1 / 0

ME U20: złoto Stachnika! 9 medali w Grosseto

W ostatnim dniu 24. Mistrzostw Europy U20 rozegrano 16 konkurencji finałowych, Oskar Stachnik zdobył złoty medal w rzucie dyskiem, dziewiątym medalem naszej reprezentacji w Grosseto był brąz juniorów w sztafecie 4x400 m.

Rzut dyskiem M
Oskar Stachnik, wicemistrz świata juniorów z Bydgoszczy, przyjechał do Grosseto z drugim wynikiem w Europie (za Niemcem Henrikiem Jansenem 63.73). W niedzielę zawodnik ULKS Szprotawa zdecydowanie dominował na rzutni. Zwyciężył wynikiem 62.01, czterokrotnie przekraczając 61 metrów. Srebro zdobył Ukrainiec Hleb Żuk 60.16, brąz – Brytyjczyk George Evans 59.05. Szymon Mazur zajął dziewiąte miejsce (53.15), Patryk Zygmunt – jedenaste (52.15). Przed 16 laty w ME w Grosseto rzut dyskiem wygrał Michał Hodun.

4x400 m M
W porównaniu z pierwszą rundą Polacy dokonali jednej zmiany, za Sebastiana Jakubowskiego na ostatniej zmianie wystąpił Tymoteusz Zimny, wicemistrz Europy w biegu indywidualnym na 400 m. Mateusz Rzeźniczak był siódmy na swojej zmianie, jednego rywala wyprzedził Antoni Walicki. Po biegu Macieja Hołuba Polacy mieli ponad półtorasekundową stratę do czołowej trójki. Szybki i bardzo dobry taktycznie występ Zimnego zaowocował brązowym medalem w czasie 3:09.32 o 0.13 sekundy przed Turcją. Triumfowali Włosi 3:08.68 przed Francuzami 3:09.04. Najlepszy czas ze wszystkich startujących osiągnął Tymoteusz Zimny (45.74). Był to już 14 medal naszej sztafety 4x400 m w historii mistrzostw, jedyne złoto zdobyliśmy przed 16 laty w... Grosseto..

4x400 m K
Na pierwszej zmianie pobiegła płotkarka Natalia Wosztyl (cztery godziny wcześniej ustanowła rekord życiowy na 400 m pł), dla której był to już piąty start w Grosseto. Po szybkim biegu Natalii Łozowskiej Polki zajmowaly piąte miejsce, podobnie po zmianie Katarzyny Martyny. Natalia Kaczmarek osiągnęła trzeci czas na czwartej zmianie wyprzedzając, w walce o czwarte miejsce, „na kratach” Francję. Czas naszej sztafety 3:34.48, szybciej Polki biegały tylko w Rieti ’13 zdobywając złoty medal (3:32.63). Wygrały Ukrainki 3:32.82 przed Niemkami 3:33.08 i Brytyjkami 3:33.68.

Skok wzwyż K
Aleksandra Nowakowska i Patrycja Skoczylas pokonały po 1.79 zajmując odpowiednio siódme i dziewiąte miejsce. Klasą dla siebie była Czeszka Michaela Hruba (1.93), mistrzyni świata U18 i U20.

400 m przez płotki K
Natalia Wosztyl pobiła rekord życiowy czasem 58.40 zajmując szóste miejsce. Niespodzewanie zwyciężyła Szwajcarka Yasmin Giger 55.90 przed faworytką Agatą Zupin ze Słowenii (55.96).

3000 m z przeszkodami M
Drugie złoto mistrzostw dla 16-letniego Norwega Jakoba Ingebrigtsena 8:50.00, Nikodem Dworczak był ósmy (9:08.76).

10-bój
Ósmy w ostatecznej klasyfikacji Patryk Baran zgromadził 7538 punktów bijąc rekord życiowy o 145 punktów i ustanawiając rekord Polski U20. W rzucie oszczepem (55.18) poprawił życiówkę o prawie pięć metrów. Radosław Sobczyk 6058 pkt (22.), Mikołaj Jakóbczak 5783 (24.). Niemiec Niklas Kaul wynikiem 8435 poprawił 35-letni rekord świata U20.

1500 m K
Beata Topka dziewiąta (4:24.16), zwycięstwo Brytyjki Jemmy Reekie 4:13.25.

4x100 m K
Niemki wygrały finał w czasie 43.44, w pierwszej rundzie wynikiem 43.27 ustanowiły rekord świata U20. Polki w składzie Magdalena Stefanowicz, Marlena Gola, Martyna Kotwiła i Klaudia Adamek, trzecie w serii, z 10. wynikiem pierwszej rundy (45.27) znalazły się poza finałem.

4x100 m M
W finale mężczyzn Niemcy (39.48) obronili się przed atakiem Włocha Filippo Tortu (39.50). Polacy (Rafał Pająk, Adam Burda, Szymon Woźniak i Dominik Smosarski) o biegu eliminacyjnym (42.27 – 14. miejsce) zapewne jak najszybciej chcieliby zapomnieć.

Klasyfikacja medalowa
1. Niemcy (5–7–1), 2. Wielka Brytania (5–6-8), 3. Ukraina (4–1–1)… 10. Polska (2–4–3)