1 / 5

PZLA HMP U18 i U20: Mateusz Górny bliski rekordu Polski U18 na 60 metrów

PZLA HMP U18 i U20: Mateusz Górny bliski rekordu Polski U18 na 60 metrów PZLA HMP U18 i U20: Mateusz Górny bliski rekordu Polski U18 na 60 metrów PZLA HMP U18 i U20: Mateusz Górny bliski rekordu Polski U18 na 60 metrów PZLA HMP U18 i U20: Mateusz Górny bliski rekordu Polski U18 na 60 metrów PZLA HMP U18 i U20: Mateusz Górny bliski rekordu Polski U18 na 60 metrów

Mateusz Górny (BKL Bełchatów) zdobywają złoty medal halowych mistrzostw Polski w biegu na 60 metrów U18 ponownie w tym sezonie zbliżył się do liczącego już 27 lat rekordu Polski.

Na starcie finałowego biegu sprinterskiego kadetów było nerwowo. Starterzy odstrzelili aż trzy falstarty, ale w pięcioosobowym składzie nie zabrakło lidera polskich tabel Mateusza Górnego. Bełchatowianin mocno wyszedł z bloków i dystansując rywali na mecie uzyskał świetny wynik 6.87. To czas słabszy jedynie o 0.04 s od ustanowionego w 1992 roku halowego rekordu Polski U18. Podopieczny Łukasz Mantyka atak na rekordowy wynik będzie mógł przeprowadzić jeszcze w przyszłym roku gdy nadal startować będzie w kategorii wiekowej U18. Drugi w Toruniu był natomiast Piotr Michalak (7.03), który minimalnie pokonał Antona Bachórskiego (7.04) i Tomasza Życzyńskiego (7.05).

Bardzo wyrównany był finał biegu pań U18 na dystansie 60 metrów. Walkę o złoto stoczyły Dominika Małkowska i Magdalena Niemczyk. Minimalnie szybsza okazała się ta pierwsza, która mistrzynią Polski została z czasem 7.66 – lepszym jedynie o 0.01 s od wyniku drugiej zawodniczki. Brązowy medal zdobyła Kinga Głuchowska – 7.74.

Julia Maniecka wypracowała sobie w biegu na 1000 metrów bezpieczną przewagę nad rywalkami, której nie oddała do samej mety. Goleniowianka osiągnęła czas 2:57.18 i wyraźnie wyprzedziła Natalię Pleczyńską (2:59.32) oraz Alicję Wójcik (3:00.08).

Zaciętą walkę na ostatniej prostej biegu na 2000 metrów stoczyli Michał Pytel i Maciej Kowalski. Na wyjściu z wirażu z drugiej pozycji zaatakował Kowalski i gdy wydawało się, że to on wygra Pytel wykrzesał siły na odparcie ataku i zdobył złoto z czasem 5:43.70. Wicemistrz Polski uzyskał rezultat 5:43.79. Brąz dla Dominika Cyrankowskiego – 5:45.68.

W konkursie skoku o tyczce Adrian Kupczak zaczął zmagania od pokonania w pierwszej próbie 4.20, a później pokonał 4.30, 4.40 (w drugiej próbie). 4.50 oraz 4.60 i zdobył złoty medal. 17-letni tyczkarz atakował jeszcze 4.70 (halowy rekord życiowy zawodnika to 4.65), ale te skoki nie były już udane. Większa ilość strąceń sprawiła, że Oskar Jaworski zdobył srebro, a Kacper Maciejewski brąz – obaj panowie zakończyli zmagania w Arenie Toruń z wynikiem 4.25.

Tytuł halowej mistrzyni Polski do lat 18 obroniła w skoku wzwyż Weronika Kaźmierczak z Rudzkiego Klubu Sportowego. Zawodniczka z Łodzi pokonała w Arenie Toruń 1.72 i wyprzedziła Roksanę Poll oraz Barbarę Burlewicz, które zaliczyły 1.70.

Najlepszy w skoku w dal U18 był Kamil Wajdzik (6.78), który pokonał Dawid Węclewskiego (6.72) oraz Wojciecha Tomczyka (6.69).

Wyniki mistrzostw: Toruń

Toruń, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk