1 / 2

97. PZLA MP: Malwina Kopron umacania się na prowadzeniu w tabelach europejskich

97. PZLA MP: Malwina Kopron umacania się na prowadzeniu w tabelach europejskich 97. PZLA MP: Malwina Kopron umacania się na prowadzeniu w tabelach europejskich

Malwina Kopron została mistrzynią Polski w rzucie młotem, a wynikiem 75.42 umocniła się na pozycji liderki europejskich tabel. W ostatnim dniu zawodów na poznańskim Golęcinie kibice zobaczyli szybki finał biegu na 800 metrów kobiet i skok Andrzeja Kucha na 8.05.

W wyrównanym finale sprintu mężczyzn po złoty medal sięgnął Adrian Brzeziński. Lider polskich tabel uzyskał czas 20.99 i jako jedyny złamał barierę 21 sekund. Na mecie drugi był Oliwer Wdowik (21.05), a trzeci Łukasz Żok – 21.07.

Tytuł mistrzyni Polski w biegu na 200 metrów obroniła Marlena Gola. Sprinterka Podlasia Białystok wygrała z czasem 23.39 pokonując Paulinę Guzowską (23.41) oraz Wiktorię Grzyb (23.53).

Finał biegu na 800 metrów przez pierwszą część dystansu poprowadziła Aneta Lemiesz, za którą podążała walcząca o minimum olimpijskie Angelika Sarna. Zawodniczka klubu AZS-AWF Warszawa wygrała osiągając na mecie 2:00.28.

To dla mnie przełomowy sezon. Wreszcie mam czystą głowę i koncentruję się na bieganiu. Jestem przygotowana na jeszcze lepsze wyniki niż te, które dotychczas w tym roku osiągnęłam – zapowiedziała Sarna, przed którą teraz zgrupowanie w Zakopanem.

W silnej i wyrównanej stawce drugie miejsce zajęła Anna Wielgosz (2:00.57), trzecia była Joanna Jóźwik (2:00.73).

Na ostatniej prostej biegu na 800 metrów mocno ruszył Patryk Dobek, który odskoczył Mateuszowi Borkowskiemu. Halowy mistrz Europy i niedawny lider światowych tabel wygrał w Poznaniu z czasem 1:48.11. Drugi na mecie Borkowski uzyskał czas 1:49.10. Podium uzupełnił Patryk Sieradzki – 1:49.43.

W finale 100 metrów przez płotki ton rywalizacji nadały biegnący po sąsiednich torach Pia Skrzyszowska i Klaudia Siciarz. Wyrównana potyczka zakończyła się triumfem Warszawianki, która na mecie uzyskała wartościowy czas 12.85.

Teraz czas na kolejne cele, a w związku z nimi będę wchodzić na wyższy pułap sportowy. Najbliższym będą oczywiście młodzieżowe mistrzostwa Europy. Później najważniejsza podróż, czyli Tokio. – zapowiedziała Skrzyszowska.

Druga na mecie Siciarz finiszowała z drugim wynikiem w sezonie 12.92. Brązowy medal zdobyła Klaudia Wojtunik – 13.19.

Równych sobie nie miał w biegu na 110 metrów przez płotki Damian Czykier. Lider krajowych tabel i obrońca tytułu otarł się w Poznaniu o wynoszące 13.32 minimum olimpijskie. Płotkarz Podlasia na mecie osiągnął czas 13.37. Wicemistrzem Polski został Olgierd Michniewski (14.02), brąz zdobył Dominik Staśkiewicz (14.53). Upadek w drugiej połowie dystansu wykluczył z walki o medal Krzysztofa Kiljana.

Pod nieobecność wszystkich medalistek w biegu na 5000 metrów sprzed roku ton rywalizacji nadały młode zawodniczki. Wygrała Beata Topka, która z czasem 16:03.91 wyprzedziła doświadczoną Izabelę Paszkiewicz (16:05.50). Trzecie miejsce zajęła Monika Jackiewicz (16:05.95). Drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki U20 uzyskała czwarta na mecie Oliwia Wawrzyniak (16:12.26), a szósta na mecie Oliwia Sarnecka czasem 16:26.76 wypełniła minimum na mistrzostwa Europy do lat 23.

