Menu
1 / 0
Aktualności /

Polski Związek Weteranów LA - rok 2015

Polski Związek Weteranów LA - rok 2015

Rok 2015 był szczególny dla naszego związku. To rok jubileuszu 25-lecia działania Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki.

Rok 2015 był szczególny dla naszego związku. To rok jubileuszu 25-lecia działania Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki.

To właśnie w Toruniu w lutym 1990 r. powołano do życia związek, którego większość członków władz pochodzi z Torunia, a siedzibą do dziś jest miasto Toruń. Szczegółowy opis minionych lat będzie można znaleźć w przygotowywanej na tę okazję „Monografii 25-lecia”. W bieżącym roku, jak na rok jubileuszowy przystało, miało miejsce wiele wydarzeń, w tym najważniejsze – zorganizowane w marcu w Toruniu, zakończone ogromnym sukcesem organizacyjnym i sportowym – X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki. Z ważniejszych imprez poza HME należy wymienić: XXIV Halowe Mistrzostwa Polski, XXV Letnie Mistrzostwa Polski, XIV Mistrzostwa Europy Weteranów Non Stadia, XXI Mistrzostwa Świata Weteranów LA, które w sierpniu br. odbyły się w Lyonie oraz III Europejska Olimpiada Weteranów rozegrana w Nicei w październiku.

X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki To była dla naszego związku najważniejsza impreza w historii. Trzy lata przygotowań i zabiegów o jak najliczniejszy udział sportowców, o stworzenie optymalnych warunków do rozegrania zawodów. To wielkie emocje, czy wszystko zafunkcjonuje zgodnie z naszymi planami. I oto już wszystko za nami. Emocje opadły, z ulgą i wielkim zadowoleniem odbieraliśmy gratulacje od uczestników i goszczących w Toruniu przedstawicieli europejskich i światowych władz weterańskiej lekkoatletyki.
Pora na krótkie podsumowanie. Ostatecznie w Toruniu wystartowało ponad 2100 zawodniczek i zawodników z 36 krajów, w tym 452 Polaków. Do startu zgłosiło się 28 byłych olimpijczyków (w tym aż 24 z Polski) i 7 aktualnych jeszcze rekordzistów Polski, niestety kontuzje wyeliminowały połowę zgłoszonych z nich.
Mistrzostwa rozegrano w 20 konkurencjach indywidualnych kobiet i mężczyzn oraz w trzech zespołowych (sztafety 4x200 m, cross i chód na 5 km w klasyfikacji zespołowej). Każdy zawodnik lub zawodniczka startowali średnio w ponad 2 konkurencjach – odnotowano prawie 5 tys. osobostartów. Rywalizacja przebiegała w 12 kategoriach wiekowych. Najstarsza wśród kobiet – 85+, wśród mężczyzn – 100+. Odbyły się 472 ceremonie medalowe indywidualnie i 48 drużynowych. Łącznie zawodnicy wywalczyli 1689 medali (634 + 564 + 491). Polacy ze 162 (56 + 58 + 48) medalami zajęli w klasyfikacji generalnej III miejsce, za Niemcami (253) i Anglikami (155). Mimo że zdobyliśmy o 7 medali więcej niż Anglicy, to jednak oni zajęli II miejsce, gdyż zdobyli o 3 złote medale więcej niż Polacy. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Świadczą o tym pobite rekordy: 16 świata, 27 Europy i 112 rekordów mistrzostw Europy. Polacy również wnieśli swój wkład do tych osiągnięć: rekordy świata – Genowefa Patla (W50) w rzucie oszczepem 45.27 i Stanisław Kowalski (M100) w rzucie dyskiem 7.14 i pchnięciu kulą 3.65. Z kolei rekordy mistrzostw Europy – Barbara Madejczyk (W 5) w rzucie oszczepem z wynikiem 54.18, Joanna Wiśniewska (W40) w rzucie dyskiem 55.84, Lech Kowalski (M50) w rzucie młotem 56.94 i rzucie ciężarkiem 20.33 oraz Mariusz Walczak (M40) w rzucie młotem 63.75. Nasi zawodnicy ustanowili 57 nowych rekordów Polski.
Sukces organizacyjny i sportowy oraz bardzo wysokie oceny zawodników i oficjeli zmobilizowały nas do złożenia aplikacji o prawo organizacji tym razem Halowych Mistrzostw Świata w 2019 r. O wyborze zdecydują delegaci Walnego Zgromadzenia WMA podczas XXII Mistrzostwach Świata, które rozegrane zostaną na przełomie października i listopada 2016 r. w australijskim Perth.

