1 / 0

Dwa trzecie miejsca Polaków w Eugene

Trzecie lokaty zajęli w drugim dniu mityngu Diamentowej Ligi IAAF w Eugene Kamila Lićwinko oraz Paweł Wojciechowski. Czwarty w biegu na 800 metrów był Adam Kszczot.

Paweł Wojciechowski trzecie miejsce w konkursie tyczkarzy podzielił z amerykańskim halowym wicemistrzem świata z Portland Samem Kendricksem. Obaj zawodnicy pokonali na Hayward Field w drugich próbach poprzeczkę zawieszoną na 5.71 – dla Polaka udany skok na tej wysokości oznaczała wypełnienie wskaźnika PZLA na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Wcześniej podopieczny Wiesława Czapiewskiego – podobnie jak Kendricks – w pierwszych próbach skakał 5.48 i 5.61 (minimum na Amsterdam). Drugi z polskich tyczkarzy – Piotr Lisek – zaliczył w pierwszych skokach 5.35 oraz 5.48 i został sklasyfikowany na szóstym miejscu. Zwyciężył Renaud Lavillenie, który podobnie jak drugi w konkursie Shawn Barber, skoczył w Eugene 5.81.

Trzecie miejsce, podobnie jak Wojciechowski zajęte ex aequo, w konkursie skoku wzwyż wywalczyła Kamila Lićwinko. Nasza czołowa zawodniczka po pokonaniu w pierwszych skokach 1.84 oraz 1.88 w drugiej próbie uporała się z poprzeczką zawieszoną przez sędziów na 1.92. Rezultat ten daje skoczkini białostockiego Podlasia przepustkę do udziału w lipcowych mistrzostwach Europy. Podobnie jak Polka skakała dziś Alessia Trost (zaczęła zmagania jednak od skoku na 1.80), która została sklasyfikowana na trzecim miejscu wspólnie z reprezentantką naszego kraju. Pierwsze miejsce zajęła Amerykanka Chaunté Howard Lowe – mistrzyni świata z hali w Stambule skoczyłą 1.95, pokonując wszystkie wysokości od 1.84 w pierwszych skokach.

Jako czwarty linię mety biegu na 800 metrów przekroczył Adam Kszczot. Zawodnik łódzkiego RKS-u w pierwszym starcie sezonu letniego uzyskał czas 1:44.99 i oczywiście wypełnił wskaźniki PZLA tak na igrzyska w Rio jak i na mistrzostwa Starego Kontynentu w Amsterdamie. Polak dzięki dzisiejszemu rezultatowi wysunął się na drugą lokatę w europejskich tabelach. Na dystansie dwóch okrążeni triumfował w Oregonie Amerykanin Boris Berian (1:44.20), który niespodziewanie pokonał czwartego w Pekinie Fergusona Cheruiyot (1:44.56) oraz dwukrotnego halowego mistrza świata Mohameda Amana (1:44.70).

Pozostali Polacy: Renata Pliś nie ukończyła biegu na 1500 metrów (wygrała go Faith Kipyegon 3:56.41, najlepszy wynik na świecie), a Marcin Krukowski miał trzy niemierzone próby w rzucie oszczepem (najdalej rzucał dziś wicemistrz świata Egipcjanin Ihab Abd ar-Rahman as-Sajjid, który wynikiem 87.37 wyrównał najlepszy wynik na świecie Thomasa Röhlera).

Zdecydowanie najlepszy wynik mityngu padł natomiast w biegu kobiet na 100 metrów przez płotki – Amerykanka Kendra Harrison wygrała go osiągając czas 12.24. Rezultat płotkarki z USA jest drugim najlepszym wynikiem w historii światowej lekkoatletyki. Szybciej od Harrison biegała jedynie rekordzistka świata Bułgarka Jordanka Donkowa (12.21 w 1988). Dziesiąte miejsce w tabeli all-time nadal zajmuje Grażyna Rabsztyn z rekordem Polski i byłym rekordem globu 12.36 uzyskanym 36 lat temu, 13 czerwca 1980, na stadionie stołecznej Skry.

Pełne wyniki: Eugene