1 / 0

Tajpej: 14 medali Polaków na Uniwersjadzie

W ostatnim dniu zawodów w Tajpej nasze kobiece sztafety nie zawiodły zdobywając złoto (4x400 m) i srebro (4x100 m), zanotowaliśmy rekordowy dorobek czternastu medali w historii startów lekkoatletów na Uniwersjadzie: 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe.

Do biegu finałowego 4x400 m trener Aleksander Matusiński desygnował czwórkę: Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty. Od początku rywalizacji Polki znajdowały się na prowadzeniu, z każdym niemal metrem powiększając przewagę nad rywalkami. Zwyciężyły w czasie 3:26.75 wyprzedzając Ukrainki o pięć sekund. Te ostatnie zostały zdyskwalifikowane za przekroczenie toru, srebro zdobyły Meksykanki (strata 7:23) brąz – Rumunki (+7.41). Nasz zespół powtórzył sukces z poprzedniej Uniwersjady, w obu teamach biegały Małgorzata Hołub i Justyna Święty – sztafeta z Tajpej była szybsza o ponad pięć sekund.

Finałowy bieg 4x100 m wygrały zawodniczki z Kazachstanu, obrończynie tytułu, zdyskwalifikowane ostatecznie za przekroczenie toru. W tej sytuacji złoto przypadło Szwajcarkom (43.81), a srebro Polkom (44.19) biegnącym w składzie: Kamila Ciba, Agata Forkasiewicz, Małgorzata Kołdej, Karolina Zagajewska. Trzecie miejsce zajęły Japonki (44.59).
Był to już dziewiąty medal Polski, a siódmy srebrny (+ dwa brązowe), w tej konkurencji w historii Uniwersjady.

W biegu na 800 m Artur Kuciapski po kolizji z Ryhardtem van Reensburgiem na 280 m przed metą nie zdołał się włączyć do walki o medale zajmując piąte miejsce (1:47.59). Zwyciężył Meksykanin Jesus Lopez (1:46.06), czwarty przed rokiem w MŚ U20 w Bydgoszczy.

Na dystansie 1500 m Martyna Galant (4:20.90) na ostatniej prostej nie obroniła trzeciej pozycji przegrywając o ćwierć sekundy z Czeszką Kristiną Maki. Wygrała Serbka Amelia Terzic (4:19.18), przed Docus Ajok (Uganda), obrończynią tytułu.

4x400 m – Dominikana 3:04.34

Klasyfikacja medalowa (42 państwa, 50 konkurencji)
1. Japonia 7-2-7
2. POLSKA 6-4-4
3. Niemcy 5-2-1

Klasyfikacja punktowa (60 państw, 46 konkurencji – do punktacji nie zaliczono klasyfikacji drużynowej w półmaratonie i chodzie)