1 / 0

PZLA MP w Sztafetach i Wielobojach 2018 - I dzień

Słońce i wiatr towarzyszyły uczestnikom mistrzostw Polski w sztafetach i wielobojach podczas pierwszego dnia zmagań na stadionie OSiR w Suwałkach.

Sztafety

Sztafeta mieszana U18

Pierwsze w historii mistrzostw Polski w sztafecie mieszanej 4x400 metrów U18 pokusił się zespół Zawiszy Bydgoszcz. Złote medale odebrali Julia Koralewska, Ryszard Piasecki, Damian Żygowski oraz Wiktoria Forc. Czas ekipy z nad Brdy to 3:36.18. Drugie miejsce zajęła ekipa Vectry Włocławek (3:38.82), a brąz wywalczył AZS-AWF Gorzów Wielkopolski (3:39.89).

Sztafeta 4 x 100 metrów U16

W rywalizacji kobiet zawodniczki MKS-MOSM Bytom, biegnące w trzeciej serii, zepchnęły z pozycji liderek ekipę Zawiszy Bydgoszcz. Sprinterki ze Śląska uzyskały 49.35, biegaczki z Bydgoszczy (wygrały drugą serię) 49.86. Brąz zdobyły najszybsze w pierwszym biegu młode biegaczki AML Słupsk (50.83).

Wielki entuzjazm na trybunach wywołało zwycięstwo w biegu panów sztafety miejscowego klubu Hańcza Suwałki. Gospodarze byli jedynym zespołem, który złamał barierę 46 sekund uzyskując czas 45.62. Za suwalczanami finiszowali panowie z MKS-u Czechowice-Dziedzice (46.03) oraz Stali Ostrów Wielkopolska (46.21).

Sztafeta 4 x 100 metrów U20

Weronika Tkaczyk, Natalia Wosztyl, Izabela Smolińska i Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom) z czasem 46.51 zostały mistrzyniami Polski juniorek w biegu 4x100 metrów. Drugie miejsce i srebrny medal zdobyły sprinterki z klubu MOS CSiR Dąbrowa Górnicza (47.54), a brązowe krążki wywalczyły panie z WLKS-u Wrocław (47.89).

W biegu panów decydowane zwycięstwo odniosła Stal Ostrów Wielkopolska. Bartosz Losy, Patryk Wykrota, Michał Tuczyński i Tomasz Jankowski uzyskali czas 42.36 i ostatecznie wyprzedzili debiutującą w mistrzostwach Polski drużynę Mazovii Ciechanów (42.87). Brązowe medale odebrali na stadionie w Suwałkach zawodnicy z Czechowic-Dziedzic (43.33).

Sztafeta 4 x 100 metrów seniorów

Mistrzyniami Polski w biegu rozstawnym 4x100 metrów zostały akademiczki z Łodzi (Julia Rządzińska, Katarzyna Flis, Marta Nawrocka oraz Karolina Zagajewska). Zespół AZS Łódź uzyskał czas 45.58, lepszy tylko o 0.02 sekundy od wyniku biegnących w pierwszej serii sprinterek AZS-AWF Katowice (do mety zespół doprowadziła Adrianna Janowicz). Brązowy medal wywalczył AZS AWF Wrocław – 45.76.

W rywalizacji mężczyzn zaciętą walkę na ostatniej prostej stoczyły zespoły AZS-u Poznań i bydgoskiego Zawiszy. Z tej pasjonującej walki zwycięsko wyszła ekipa z Wielkopolski, którą do złota przyprowadzili Artur Zaczek, Krzysztof Grześkowiak, Adrian Wesela i Eryk Hampel. Ich czas to 40.03. Drugie miejsce zajął zespół Zawiszy (Rychlewski, Olszewski, Kuć, Bochenek) z wynikiem 40.38. Tzrecie miejsce wywalczył klub Agros Zamość – 40.98.

Sztafeta 4 x 400 metrów U20

Z czasem 3:49.44 mistrzostwo Polski wywalczyły zawodniczki Pogoni Ruda Śląska – Sabina Pohl, Wiktoria Synowiec, Nicola Szeliga oraz Natalia Zawronek. Wicemistrzyniami kraju zostały biegaczki AZS-u UWM Olsztyn (3:49.93), a brąz wybiegały w Suwałkach panie z RLTL ZTE Radom (3:50.00).

Ambitna postawa Daniela Sarr-Malinowskiego pozwoliła klubowi AZS-AWFiS Gdańsk wywalczyć mistrzostwo Polski do lat 20. Na ostatniej zmianie wyprzedził liderujący dotychczas klub Stal Ostrów Wielkopolski. Czas zwycięskiego zespołu to 3:19.70. Drugie miejsce Stal okrasiła czasem 3:21.04. Brązowe medale wywalczył klub UKS Tiki-Taka Kolbuszowa (3:22.60).

