1 / 5

PZLA HMP U18 i U20: Pia Skrzyszowska mistrzynią Polski w biegu na 60 metrów

PZLA HMP U18 i U20: Pia Skrzyszowska mistrzynią Polski w biegu na 60 metrów PZLA HMP U18 i U20: Pia Skrzyszowska mistrzynią Polski w biegu na 60 metrów PZLA HMP U18 i U20: Pia Skrzyszowska mistrzynią Polski w biegu na 60 metrów PZLA HMP U18 i U20: Pia Skrzyszowska mistrzynią Polski w biegu na 60 metrów PZLA HMP U18 i U20: Pia Skrzyszowska mistrzynią Polski w biegu na 60 metrów

Juniorka Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) na ostatnich metrach wyrwała Magdalenie Stefanowicz (MKS MOSM Bytom) zwycięstwo w rywalizacji na dystansie 60 metrów podczas halowych mistrzostw Polski, które odbywają się w Arenie Toruń.

Główne faworytki sprintu juniorek na 60 metrów były najszybsze już w eliminacjach. W finale przez większość dystansu prowadziła Stefanowicz, ale na ostatnich metrach rywalizacji wyprzedziła ją młodsza rywalka.

- Jestem zadowolona ze zwycięstwa, ale wynik mógłby być lepszy gdybym nie została w blokach – przyznała zawodniczka AZS-AWF Warszawa.

Na metę warszawianka wpadła z czasem 7.43, nieco lepszym niż uzyskanym w eliminacjach.

- Nawet gdybym dziś uzyskała 7.30 i wskaźnik na mistrzostwa Europy to nie zdecydowałabym się jechać do Glasgow – przyznała po biegu mistrzyni Polski Pia Skrzyszowska, która swoją decyzję argumentuje chęcią dobrego przygotowania do sezonu letniego.

Srebrny medal zdobyła Magdalena Stefanowicz (7.51), brązowy Julia Polak (7.56). Jutro Skrzyszowska wystartuje w Arenie Toruń w biegu przez płotki – konkurencji, która ma być jej wiodącą.

W finale biegu na 60 metrów juniorów mieliśmy małą powtórkę z porannej walki o medale w kategorii U18. Sędziowie dwukrotnie odstrzeliwali falstart. Później po zaciętej potyczce na niebieskiej bieżni toruńskiej Areny złoty krążek wygrał Antoni Plichta, finiszujący z czasem 6.87. Słubiczanin na mecie minimalnie pokonał Jakuba Lempacha notującego rezultat 7.88. Brązowy medal dla Rafała Łupińskiego – 6.91.

Tempo w biegu na 1500 metrów wyznaczały Oliwia Sarnecka oraz Weronika Lewna. Ta pierwsza zdobyła złoto z czasem 4:30.41, drugiej do srebra wystarczył czas 4:34.60. Trzecia na mecie Magdalena Ciołak straciła do koleżanek 10 sekund – brąz zdobyła z 4:44.87.

Na tym samym dystansie wśród panów granicę 4 minut złamali złoty i srebrny medalista. Najlepszy okazał się Mateusz Kuchman (3:59.26), który pokonał Piotra Tomasiaka (3:59.40) oraz Wiktora Szynakę (4:00.59).

Podopieczny Dariusza Łosia Tomasz Bialic, ubiegłoroczny wicemistrz kraju U20, po zaliczeniu w drugiej próbie konkursu tyczkarzy 4.30 bez problemów poradził sobie 4.40, 4.50 oraz 4.60 i zdobył złoty medal. Drugie miejsce zajął Jakub Gawłowski, który w całych zawodach miał tylko dwie udane próby – na 4.20 i 4.40. Brąz zdobył Marcin Niemczyk – 4.20.

W konkursie skoku w dal wszystkie medalistki ustanowiły rekordy życiowe i wszystkie pierwszy raz w karierze skoczyły 6 metrów. Złoto zdobyła Natalia Benedykcińska, która tytuł mistrzowski zapewniła sobie dopiero w ostatniej próbie kiedy pofrunęła na 6.10. Zawodniczka z Ostrowa Wielkopolskiego odebrała tym samym złoto Katarzynie Jóźwiaczuk, która prowadziła od pierwszej kolejki z wynikiem 6.04 (jedyna mierzona próba). Brąz zdobyła Aleksandra Kwiecień – 6.00.

Dominik Mieczkowski w drugiej serii finałowego konkursu skoku w dal pofrunął 7.12 i zapewnił sobie pierwszy w karierze złoty medal halowych mistrzostw Polski. Zaledwie centymetr różnił srebrnego i brązowego medalistę – Karol Wiśniewski uzyskał 7.03, Dawid Krzemiński 7.02.

Mocnym akcentem zakończyły się sobotnie zmagania juniorów. Kornel Warszawski był bliski uzyskania w pchnięciu kulą odległości 19 metrów, ale złoto okrasił ostatecznie wartościowym rekordem życiowym 18.98. Drugi, także z „życiówką” był Wojciech Marok – 18.61. Brązowy medal zdobył Oskar Kokoszewski, który zdecydowanie poprawił rekord życiowy pchając 18.17.

Po pierwszym dniu rywalizacji siedmioboistów liderami są Mateusz Murias (2740 pkt.) w kategorii U18 oraz Kacper Jastrzębski (2791 pkt.) wśród zawodników U20.

Pełne wyniki: Toruń

Toruń, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk