrzostwo kraju. To bardzo atrakcyjna forma zmagań, gdzie startuje się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla klubu. Jestem przekonany, że będzie to znakomite, kompaktowe, widowisko – mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.

Przez pięć kolejnych lat mistrzostwa Polski w wielobojach seniorów oraz młodzieżowców organizować będzie Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki.

Do 2026 roku będziemy gościć najlepszych wieloboistów na stadionie im. Zygmunta Szelesta. To obiekt, który już nie raz sprawdził się jako miejsce rozgrywania imprez rangi krajowej i międzynarodowej. Teraz mamy ambitne plany, aby wspólnie z mistrzostwami Polski organizować jeszcze dwa duże dodatkowe wydarzenia. Mam na myśli międzynarodowy mityng wielobojowy InterEuropol i memoriał Zygmunta Szelesta. To wszystko w jeden weekend, a to znaczy, że lekkiej atletyki w Warszawie będzie jeszcze więcej – cieszy się sekretarz Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Glinka.

Na Mazowszu odbędą się też mistrzostwa Polski U20 i U23 w biegu na 5000 metrów, a ich gospodarzem podobnie jak w tym roku będzie Piaseczno. W sezonie 2022 mistrzostwa Polski w półmaratonie odbędą się w Iławie. Gospodarzem mistrzostw Polski w biegu na 50 oraz 100 kilometrów będzie Warszawa, a zawody na ternie stołecznej AWF zorganizuje klub Polskie Himalaje. Impreza będzie zwieńczeniem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chorzów będzie gospodarzem inauguracyjnej edycji mistrzostw Polski w biegu 6-godzinnym. Otwarte mistrzostwa Polski w biegu na 5 kilometrów ponownie odbędą się na PGE Narodowym. Gospodarzem mistrzostw w biegu na 10 kilometrów będzie Gdańsk (rywalizacja mężczyzn). Mistrzostwa Polski w chodzie sportowym na dystansie 20 kilometrów zorganizuje Sulejówek. Na tym dystansie juniorzy i młodzieżowcy powalczą tradycyjnie podczas zawodów o Puchar Obrońców Poczty Gdańskiej.

Maciej Jałoszyński 

Powrót do listy
Powiązane wydarzenia

Więcej