1 / 4

91. PZLA MP w Przełajach: dziesiąty medal w crossie dla Katarzyny Kowalskiej

91. PZLA MP w Przełajach: dziesiąty medal w crossie dla Katarzyny Kowalskiej 91. PZLA MP w Przełajach: dziesiąty medal w crossie dla Katarzyny Kowalskiej 91. PZLA MP w Przełajach: dziesiąty medal w crossie dla Katarzyny Kowalskiej 91. PZLA MP w Przełajach: dziesiąty medal w crossie dla Katarzyny Kowalskiej

Jubileuszowy 50 medal mistrzostw Polski – w tym już dziesiąty w biegach przełajowych – zdobyła w Olszynie Katarzyna Kowalska. Na najwyższym stopniu podium w gronie seniorów stawali także Beata Topka, Tomasz Grycko oraz Arkadiusz Gardzielewski.

W Olszynie Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek) zwyciężyła w biegu na 8 kilometrów. Na mecie uzyskała czas 29:40 i o 13 sekund wyprzedziła Annę Gosk z Podlasia Białystok. Brązowy medal na tym dystansie zdobyła Paulina Kaczyńska. Katarzyna Kowalska zdobywając dziesiąty krążek w seniorskich mistrzostwach Polski w crossie stała się najbardziej utytułowaną zawodniczką w tej specjalności. Dotychczas najwięcej medali – dziewięć – zdobyła startująca 40 lat temu Bronisława Ludwichowska.

Na krótszym, liczącym 4 kilometry, dystansu wśród kobiet najlepsza była Beata Topka (Talex Borzytuchom). Urodzona w 1999 roku biegaczka debiutowała w Olszynie w gronie seniorek (w przełajach) wyraźnie pokonując na mecie Ewę Jagielską oraz Iwonę Wichę.

Po rocznej przerwie ponownie mistrzem Polski w biegu przełajowym został Arkadiusz Gardzielewski. Triumfator z Jeleniej Góry (2017) nie startował przed rokiem w Żaganiu. W Olszynie dystans ok. 4 kilometrów pokonał w 12:35. Na linii mety zawodnik wrocławskiego Śląska zameldował się na 10 sekund przed Patrykiem Błaszczykiem oraz 16 przed Patrykiem Marszałkiem. Czwarte miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator Mateusz Demczyszak.

Złoto w biegu na ok. 10 kilometrów zdobył Tomasz Grycko (Bliza Władysławowo) – 33:08. Drugie i trzecie miejsce zajęli zawodnicy Prefbetu Śniadowo Łomża. Wicemistrzem Polski został Emil Dobrowolski, a brąz zdobył Piotr Łobodziński, który zaledwie kilka dni temu wygrał rywalizację… w biegu po schodach na paryską Wieżę Eiffla.