Menu
1 / 0
Aktualności /

Oficjalne rekordy świata od 50 km do 48 godzin

Oficjalne rekordy świata od 50 km do 48 godzin

World Athletics podjęło decyzję o uznawaniu oficjalnych rekordów świata w biegu na 50 km, Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegaczy Ultra (IAU) będzie zatwierdzać oficjalne rekordy świata w biegach: 6-, 12-, 24- i 48-godzinnym oraz na dystansach 50 mil i 100 mil.

Rosnąca popularność biegów ulicznych na dystansach ultra długich (powyżej maratonu 42.195 km) spowodowała podjęcie długo oczekiwanych decyzji dotyczących oficjalnych rekordów świata.  
Dotychczas World Athletics zatwierdzało oficjalne rekordy świata w biegach ultra tylko na dystansie 100 km (chociaż mistrzostwa świata w tej konkurencji były organizowane przez International Association of Ultrarunners). IAU przeprowadzało również globalne czempionaty na dystansach 50 km i w biegu 24-godzinnym. Jednak IAU nie ratyfikowało oficjalnych rekordów świata na żadnym dystansie, a jedynie prowadziło rejestr najlepszych wyników na świecie (World Best Performance).  
Niedawne wybory do władz IAU oraz ostatnie uzgodnienia między WA i IAU powinny również przyspieszyć ratyfikację rekordów. Wczoraj otrzymaliśmy informację, że dokumentacja wyniku Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej w biegu 24-godzinnym (261.060 km, Pabianice, 29-30.08.2020 r.)  została pomyślnie zweryfikowana i zatwierdzenie rekordu Europy Polki nastąpi na najbliższym posiedzeniu Rady IAU. A od prawie trzech lat na ratyfikację oczekuje wynik Patrycji Bereznowskiej, która jako pierwsza kobieta na świecie w biegu 48-godzinnym uporała się z granicą 400 km (401.000 km, Ateny, 26-28.01.2018).
Mistrzostwa Polski w biegach ultra są dotychczas rozgrywane na dwóch dystansach:
- 100 km (od 1995)
- w biegu 24-godzinnym (od 2008).
Natomiast oficjalne rekordy Polski, wzorem World Athletics, są notowane tylko na w biegu 100 km.
Można oczekiwać, że Zarząd PZLA śladem WA i IAU podejmie decyzję o zwiększeniu liczby konkurencji ultra z oficjalnymi rekordami Polski. Środowisko ultra biegaczy ma również nadzieję na rozgrywanie oficjalnych mistrzostw Polski na dystansie 50 km (skoro są mistrzostwa świata) a może nawet w biegu 6-godzinnym, najbardziej ostatnio lansowanej konkurencji przez IAU.

Więcej o biegach ultra na stronie Tadeusza Dziekońskiego, członka Komisji Statystycznej PZLA.
Wykaz oficjalnych rekordów Polski i najlepszych wyników w biegach ulicznych:    PZLA-ULICZNE

Na zdjęciu Dariusz Nożyński, w br. autor trzech najlepszych wyników w historii w Polsce
Janusz Rozum

Powrót do listy

Więcej