1 / 0

Rybnik: Rutkowska i Gardzielewski mistrzami Polski

Przy zachodzącym słońcu w Rybniku Katarzyna Rutkowska, po raz drugi z rzędu i Arkadiusz Gardzielewski, po raz pierwszy w karierze, zostali mistrzami Polski w biegu na 10 000 m.

Przy zachodzącym słońcu w Rybniku Katarzyna Rutkowska (obok w miniaturce tuż po biegu ), po raz drugi z rzędu i Arkadiusz Gardzielewski, po raz pierwszy w karierze, zostali mistrzami Polski w biegu na 10 000 m.

W biegu kobiet przez ponad połowę dystansu na prowadzeniu znajdowała się Iwona Bernardelli, następnie – do ostatniego okrążenia – włocławianka prowadziła na zmianę z Katarzyną Rutkowską. Ostatecznie zawodniczka Podlasia Białystok, trenowana przez Tomasza Dąbrowskiego, z czasem 33:42.49 pokonała rywalkę o ponad sześć sekund. Trzeci brąz z rzędu w mistrzostwach zdobyła Angelika Mach.
Cztery podopieczne trenera Marka Jakubowskiego uplasowały się w czołowej szótce (lokaty 2-3-5-6).

W biegu mężczyzn ton rywalizacji nadawali Arkadiusz Gardzielewski i Adam Nowicki, na przedostatnim okrążeniu Gardzielewski oderwał się od rywala zwyciężając z wynikiem 29:09.16, Nowicki czasem 29:18.32 ustanowił rekord życiowy. W walce o brąz Dawid Malina pokonał Łukasza Oślizłę. Po raz pierwszy od ośmiu lat czołowa ósemka „złamała” 30 minut.

Bardzo dobrze spisał się niespełna 20-letni Grzegorz Ebel, w drugim starcie w karierze poprawił rekord życiowy o ponad 40 sekund, czasem 29:55.77 wypełnił wskaźnik PZLA na bydgoskie Mistrzostwa Europy U23.

8. Grzegorz Ebel  97 MLKS Baszta Bytów 29:55.77

Arkadiusz Gardzielewski po mistrzowstach powraca na obóz treningowy do Szklarskiej Poręby, aby kontynuować przygotowania do startu w maratonie w mistrzostwach świata wojskowych (Ottawa, 27 maja).

Bieg ukończyło 13 zawodniczek ustanawiając 9 rekordów życiowych, do mety dotarło 37 zawodników – 28 życiówek.

Rekord mistrzostw Polski mężczyzn od 42 lat należy do Edwarda Mleczki (prof. zw. dr hab.) i Henryka Nogali (obaj ukończyli bieg w tym samym czasie 28:27.2), rekord kobiet od 2004 r. – do Doroty Grucy (31:52.11).