Menu
1 / 0
Aktualności /

Fraño i Vasinova zwycięzcami zawodów PŚ w Biegach Górskich w Kościelisku

Fraño i Vasinova zwycięzcami zawodów PŚ w Biegach Górskich w Kościelisku

Tatra SkyMarathon to jedna z wiodących imprez w biegach górskich w Polsce. W roku ubiegłym rozegrano tu mistrzostwa Polski w biegu górskim na długim dystansie. W tym roku organizator postarał się o rangę Pucharu Świata w Biegach Górskich.

Rywalizowano na trasie 40 km + 3300 m – 3300 m. Oznacza to, że podczas biegu trzeba było wbiec/wspiąć się dwukrotnie na szczyty powyżej 2000 n.p.m. o wyjątkowej stromiźnie i ekspozycji, gdzie w niektórych miejscach trzeba było korzystać z łańcuchów i lin poręczowych, w asyście ratowników TOPR.

Start i meta w Kościelisku, przy Gazdówce pod Lasem.

Bardziej zacięta była rywalizacja w kategorii mężczyzn. Na pierwszym punkcie pomiarowym jako pierwszy pojawił się Hiszpan Raul Criado, z przewagą prawie 2 minut nad Słowakami Peterem Fraňo i Miroslavem Hraško oraz prawie 4 minut nad pierwszym z Polaków Andrzejem Witkiem. Było to po zbiegu z pierwszego szczytu. Jednak na podbiegu na następny szczyt sytuacja zmieniła się radykalnie. Na prowadzenie wyszedł Peter Fraňo, który po drugim zbiegu miał około 5 minut przewagi nad Andrzejem Witkiem, prawie 7 nad Raulem Criado i 9 nad  Miroslavem Hraško. Ostatnie 9 km to według opinii czołówki trasa typu krosowego.  Fraňo utrzymał przewagę nad Witkiem, Criado i  Hraško rywalizowali do ostatnich metrów rywalizowali do ostatnich metrów, a o trzecim miejscu na podium zadecydowała lepsza umiejętność zbiegania zaprezentowana przez Hiszpana.

W kategorii kobiet na pierwszym punkcie pomiarowym mieszkająca w Salzburgu Czeszka Marcela Vasinova, aktualna mistrzyni świata w biegu wysokogórskim miała 3 minuty przewagi nad Katarzyną Solińską i mistrzynią świata w biegu górskim na długim dystansie (Karpacz 2018), Szkotką Charlotte Morgan. W drugiej części trasy Solińska oderwała się od Morgan i ostatecznie Vasinova, Solińska i Morgan w tej kolejności dobiegły do mety.

Organizatorem tej nadzwyczaj udanej imprezy był Klub Wysokogórski w Zakopanem.

Wyniki zawodów: Tatra SkyMarathon

Andrzej Puchacz 

Powrót do listy

Więcej