1 / 0

MP Młodzików: deszczowa rywalizacja w Radomiu

Zimno i deszczowa aura utrudniały młodym zawodnikom uzyskiwanie rekordowych rezultatów podczas pierwszego dnia rozgrywanych w Radomiu mistrzostw Polski młodzików, czyli małego memoriału Janusza Kusocińskiego.

Niestety sobotnia rywalizacja na radomskim stadionie przy ulicy Narutowicza odbywała się w trudnych warunkach atmosferycznych. Nad miastem przechodziły opady deszczu, a temperatura oscylowała w granicach 15 stopni Celsjusza.

- Witam przede wszystkim młodych zawodników. Cieszę się, że spotykamy się w Radomiu i jestem przekonany, że jutro wyjdzie nad stadionem słońce. – mówił podczas ceremonii otwarcia prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha.

Prezes PZLA Jerzy Skucha otworzył mistrzostwa Polski wspólnie z sekretarzem gminy Radom (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Z silnym przeciwnym wiatrem zmagały się w Radomiu sprinterki i sprinterzy rywalizujący w finałowych biegach na dystansie 100 metrów. Przy padającym deszczu mistrzynią Polski została Justyna Sitek (12.53), która na mecie pokonała walczące do ostatnich metrów o medale Magdalenę Stefanowicz i Alicję Potasznik – srebrna i brązowa medalistka uzyskały taki sam czas – 12.75. Film z biegu finałowego sprinterek można obejrzeć na profilu PZLA na Instagramie.

Na tym samym dystansie u panów złoty medal zdobył faworyt mistrzostw Mateusz Wróbel – zawodnik z Buska przebiegł setkę w czasie 11.48. Za jego plecami finiszowali Artur Łęczycki (11.68) oraz Kacper Warchoł (11.70). Film z tego biegu również można było tuż po minięciu przez zawodników linii mety obejrzeć na profili PZLA w serwisie Instagram.

Rywalizacja w finałowym biegu na 100 metrów chłopców (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Susane Lachele, biegnąc w deszczu i poprawiając o prawie 2.5 sekundy rekord życiowy czasem 43.90 w biegu na 300 metrów przez płotki, zapewniła sobie zwycięstwo w tegorocznej odsłonie mistrzostw Polski młodzików. Srebro dla Pauliny Guzowskiej (45.34), a brąz dla Liliany Królak – 45.58.

W równie trudnych warunkach toczyła się rywalizacja panów. Złoty medal zdobył, wbiegając na linię mety z bezpieczną przewagą nad rywalami, Kacper Antoszewski – 38.81. Srebrny medal wywalczył Adam Majdański (40.26), którzy minimalnie pokonał Sebastiana Rybkę (40.29).

Złoty medal w biegu na 600 metrów zdobyła Nikola Sobańska, która już w kratach pokonała Aleksandrę Pydę – czasy zawodniczek to 1:38.36 i 1:38.43. Brązowy medal wywalczyła najszybsza w drugiej serii Oliwia Połujańska – 1:38.48.

W rywalizacji mężczyzn na dystansie 600 metrów zdobył zwycięzca trzeciej serii Krzysztof Turski – 1:23.61. Zawodnik z Raciborza nie dał się na ostatnich 50 metrach wyprzedzić atakującemu go Szymonowi Staroniowi, którzy rezultatem 1:23.76 zapewnił sobie srebrny medal. Brąz dla Mirosława Kosa – 1:25.31.

Najdłuższym dystansem biegowym rozgrywanym w Radomiu był bieg na 2000 metrów – złoty medal z czasem 5:51.4 wywalczył Daniel Kryzel. Wicemistrzem Polski młodzików został Aleksander Wiącek (5:52.0), a brązowy medal zdobył Tomasz Kurowski (5:52.5).

Łukasz Niedziałek uzyskując w chodzie na 5000 metrów czas 21:42.53 odniósł w Radomiu zdecydowane zwycięstwo i zdobył, podobnie jak w 2014 roku w Zielonej Górze, złoty medal. Jako drugi finiszował dziś Miłosz Szmyt (25:54.18), a trzeci był Filip Sopniewski (26:09.53).

Dominika Łysakowska skacząc 5.60 pokonała o 20 centymetrów Wiktorię Łukasiewicz i o 23 Nikolę Horowską i została w Radomiu mistrzynią kraju młodziczek w skoku w dal.

W skoku wzwyż Przemysław Mienculewicz wyrównał rekord życiowy rezultatem 1.80 i zdobył tytuł mistrzowski. Rezultat 1.75 pozwolił Jakubowi Chłądzyńskiemu do zdobycia srebrnego medalu, a Hubertowi Kaczmarkowi do brązowego.

Dwa złote medale przyznano w konkursie skoku o tyczce panów. W przerwanym z powodu intensywnych opadów deszczu, zwyciężyli Janowie – Domino i Działowski. Panowe po pokonaniu poprzeczki zawieszonej na wysokości 3.40 zrezygnowali z dalszych prób. Brązowy medal – z rezultatem 3.20 – zdobył Jakub Gawłowski.

Utalentowany dyskobol i kulomiot Kornel Warszawski, który przed rokiem w Zielonej Górze był czwarty w dysku i pierwszy w kuli udanie rozpoczął starty w Radomiu. Zawodnik z Ostrzeszowa wygrał dziś pchnięcie kulą uzyskując rezultat 16.13. Srebrny medal wynikiem 15.37 zapewnił sobie Szymon Jóźwiak, a brąz pchając 15.07 zdobył Wojciech Marok.

Mistrzem Polski młodzików w rzucie oszczepem został Dawid Wegner, który jako jedyny miotacz dzisiejszych zawodów uzyskał odległość ponad 60-metrów. Oszczepnik z Nakła w najlepszej próbie rzucił 61.73 i o 31 centymetrów poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy. Srebro zdobył imiennik mistrza Polski – Dawid Grzeszkowiak (55.41). Brąz dla Marcela Wiszniewskiego – 53.57.

Ewa Różańska zdeklasowała rywalki w rzucie dyskiem uzyskując w najlepszej próbie odległość 48.22 (wszystkie pięć mierzonych rzutów to próby ponad 40-metrowe). Rzutem na 39.21 srebrny medal zdobyła Magdalena Szczerba, a brąz wynikiem 37.64 zapewniła sobie Wiktoria Szafrańska.

W rzucie młotem Katarzyna Szczyrba pewnie prowadziła przez cały konkurs. Zawodniczka z Rybnika miała trzy mierzone próby i w najlepszym rzucie uzyskała odległość 47.21. Wicemistrzynią Polski młodziczek została Kinga Knez (46.31), która pokonała Martę Skorupską – 45.90.

Przed decydującymi konkurencjami pięcioboju dziewcząt liderką rywalizacji jest Alicja Dolińska, która w sobotę zgromadziła 1742 punkty. Po pierwszym dniu zmagań w wieloboju chłopców liderem jest świeżo upieczony rekordzista kraju – Aleksy Boroń –  który zgromadził 2009  punktów. Dokończenie rywalizacji wielobojowej jutro.

Pełne wyniki: Radom