Menu
1 / 0
Aktualności /

W Toruniu ruszyły mistrzostwa świata weteranów

W Toruniu ruszyły mistrzostwa świata weteranów

Ponad 4300 zawodniczek i zawodników z 88 krajów, w tym wiele wybitnych postaci światowego sportu, stanie do walki w rozpoczętych w sobotę 8. Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce Masters.

LISTY STARTOWE I WYNIKI HMŚ W TORUNIU

Czempionat w Grodzie Kopernika jest rekordowy z wielu powodów. Do udziału w nim zgłosiło się w sumie 4366 sportowców, czyli o... 3 więcej niż na największe dotychczasowe tego typu halowe mistrzostwa, które przed dwoma laty odbyły się w koreańskim Daegu. Rekordami są też liczba reprezentacji (88, czyli o 14 więcej niż w Korei) i liczba zawodników zagranicznych (prawie 3,5 tysiąca). Podobnie jest z łączną liczbą osobostartów, których zadeklarowano przeszło 8700, co pod tym kątem czyni toruński czempionat, jednymi z największych tegorocznych wielodniowych wydarzeń sportowych na świecie! Wraz z lekkoatletami przyjechało bardzo szerokie grono osób towarzyszących, m.in. członków ekip technicznych, rodzin i kibiców. Szacuje się, że Toruń z racji na mistrzostwa w ciągu tygodnia odwiedzi aż 10 tysięcy osób. Wydarzenia sportowe będzie relacjonować ponad 100 akredytowanych dziennikarzy z kilku kontynentów.

  • Nadchodzące wydarzenie to wielkie święto sportu – podkreśla Michał Zaleski, prezydent miasta. – Te osoby, które do nas przyjechały uprawiają sport dla przyjemności i pokazują jego najpiękniejsze wartości. Najważniejszy dla nich jest udział w zawodach i sportowa rywalizacja. Te mistrzostwa to również wielkie święto dla Torunia. W czasie trwania mistrzostw spodziewamy się przyjazdu ponad 10 000 osób – zawodników i osób im towarzyszących. Impreza ta stanowi zatem dla nas znakomitą promocję.

Jak podkreślają organizatorzy, są to mistrzostwa „masters” bynajmniej nie tylko z nazwy. W wydarzeniu bierze udział bardzo wielu znanych sportowców. Wśród kilkudziesięciu zgłoszonych olimpijczyków jest aż 28 Polaków. W składzie reprezentacji Polski znaleźli się m.in. Robert Korzeniowski (czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie), Władysław Kozakiewicz (mistrz olimpijski i były rekordzista świata w skoku o tyczce), Sebastian Chmara (mistrz świata i Europy w siedmioboju), Wanda Panfil (jedyna polska mistrzyni świata w maratonie), Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż) i Ludwika Chewińska (cały czas aktualna rekordzistka kraju w pchnięciu kulą). Nie wszyscy oni wystartują w swoich koronnych konkurencjach, jak chociażby Tomasz Majewski, który... pobiegnie w crossie na 8 kilometrów. Prawdziwych tuzów nie brakuje też w reprezentacjach innych krajów. Do rywalizacji w Toruniu staną choćby Francis Obikwelu (Portugalia, wicemistrz olimpijski z 2004 roku w biegu na 100 metrów, trzykrotny mistrz Europy i aktualny rekordzista Europy na tym dystansie), Christoph Höhne (Niemcy, mistrz olimpijski z 1968 roku i dwukrotny mistrz Europy w chodzie), Mattias Sunneborn (Szwecja, halowy wicemistrz świata i mistrz Europy w skoku w dal), James Beckford (Jamajka, wicemistrz olimpijski z 1996 roku, dwukrotny wicemistrz świata i  halowy wicemistrz globu w skoku w dal), Mihaela Loghin (Rumunia, wicemistrzyni olimpijska w pchnięciu kulą z 1984 roku) czy Kirsten Münchow-Hilbig (Niemcy, brąz igrzysk olimpijskich w rzucie młotem z 2000 roku). Najliczniejszą z ekip jest reprezentacja Polski, która liczy aż 870 zawodniczek i zawodników.

Ceremonia otwarcia odbyła się w sobotni wieczór, 23 marca, w Arenie Toruń. Choć wydarzenie z założenia ma charakter halowy, to jednak w ramach mistrzostw są zaplanowane też niektóre konkurencje stadionowe (rzut młotem, oszczepem i dyskiem), a także chód uliczny, biegi uliczne (10 km i półmaraton) oraz biegi przełajowe na dystansie 8 i 10 kilometrów.

Fot.: Julia Truszczyńska
Tekst - Komitet Organizacyjny

Powrót do listy

Więcej