Sztafeta 4 x 400 metrów seniorów

Milena Korbut, Adrianna Janowicz, Natalia Węglarz oraz Nikoletta Misterka z klubu AZS-AWF Katowice wygrały sztafetę z czasem 3:37.49. Biegnąca na ostatniej zmianie w drużynie Podlasia Karolina Łozowska wyprzedziła przed metą Dominikę Muraszewską z AZS-AWF Warszawa i to zawodniczki z Białegostoku cieszyły się na mecie ze srebrnego medalu (3:38.00). Brąz dla akademiczek z Warszawy – 3:38.91.

WKS Śląsk Wrocław (Łukasz Krawczuk-Bartłomiej Chojnowski-Tymoteusz Zimny-Jakub Krzewina) wypracował sobie solidną przewagę nad rywalami i zdecydowanie zwyciężyła na suwalskim stadionie z czasem 3:07.39. Jako druga linię mety minęła sztafeta AZS-u UMCS Lublin (3:09.56), a trzecie miejsce zajął zespół z Radomia (3:10.48).

Sztafeta szwedzka U16 – wojewódzka

W biegu pań na ostatnich metrach zwycięstwo województwu warmińsko-mazurskiemu odebrały zawodniczki z Podkarpacia. Mistrzynie Polski w sztafecie szwedzkiej (100+200+300+400) uzyskały czas 2:20.24, srebrny zespół 2:20.51. Brązowe medale zdobyła ekipa z Kujaw i Pomorza – 2:22.94.

Na ostatniej zmianie na przeciwległej prostej prowadzenie objęła ekipa Dolnego Śląska i nie oddała jej już do mety wygrywając z czasem 2:03.46. Drugie miejsce dla województwa pomorskiego (2:04.55), a trzecie dla Małopolski (2:07.08).

Sztafeta szwedzka U18 – wojewódzka

W gronie kobiet U18 najlepszą sztafetą szwedzka okazał się zespół z województwa pomorskiego (2:17.01). Drugie miejsce w połowie ostatniej prostej zapewniła ekipie kujawsko-pomorskiego Wiktoria Forc (2:19.61). Brązowy medal zdobyło województwo małopolskie (2:20.32).

Złote medale w gronie panów zdobyła ekipa z Dolnego Śląska – ich czas 1:57.62. Wicemistrzem Polski zostało województwie małopolskie (1:59.07), a brązowe medale zdobyli zawodnicy z Podlasia (2:00.27).

Wieloboje

U16

Pewnie po mistrzostwo Polski do lat 16 zmierza Michał Zazula z Bolesłavii. Rekordzista kraju po pierwszym dniu zmagań ma 1982 punktu i blisko 300 punktów przewagi nad drugim Miłoszem Wieczorkiem z Echa Twardogóra (1732 pkt.).

Liderką zmagań kobiet jest Alicja Sielska (Chemik Kędzierzyn-Koźle), która ma na koncie 1939 punktów i o 13 wyprzedza Klaudię Wendowską z klubu Sambor Tczew.

U20

W gronie kobiet zdecydowaną faworytką zmagań jest Adrianna Sułek, która prowadzi po pierwszym dniu z dorobkiem 3540 punktów. Swoją dominację podkreśliła zdecydowanie w biegu na 200 metrów, w którym wygrała z czasem 24.00 mając na mecie potężną przewagę nad rywalkami. Wiceliderką zmagań jest Patrycja Adamczyk, która traci do prowadzącej zawodniczki Zawiszy blisko ponad 400 punktów. Podopieczna Wiesława Czapiewskiego ma szansę poprawić w Suwałkach własny rekord Polski U20, który wynosi 5784 punkty.

Przed biegiem na 400 metrów liderem dziesięcioboju Aleksy Boroń. W ostatniej konkurencji piątkowych zmagań zawodnik z Warszawy musiał uznać wyższość rywali i spadł na drugie miejsce w globalnej klasyfikacji dziesięcioboju. Liderem rywalizacji U20 jest Szymon Dziuba (3779 pkt.), a Boroń traci do niego blisko 100 punktów (ma ich 3684). Celem na sobotę dla obu zawodników będzie walka o minimum na lipcowe mistrzostwa świata U20 w fińskim Tampere.

Seniorzy

W rywalizacji mężczyzn po pierwszych dwóch konkurencjach liderem był Rafał Abramowski, który minimalnie wyprzedzał Pawła Wiesiołka, który po udanym skoku w dal (7.39) słabiej spisał się w pchnięciu kulą. Wiesiołek był lepszy od Abramowskiego w skoku wzwyż (1.96 vs. 1.87) oraz biegu na 400 metrów (49.59-50.45). Przed sobotnim finałem zmagań dziesięcioboistów Wiesiołek ma 4036 punktów, Abramowski 3934.

Znakomity dzień ma za sobą Paulina Ligarska. Zawodniczka SKLA Sopot poprawiła rekordy życiowe w skoku wzwyż (1.82), pchnięciu kulą (13.48) oraz w kończącym piątkową odsłonę siedmioboju biegu na 200 metrów (25.33). Dzięki dobrej postawie w pierwszych czterech konkurencjach zawodniczka ma na koncie 3552 punktów i sporą przewagę nad drugą Izabelą Mikołajczyk (3306 punktów).

Wyniki I dnia: Suwałki

Suwałki, Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk