1 / 0

13 biegów niepodległości z atestem PZLA

Wg Polskiej Agencji Prasowej dla uczczenia 98. rocznicy odzyskania niepodległości w piątek w całej Polsce odbyło się ponad 80 biegów, w tym 13 – wg danych PZLA – z atestem Związku.

Silną obsadę miała XXVIII Goleniowska Mila Niepodległości (1609,34 m), w której – po rocznej przerwie - już po raz siódmy zwyciężył Marcin Lewandowski (4:18), o sekundę przed Michałem Rozmysem i Ukraińcem Witalijem Maryniczem. Wśród pań wygrała Eliza Lenartowicz (5:11) przed Moniką Andrzejczak (5:12). W Białymstoku bieg na dystansie 5 km wygrali Łukasz Parszczyński (15:17) i Ukrainka Oleksandra Dzeban (20:35).

Pozostałe biegi z atestem rozegrano na dystansie 10 km (poniżej zwycięzcy, liczba sklasyfikowanych i procent kobiet).

Warszawa Maciej Badurek 30:53 Anna Łapińska 36:19 12 021 30,01%

Nadspodziewanie dobry czas uzyskał w Rzeszowie Szymon Kulka, który pokonał trójkę Kenijczyków z Hillarym Kiptumem (28:53) na czele. Rywal Polaka miał prawo być zmęczony, w poprzednią sobotę wygrał półmaraton w Świdnicy w czasie 63:37, a dzień później triumfował w Kościanie biegnąc o 14 sekund szybciej.

Ostatni z atestowanych biegów niepodległości odbędzie się w niedzielę w Kielcach.
Łącznie na trasach z atestem sklasyfikowano 33.326 zawodników, kobiety stanowiły 30.24%.

Aktualnie w bazie biegów z ważnym atestem PZLA, prowadzonej od wielu lat przez Tadeusza Dziekońskiego z Białegostoku, znajduje się 370 tras na terenie całego kraju, na dystansach: 1 mili (4), 3 km (1), 5 km (46), 10 km (197), 15 km (8), 20 km (1), półmaratonu (87), 25 km (1), maratonu (24) i 100 km (1).

Rejestr tras z atestem PZLA:                         TRASY

Gwoli ścisłości - ważność atestu PZLA dla trasy Biegu Niepodległości w Warszawie skończyła się w dniu 22 października 2015 r., a ruch kolowy na Rondzie ONZ po niedawnej przebudowie wygląda nieco inaczej.