1 / 0

Kartuzy: Topka i Boratyński mistrzami Polski w biegu przełajowym

W rozegranych w Kartuzach Mistrzostwach Polski w Biegu Przełajowym w kategorii U23 zwyciężyli Beata Topka i Dariusz Boratyński.

Zwycięstwo zaledwie 20-letniej zawodniczki ULKS Talex Borzytuchom nie było niespodzianką, dokładnie przed ośmioma miesiącami w Olszynie została mistrzynią Polski w biegu przełajowym na dystansie 4 kilometrów. W Kartuzach Beata Topka oderwała się od rywalek na ostatnim szóstym kilometrze. Na mecie o pięć sekund wyprzedziła Paulinę Górak (drugą również przed rokiem) oraz o 18 sekund Patrycję Kapałę, dla której był to trzeci medal w tej imprezie (brąz w 2017 i złoto w 2018).
Beata Topka już po raz jedenasty stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski, w tym po raz piąty w biegach przełajowych (w czwartej kategorii wiekowej).
Dariusz Boratyński bez trudu obronił tytuł mistrzowski, prowadził od pierwszego kilometra do mety powiększając przewagę do 29 sekund. Rok 2018 zawodnik KS AZS AWF Wrocław kończył z trzema złotymi medalami w kategorii U23, w tym sezonie wcześniej zdobywał brązowe medale w biegach na 5000 m (seniorów) i 10.000 m (U23). Po trzeci tytuł wicemistrzowski w tym roku sięgnął Mateusz Kaczor (dwa wcześniejsze - w biegu przeszkodowym seniorów i U23), młodzieżowy mistrz na dystansie 10.000 m. 23 sekundy za radomianinem na mecie zameldował się Wojciech Serkowski, debiutujący na podium mistrzostw kraju.
W kategorii U20 rywalizowano o miejsca w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych (Lizbona, 8 grudnia).