Menu
1 / 0
Aktualności /

100 lat Przeglądu Sportowego

100 lat Przeglądu Sportowego

Dokładnie 100 lat temu – 21 maja 1921 roku w Krakowie – do sprzedaży trafił pierwszy numer Przeglądu Sportowego. 

Gazeta powstała z inicjatywy krakowskich działaczy sportowych. Pierwszym redaktorem naczelnym periodyku został inż. Ignacy Rosenstock. Od 1923 roku wydawnictwo było oficjalnym organem prasowym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 1925 roku siedziba redakcji została przeniesiona z Krakowa do Warszawy.

Dzięki działalności Zygmunta Weissa – akademickiego mistrza świata w biegu na 400 metrów z 1924 roku – gazeta zachowała swą ciągłość nawet podczas II wojny światowej. W niewoli niemieckiej ten ceniony sportowiec i dziennikarz wydawał w obozie w Arnswalde pisany ręcznie Przegląd Sportowy.

Pierwszy powojenny numer gazety ukazał się 12 lipca 1945 roku w Łodzi. Po roku redakcja wróciła do stolicy. Przez dziesięciolecia Przegląd Sportowy był najważniejszym przekazicielem informacji z aren sportowych. Nigdy nie zabrakło tam doniesień z hal i stadionów lekkoatletycznych. Na łamach gazety Polacy mogli znaleźć sprawozdania z licznych sukcesach biało-czerwonych. Od 1970 roku relacje z wydarzeń lekkoatletycznych przygotowuje wybitny i ceniony fachowiec red. Maciej Petruczenko.

Dziś gazeta – nieodłącznie związana z polskimi kibicami – świętuje jubileusz 100-lecia. Uświetnia go wyjątkowy plebiscyt. W gronie nominowanych znalazła się szóstka przedstawicieli Królowej Sportu. Są to Irena Szewińska, Halina Konopacka, Anita Włodarczyk, Janusz Kusocińskiego, Tomasz Majewski oraz Robert Korzeniowski. Przedstawiciele lekkoatletyki są nominowani także w dodatkowych kategoriach. Najlepszym olimpijczykiem (letnim) może zostać  Halina Konopacka, Irena Szewińska, Robert Korzeniowski czy Józef Szmidt. W kategorii „wydarzenie sportowe stulecia” nominowany został mecz przeciwko USA, który polscy lekkoatleci rozegrali 1 i 2 sierpnia 1958 roku w Warszawie. Twórca potęgi tamtej reprezentacji, c zyli Jan Mulak został nominowany w kategorii trener 100-lecia.

Swoich faworytów można wspierać na stronie https://sportowiec100lecia.pl/. Głosowanie trwa do 24 maja.

Redakcji Przeglądu Sportowego Polski Związek Lekkiej Atletyki składa serdeczne życzenia 200 lat!

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej