1 / 2

64. PZLA HMP: trzy złote medale Justyny Święty-Ersetic i rekord Polski U20 Wdowika

64. PZLA HMP: trzy złote medale Justyny Święty-Ersetic i rekord Polski U20 Wdowika 64. PZLA HMP: trzy złote medale Justyny Święty-Ersetic i rekord Polski U20 Wdowika

Trzy złote medale zdobyła w finałowej sesji mistrzostw Polski w Toruniu Justyna Święty-Ersetic. Do triumfów w biegach na 200 i 400 metrów dołożyła jeszcze najcenniejszy krążek w sztafecie 4 x 200 metrów. Rekord Polski U20* ustanowił złoty medalista biegu na 200 metrów Oliwer Wdowik, a Paweł Wiesiołek zakończył siedmiobój z drugim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki.

Czwarte złoto z rzędu w biegu na 60 metrów przez płotki wywalczył, z czasem 7.64, Damian Czykier.

- Miałem słabe wyjście z bloków, ale potem było już lepiej. Na mecie poczułem ulgę. Czułem też, że mam obok siebie Artura Nogę. Przyspieszałem, ale wcale nie uciekałem. Zaraz po biegu mu pogratulowałem, bo zrobił dziś naprawdę dobry wynik – przyznał Czykier.

Artur Noga finiszował z czasem 7.68, lepszym od wskaźnika PZLA na odwołane halowe mistrzostwa świata. Brązowy medal zdobył Krzysztof Kiljan – 7.83.

Po pasjonującej pogoni na ostatniej prostej Justyna Święty-Ersetic na linii mety zrównała się z Marleną Golą. Na metę sprinterki wpadły z identycznym czasem 23.64 i obie podzieliły się złotymi medalami.

- Nawet nie wiedziałam, że zdobyłam złoto. Myślałam, że jednak byłam druga. Dopiero po finale 400 metrów dowiedziałam się w studiu TVP, że zostałam wspólnie z Marleną mistrzynią kraju. Pracuję obecnie nad wyjściem z bloków, stąd mój start na 200 metrów. Bardzo cieszę się, że zakończył się rekordem życiowym  – przyznała Święty-Ersetic.

Podium uzupełniła Natalia Wosztyl (24.10).

Po fascynującym biegu niespodziewany triumf – z rekordem Polski U20 21.09 – odniósł sprinter Resovii Oliwer Wdowik.

- Ten wynik to dla mnie kosmos. Rekord Europy juniorów to 21.04, a ja biegam 21.10 będąc pierwszy rok zawodnikiem tej kategorii. Teraz celem będą oczywiście mistrzostwa świata juniorów w Kenii. – przyznawał sprinter, który o 0.02 sekundy poprawił rekord Dominika Smosarskiego.

Za plecami młokosa z Rzeszowa finiszował doświadczony Rafał Omelko (21.33). Brązowy krążek zdobył Patryk Wykrota – 21.68.

Najbardziej zapracowaną zawodniczka niedzielnej odsłony mistrzostw była Justyna Święty-Ersetic. Kilkanaście minut po zwycięstwie na 200 metrów stanęła do rywalizacji na dystansie dwukrotnie dłuższym. Raciborzanka odparła atak Małgorzaty Hołub-Kowalik na wyjściu z ostatniego wirażu i triumfowała z czasem 53.09.

- Teraz będę miała dwa tygodnie odpoczynku. Po intensywnym sportowo miesiącu bardzo cieszę się na chwilę wolnego. Za dwa tygodnie jedziemy natomiast do RPA szykować się do sezonu olimpijskiego – zapowiedziała Święty-Ersetic.

Druga na mecie zawodniczka osiągnęła 53.53. Brązowy medal zdobyła Natalia Kaczmarek – 53.65.

Kajetan Duszyński był najlepszy w biegu na 400 metrów osiągając 47.95. Wicemistrzem Polski został Cezary Mirosław (48.02), a brąz wywalczył Tymoteusz Zimny (48.11). Bez medalu lider krajowych tabel Rafał Omelko, który prowadził jeszcze na kilkanaście metrów przed metą.

Najlepszą zawodniczką halowych mistrzostw Polski w biegu na 800 metrów została Anna Pólkowska (2:05.75). Druga metę minęła Emilia Ankiewicz (2:06.78), a trzecia Natalia Gulczyńska (2:06.92).

Tytuł halowego mistrza Polski na 800 metrów obronił Mateusz Borkowski. Podopieczny Stanisława Jaszczaka osiągnął w niedzielę czas 1:51.27. Drugie miejsce wywalczył Patryk Sieradzki (1:52.73), a brąz zdobył Patryk Tanaś (1:53.11).

Zdecydowane zwycięstwo w biegu na 3000 metrów odniosła Renata Pliś (9:14.42). Drugą pozycję wywalczyła Anna Bańkowska (9:32.18), a brąz wywalczyła Beata Topka (9:40.34).