Olimpijki startujące w X HME w Toruniu. Od lewej:
Urszula Kielan, Barbara Madejczyk, prezes Wacław Krankowski, Genowefa Patla i Ludwika Chewińska

Inne ważne wydarzenia.
W XXIV Halowych Mistrzostwach Polski, które rozegrano w nowej hali sportowej w Toruniu, wystartowała rekordowa liczba (ponad 300) zawodniczek i zawodników. W mistrzostwach ustanowiono 35 rekordów Polski i 56 halowych rekordów Polski.
W XXV Letnich Mistrzostwach Polski, które po raz szósty odbyły się w Toruniu, wystartowała także rekordowa liczba (379) zawodniczek i zawodników. W tych Mistrzostwach ustanowiono 80 rekordów Polski i rekordów mistrzostw Polski. W XXIV HMP i XXV LMP oraz w X HME wystartował Stanisław Kowalski ze Świdnicy (powyżej w miniaturce), który w kwietniu 2015 r. ukończył 105 lat. Nowe rekordy świata, Europy i Polski były dla pana Stanisława tylko formalnością.
W maju 2015 r. we włoskim Grosseto odbyły się III Mistrzostwa Europy w konkurencjach niestadionowych, w których 8 naszych reprezentantów wywalczyło 5 medali (0 + 2 + 3).
W sierpniu w Lyonie rozegrano XXI Mistrzostwa Świata, w których wystartowało ponad 8000 zawodniczek i zawodników. Nasza 68-osobowa ekipa przywiozła z Lyonu 34 medale, w tym 14 złotych, 12 srebrnych i 8 brązowych. W październiku rozegrano III Europejską Olimpiadę Weteranów. Z tej imprezy 7 naszych zawodników przywiozło 14 medali (7 + 4 + 3).

Jak wynika z przedstawionych zestawień, w sumie w bieżącym roku weterani zdobyli na zawodach międzynarodowych 215 medali (77 + 76 + 62). Byłoby ich znacznie więcej, nawet na poziomie zbliżonym do mistrzostw w Toruniu. Niestety, na przeszkodzie staje brak środków finansowych na pokrycie kosztów związanych ze startami za granicą. Weterani sami finansują koszty swojego uczestnictwa w zawodach i dlatego na zawodach zagranicznych jesteśmy tak skromnie reprezentowani. Jadą tylko ci, których na to stać. Wystarczy spojrzeć na liczbę startujących naszych zawodników w Toruniui poza granicami Polski. Im droższy wyjazd, tym mniej startujących.

29 listopada w Toruniu odbyła się gala związana z podsumowaniem sezonu i rozstrzygnięciem konkursów dla najlepszych lekkoatletów: „Złote kolce” i „Laur Królowej Sportu”. Od kilku lat w gali tej biorą udział również weterani. W roku 2015 „Laur Królowej Sportu” dla najlepszych weteranów odebrali multimedaliści mistrzostw Europy i świata: olimpijka Genowefa Patla oraz Wojciech Seidel. Więcej informacji oraz wszystkie wyniki na www.pzwla.eu oraz na facebooku.

Wacław Krankowski

Powrót do listy

Więcej