1 / 0

Rekord świata kobiet w biegu na 10 km, Nadolska szósta

Kalkidan Gezahegne pobiła w niedzielę w Genewie rekord świata w biegu ulicznym na dystansie 10 kilometrów. Zawodniczka z Bahrajnu uzyskała wynik 29:38*, lepszy o pięć sekund od oficjalnego rekordu świata Kenijki Joyciline Jepkosgei.

Kolejne miejsca zajęły Kenijki, Agnes Tirop (30:20; jej rezultat 30:01 w biegu z udziałem tylko kobiet oczekuje na ratyfikację jako rekord świata) i Celliphine Chespol (30:28).
Na wysokiej szóstej pozycji uplasowała się Karolina Nadolska uzyskując czas 32:40 (identyczne miejsce i wynik osiągnęła przed tygodniem w Manchesterze).
W biegu mężczyzn triumfował Kenijczyk Kibiwott Kandie (rekordzista świata w półmaratonie) 26:51.
30-letnia Gezahegne urodziła się w Etiopii, Bahrajn reprezentuje od ośmiu lat. Jej pierwszym sukcesem międzynarodowym było wicemistrzostwo świata juniorek w Bydgoszczy w 2008 r. (1500 m). Dwa lata później została halową mistrzynią świata, podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich zdobyła srebrny medal na dystansie 10.000 metrów.
Joyciline Jepkosgei straciła rekord świata o godzinie 10:30, a o 12:18 zwyciężyła w maratonie w Londynie.
W dniu 17 bm. Karolina Nadolska (rekordzistka Polski na 10 km - 32:08) weźmie udział w 13. PKO Poznań Półmaratonie.

Janusz Rozum/foto (ilustracyjne): Marek Biczyk