1 / 0

Tajpej: Zalewski mistrzem Uniwersjady

Już do dwunastu wzrósł dorobek medalowy polskich lekkoatletów podczas 29. Uniwersjady, w niedzielę Krystian Zalewski zwyciężył w biegu przeszkodowym, kulomiotki Klaudia Kardasz i Paulina Guba zdobyły srebro i brąz, płotkarz Damian Czykier siegnął po brąz.

Po 40 finałach w klasyfikacji medalowej prowadzi Japonia 6-2-6 przed Polską 5-3-4 i Niemcami 5-2-1. W klasyfikacji punktowej Polska zgromadziła 135.5 pkt, drugie miejsce zajmują Niemcy 76 pkt.

W biegu na 3000 m z przeszkodami Krystian Zalewski (8:35.88) skutecznie zaatakował na przedostatnim okrążeniu, tylko Rantso Mokopane (RPA, 8:36.25) niemal do samej mety próbował dotrzymać kroku Polakowi, trzecie miejsce zajął Ali Messaoudi (Algieria, 8:37.14).

W pchnięciu kulą do piątej kolejki Polki znajdowały się poza strefą medalową, wówczas Klaudia Kardasz wynikiem 17.71 awansowała na trzecie miejsce, a następnie Paulina Guba rezultatem 17.76 przesunęła się na drugą pozycję. W ostatniej kolejce  Kardasz poprawiła życiówkę osiągając odległość 17.90 – Polki zamieniły się miejscami. Zwyciężyła Brittany Crew (Kanada) 18.34, trzecia na poprzedniej Uniwersjadzie.

W biegu na 110 m przez płotki Damian Czykier (13.57) zaledwie o setną część sekundy uległ w walce o srebro  Kuei-Ru Chenowi (Tajwan). Węgier Balazs Baji, brązowy medalista londyńskich MŚ, z czasem 13.35 był poza konkurencją.

Paulina Kaczyńska ukończyła bieg na dystansie 5000 m na piątej pozycji (przed dwoma laty była czwarta) w czasie 15:58.48. Świetnym finiszem popisała się Hanna Klein (Niemcy) 15:45.28.

W skrócie o startach pozostałych Polaków
4x100 m – Kamila Ciba, Agata Forkasiewicz, Małgorzata Kołdej i Karolina Zagajewska awansowały do finału z najlepszym czasem pierwszej rundy – 44.10.
4x400 m – Aleksandra Gaworska, Martyna Dąbrowska, Patrycja Wyciszkiewicz, Justyna Święty uzyskały drugi czas rundy – 3:32.62 (szybsze były Ukrainki, 3:31.74), ale Justyna Święty (55.90) oszczędzała siły na finał.
800 m – Artur Kuciapski, drugi w półfinale, awansował do finału z czasem 1:48.36, Michała Rozmysa (1:48.71), czwartego w biegu, zaledwie 0.05 sekundy dzieliło od awansu.
4x100 m (I runda) – Grzegorz Zimniewicz, Przemysław Słowikowski, Artur Zaczek i Eryk Hampel zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie toru.
4x400 m (I runda) – Dariusz Kowaluk, Michał Pietrzak (kontuzja), Andrzej Jaros i Rafał Omelko nie ukończyli biegu.