1 / 0

Kozłowski obronił tytuł mistrza Polski w maratonie

Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) obronił w Warszawie tytuł mistrza Polski w biegu maratońskim zajmując, z czasem 2:12:38, trzecią pozycję w maratonie Orlenu (IAAF Silver Label Road Race). Najszybciej trasę w stolicy pokonał Kenijczyk Felix Kimutai (2:10:34), a Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) wypełniła minimum na mistrzostwa świata w Londynie.

Gdy rok temu Kozłowski triumfował na błoniach PGE Narodowego jego sukces okrzyknięto niespodzianką. Sieradzanin pokonał wówczas m.in. głównego faworyta i twarz imprezy Henryka Szosta. Dziś Polak, olimpijczyk z Rio de Janeiro, od początku biegł w ścisłej czołówce. W połowie dystansu legitymował się czasem 1:04:33, słabszym ledwie o 2 sekundy od prowadzącego Kenijczyka Josphata Letinga. Po 30 kilometrze Kozłowski zaczął jednak tracić dystans do trójki prowadzących – Kenijczyków Felixa Kimutai i Alexa Saekwo oraz Etiopczyka Abdi Fufy. Na 35 kilometrze starta najlepszego z biało-czerwonych wynosiła już ponad 40 sekund, a zawodnicy liderujący biegli na wynik w granicach 2:09:00. Na 5 kilometrów przed metą, w rejonie stadionu Legii, od rywali oderwał się Kimutai i nie oddał pozycji lidera już do mety zlokalizowanej na błoniach PGE Narodowego. Kenijczyk wygrał z czasem 2:10:34. Kozłowski przed 40 kilometrem wyprzedził Etiopczyka Fufę i finiszowała jako trzeci, zdobywając jednocześnie złoty medal 87. edycji maratońskich mistrzostw Polski. Zawodnik z Sieradza tytuł mistrzowski okrasił czasem 2:12:38 – po połowie dystansu można było jednak mieć nadzieję na nieco lepszy wynik, dający Polakowi minimum na mistrzostwa świata w Londynie.

Finiszujący Artur Kozłowski na mecie 5. Orlen Warsaw Marathon (foto: Marek Biczyk)

Wicemistrzem Polski został Przemysław Dąbrowski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), który uzyskał czas 2:26:30. Brązowym medalistą krajowego czempionatu został Radosław Kasprzak (TL ROW Rybnik) finiszujący z wynikiem 2:30:52.

W gronie kobiet świetnie spisała się Izabela Trzaskalaska, która biegła w pewnym momencie nawet w tempie na wynik w okolicach 2:28:50. Ostatecznie podopieczna Marka Jakubowskiego zajęła drugie miejsce wśród kobiet i uzyskała wynik 2:29:56, lepszy od wskaźnika PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie. Biegaczka AZS UMCS Lublin jest trzecią polską maratonką – obok Iwony Bernardelli i Katarzyny Kowalskiej – która legitymuje się minimum na czempionat IAAF. Warto jeszcze odnotować wynik Dominiki Stelmach – zawodniczka RK Athletics Warszawa przed dwoma tygodniami sięgnęła w Dębnie po złoto kobiecych mistrzostw kraju w maratonie, a dziś poprawiła rekord życiowy czasem 2:38:52 i zajęła wysokie szóśte miejsce wśród pań.

Pełne wyniki: Warszawa