1 / 0

MP 24h: Bereznowska i Szynal mistrzami Polski

W Łysych w powiecie ostrołęckim wicemistrz świata Paweł Szynal i wicemistrzyni Europy Patrycja Bereznowska obronili tytuły mistrzów Polski w biegu 24-godzinnym.

Patrycja Bereznowska przebiegła dystans 238.197 km będący nieoficjalnym rekordem Polski kobiet. Poprzedni najlepszy wynik (233.395 km) zawodniczka AZS-AWF Katowice osiągnęła w br. w Turynie siegając po wicemistrzostwo Europy. Wicemistrzynią Polski została Milena Grabska-Grzegorczyk (UKS Azymut Pabianice) 209.711 km, brązową medalistką - Agata Matejczuk (KS Alaska Łódź) 189.646 km.

42-letni Paweł Szynal (LKS Olymp Błonie) zwyciężył w 8. mistrzostwach Polski rezultatem 246.887 km, wyprzedził Romana Elwarta (LKS Ziemi Puckiej Puck) 234.327 km i Przemysława Basę (TL Pogoń Ruda Śląska) 230.324 km.

Po raz pierwszy w historii MP najszybsza kobieta przegrała tylko ze zwycięzcą w kategorii mężczyzn, 3-krotnie Aleksandra Niwińska zdobywając tytuły mistrzyni Polski (2010-2011 i 2013) pokonała krótszy dystans tylko od dwóch zawodników.
Niedzielny wynik plasuje Patrycję Bereznowską na czwartym miejscu w tegorocznych tabelach światowych, którym lideruje Amerykanka Katalin Nagy (244.495 km). Na listach mężczyzn Paweł Szynol (261.181 km) jest drugi za Niemcem Florianem Reusem (263.899 km).

Dr Patrycja Bereznowska ukończyła hodowlę koni i jeździectwo na Akademii Rolniczej w Lublinie, jest trenerką jeździectwa w podwarszawskim Ossowie. Treningi biegowe rozpoczęła przed ośmiu laty. Wcześniej startowała w długodystansowych rajdach konnych (m.in. w mistrzostwach świata).
Podpułkownik Paweł Szynal od 1997 r. pracuje w Biurze Ochrony Rządu (w sekcji ochrony obiektów), drogę do pracy Błonie-Warszawa pokonuje biegiem.

Pełne wyniki:    MP 24h