1 / 0

Rehilingen: Omelko z minimum na Amsterdam

Podczas 52. International Pfingstsportfest w niemieckim Rehlingen Rafał Omelko wypełnił wskaźnik na mistrzostwa Europy w Amsterdamie, a Matylda Kowal uzyskała trzeci wynik w historii polskiej lekkoatletyki w biegu na 2000 metrów z przeszkodami.

Podopieczny Marka Rożeja wbiegł na metę jako drugi i uzyskał na dystansie jednego okrążenia czas 46.26 – rezultat ten jest lepszy od wynoszącego 46.40 minimum PZLA uprawniającego do startu w mistrzostwach Europy w Amsterdamie. W dzisiejszej rywalizacji zwyciężył wicemistrz Europy z przed dwóch lat Brytyjczyk Matthew Hudson-Smith – 46.14.

Matylda Kowal pokonał 2000 metrów z przeszkodami w czasie 6:21.98 i poprawiając rekord życiowy przesunęła się na trzecie miejsce w polskich tabelach historycznych. Szybciej od Kowal dystans ten pokonały wcześniej była rekordzistka świata Wioletta Frankiewicz oraz Justyna Bąk. Na mecie zawodniczka Resovii Rzeszów zajęła drugie miejsce, uległa jedynie Niemce, medalistce mistrzostw świata w Pekinie, Gesa-Felicitas Krause (6:09.46).

W pchnięciu kulą z trójki Polaków najlepiej spisał się drugi w końcowej klasyfikacji Mateusz Mikos, który uzyskał 19.68. Szóste miejsce w zawodach zajął Jakub Szyszkowski (19.14), a siódmy był Rafał Kownatke (18.77). W tej konkurencji triumfował rywal naszego Konrada Bukowieckiego Rumun Andrei Toader, który wynikiem 19.81 ustanowił rekord kraju w kategorii juniorów.

Trzecie miejsce w biegu na 400 metrów przez płotki zajęła Tina Matusińska, która uzyskała dziś rezultat 58.50.

Hubert Chmielak rzucił oszczepem 74.24 i zajął ósmą lokatę. W konkursie triumfował Niemiec Johannes Vetter (84.38). Wszystkie niemierzone próby miał Kacper Oleszczuk. W konkursie kobiet szósta była Marcelina Witek (53.06).