Po sobotnim triumfie na dystansie 1500 metrów w drugim dniu zawodów złoto na 3000 metrów dołożył do swojej kolekcji Adam Czerwiński (8:17.76). Drugie miejsce zajął Bartosz Jarczok (8:20.71), a trzecie Szymon Topolnicki (8:21.36).

Zdecydowanie rekord życiowy w skoku w dal poprawiła niespodziewana halowa mistrzyni kraju Karolina Młodawska. Zawodnika z Kielc poprawiła o ponad 20 centymetrów rekord życiowy skacząc w Arenie Toruń 6.45. Drugie miejsce zajęła Adrianna Szóstak (6.19), która wyprzedziła Joannę Kuryło zaledwie o centymetr.

Cała trójka medalistów konkursu skoku w dal panów odnotowała w Toruniu rekordy życiowe. Najlepszy był Mateusz Różański, który w trzeciej serii pofrunął na 7.80. Zaledwie trzy centymetry bliżej wylądował Piotr Tarkowski. Brązowy medal dla Norberta Kańskiego – 7.70.

Juniorka Wiktoria Miąsto wspólnie z nieco starsza koleżanką z reprezentacji Pauliną Borys po zaliczeniu w drugich skokach 1.75 i w obliczu strąceń na 1.79 podzieliły się złotymi medalami. Brąz dla Pauliny Wal – 1.70.

Już po próbach na 5.10 było wiadomo, że na podium mistrzostw Polski stanął Paweł Wojciechowski, Robert Sobera i Mateusz Jerzy. Ten pierwszy zakończył sezon halowy pozytywnym akcentem. Skoczył w Arenie Toruń 5.70 i atakował jeszcze 5.91.

- Bałem się trochę tego konkursu. Ostatnie starty były, mówiąc delikatnie, nie udane. Tym bardziej się cieszę, że tutaj zagrało. Z nowym trenerem uczę się mojej konkurencji na nowo. Testujemy nowe tyczki, zmieniłem rozbieg – powiedział Wojciechowski.

Sobera wyrównał drugi najlepszy wynik w sezonie – 5.60. Brązowy medalista zaliczył 5.40.

W pierwszej próbie konkursu kulomiotów Michał Haratyk osiągnął 21.24 i zapewnił sobie złoty medal. Kolejne pięć pchnięć miał spalonych, aczkolwiek w jednym z nich posłał kulę pod linię wyznaczającą w sektorze 22 metry.

- Tylko jedno udane pchnięcie, ale to wystarczyło. Później pchałem dalej i trochę szkoda, że to były próby przekroczone – podsumował start halowy mistrz kraju.

Drugie miejsce wywalczył Konrad Bukowiecki (21.16). Trzeci był Jakub Szyszkowski – 20.07.

Drugi dzień zmagań wieloboistów znakomicie rozpoczął Paweł Wiesiołek. Podopieczny Michała Modelskiego w imponującym stylu poprawił rekord życiowy osiągając w skoku o tyczce 5.10. Wieczorem po pełnym emocji biegu na 1000 metrów, w którym rywalizował ze swoim klubowym kolegą Rafałem Horbowiczem mógł cieszyć się ze złota i znakomitego rekordu życiowego. Wynik 6050 pkt to drugi najlepszy rezultat w historii polskiej lekkoatletyki.

- To świetny wynik, szczególnie, że ten sezon halowy traktowaliśmy bardziej treningowo. Wspólnie z trenerem skupiamy uwagę na lecie – podkreślił Wiesiołek.

Znakomity siedmiobój ma za sobą także Horbowicz. Wynikiem 5679 pkt. wyrównał halowy rekord Polski U23*, który w 1984 roku ustanowił Maciej Leszczyński. Trzecie miejsce w wieloboju zdobył Jacek Chochorowski – 5391 pkt.

Panie z AZSu-AWFu Katowice pod dowództwem Justyny Święty-Ersetic ustanowiły rekord Polski* w biegu sztafetowym 4 x 200 metrów osiągając 1:36.08. Drugie miejsce zajęły akademiczki z Warszawy (1:37.96), a trzecie panie z wrocławskiego AZSu-AWFu (1:38.14).

Mistrzami Polski w sztafecie 4 x 200 metrów zostali panowie z AZSu Poznań (1:27.53). Srebrny medal dla zawodników klubu Sprinterzy.com Kraków – 1:34.34.

Kończącą zmagania w 64. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski sztafetę mieszaną 4 x 400 metrów wygrała ekipa AZSu Poznań (3:29.84). Drugie miejsce dla zespołu AZS UMCS Lublin (3:31.95). Brązowe medal zdobył AZS AWF Kraków – 3:34.29.

Pełne wyniki: Toruń