O minimum na młodzieżowy czempionat Europy otarł się złoty w biegu na 5000 metrów Aleksander Wiącek, który uzyskał czas 14:05.20 (wskaźnik wynosi 14:05.00). Drugi na mecie był Patryk Kozłowski (14:12.16), a trzeci Artur Olejarz (14:16.50).

Bardzo wyrównany był konkurs skoku w dal. Złoty medal, drugi na poznańskich mistrzostwach, zdobyła dzięki próbie z szóstej serii na 6.39 Adrianna Szóstak. Doświadczona zawodniczka wyprzedziła wówczas wschodzącą gwiazdę tej konkurencji, juniorkę Annę Matuszewicz (6.33). Brązowy medal po skoku z ostatniej kolejki na 6.24 zdobyła Karolina Kucharczyk. Tym samym zepchnęła z podium trzecią w 2019 i 2020 roku Karolinę Młodawską, która w Poznaniu skoczyła 6.23.

Zdecydowanie najlepszym skoczkiem w dal podczas poznańskich mistrzostw był Andrzej Kuch. W czwartej kolejce o centymetr poprawił rekord życiowy skacząc 7.96, a na koniec zmagań pierwszy raz w karierze przekroczył 8 metrów – 8.05. Drugie miejsce zajął Tomasz Jaszczuk (7.71), który nadal walczy o wysoką lokatę w rankingu olimpijskim. Brązowy medal zdobył obrońca tytułu, Mateusz Jopek – 7.67.

Po roku przerwy na najwyższy stopień podium mistrzostw Polski w skoku o tyczce powróciła Kamila Przybyła. Tyczkarka bydgoskiego Zawiszy po zaliczeniu w trzeciej próbie 4.00 w pierwszym podejściu skoczyła 4.10 i zdobyła złoto. Drugie miejsce zajęła Emilia Kusy, która podobnie jak trzecia Anna Łyko zajęła 4.00.

W konkursie rzut młotem pań Malwina Kopron prowadziła od pierwszej serii, w której uzyskała 74.78. Później poprawiła się na 75.42 i umocniła nie tylko na prowadzeniu w konkursie, ale także na listach europejskich.

- Czuję pewien niedosyt po tym starcie. Chciałam tutaj w Poznaniu poprawić rekord życiowy, jestem gotowa na rzuty ponad 77 metrów – powiedziała po starcie mistrzyni Polski.

Drugie miejsce po rzucie w szóstej serii na 74.06 zajęła Anita Włodarczyk. Rekordzistka świata wyprzedziła wicemistrzynię globu Joannę Fiodorow, która w najdalszej próbie uzyskała 72.31.

Pasjonująca walkę do ostatnich metrów stoczyli w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów Robert Bryliński (AZS Poznań) i Andrzej Jaros (AZS UMCS Lublin). Ostatecznie prowadzenia nie oddał Bryliński i to ekipa gospodarzy zdobyła złoto z czasem 3:08.30. Wicemistrzowi Polski osiągnęli 3:08.41, a brązowe medale odebrali akademicy z Katowic (3:11.17).

W sztafecie kobiet 4 x 400 metrów Małgorzata Hołub-Kowalik przyprowadziła na pierwszym miejscu drużynę UMCS-u Lublin. Panie uzyskały czas 3:36.70. Drugie miejsce zajęła sztafeta Optimy Radom (3:39.78), a trzecie ekipa AZSu-AWFu Kraków (3:40.58).

W klasyfikacji medalowej zakończonych w sobotę mistrzostw Polski triumfował

Najwięcej punktów – 676 – zgromadził AZS AWF Katowice. Na pierwszym miejscu w tabeli medalowej mistrzostwa zakończył AZS UMCS Lublin (5 złotych, 4 srebrne, 2 brązowe krążki). Jedenaście medali, ale mnie złotych, zdobyli też gospodarze z AZS-u Poznań. Najwięcej medali zdobyli lekkoatleci AZSu-AWFu Katowice – 13.

Za rok gospodarzem 98. PZLA Mistrzostw Polski będą Suwałki. Poznań w sezonie 2022 zorganizuje mistrzostwa Polski do lat 23.

Pełne wyniki: Poznań

Poznań, Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk