Menu
1 / 0
Aktualności /

Kraków: Wiesiołek i Mikołajczyk w złocie

Kraków: Wiesiołek i Mikołajczyk w złocie

pionacie Europy....

Duet Warszawianki – Paweł Wiesiołek i Izabela Mikołajczyk – zdobły w Krakowie złote medale mistrzostw Polski seniorów w wieloboju. Druga w rywalizacji seniorek Magda Sochoń wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa Europy U23. Wśród zawodników do lat 20 najlepsi w Grodzie Kraka byli Patrycja Skórzewska i Maciej Włódarski. Złota Skórzewska oraz druga w siedmioboju juniorek Paulina Ligarska zapewniły sobie prawo startu w juniorskim czempionacie Europy.

W upalny poranek Paweł Wiesiołek wygrał bieg na 110 metrów przez płotki poprawiając czasem 14.65 rekord życiowy. Za plecami lidera rywalizacji finiszował Michał Krawczyk – 15.04 (rekord życiowy). Film z tego biegu można obejrzeć na profilu PZLA na Instagramie. Równą formę Wiesiołek zaprezentował także w wygranym przez siebie, z rezultatem 44.92, rzucie dyskiem. Podobnie jak w płotkach także w dysku drugi, z rezultatem 40.07, był Krawczyk. W skoku o tyczce po zaliczeniu wysokości 4.60 Wiesiołek trzykrotnie atakował, bez sukcesu, poprzeczkę zawieszoną na 4.80. W rzucie oszczepem mocno już zmęczony Wiesiołek uzyskał 55.85. W kończącym dwudniowe zmagania biegu na 1500 metrów najszybszy był Szymon Nadarzyński – 4:26.10. Wiesiołek finiszował czwarty – 4:54.57.

Paweł Wiesiołek zgromadził w Krakowie 7657 punktów i obronił wywalczony rok temu w Zgorzelcu tytuł mistrza Polski seniorów. Podopiecznego Marka Rzepki czeka teraz regeneracja i przygotowania do startu w pucharze Europy w Inowrocławiu. Wicemistrzem kraju został Michał Krawczyk, który był bliski złamania 7000 punktów – zawodnik AZSu-AWFu Warszawa ukończył czempionat z wynikiem 6953 pkt. Brązowy medal wywalczył klubowy kolega srebrnego medalisty Krzysztof Miara – 6796 pkt.

- Jestem po prostu szczęśliwy. – podsumował start swojego zawodnika Marek Rzepka.


Paweł Wiesiołek niedzielną rywalizację rozpoczął od życiówki w biegu przez płotki (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Panie drugi dzień zmagań rozpoczęły od rywalizacji w skoku w dal. W trzeciej serii na prowadzenie wysunęła się Magdalena Sochoń, która wynikiem 6.23 poprawiła rekord życiowy. Tylko trzy centymetry mniej uzyskała liderka siedmioboju Izabela Mikołajczyk. W kolejnej konkurencji – rzucie oszczepem – najlepiej spisała się Klaudia Muchlada. Trenująca w Gdańsku zawodniczka rzuciła 41.33 i jako jedyna przekroczyła 40 metrów. Liderka siedmioboju, Izabela Mikołajczyk, pod czujnym okiem swojego partnera mistrza Polski w rzucie oszczepem Łukasza Grzeszczuka, uzyskała rezultat 38.94 i była trzecia. Kończącemu bieg na 800 metrów przez większość dystansu tempo nadawała Mirela Kujawa. Po pięknym ataku i walecznej postawie pierwsza na metę, z czasem 2:10.25, wpadła Magdalena Sochoń, dla której wynik ten oznaczał wypełnienie wskaźnika na młodzieżowe mistrzostwa Europy.

Mistrzynią Polski seniorek z wynikiem 5823 pkt. została Izabela Mikołajczyk. Ze srebrnym medalem rywalizację zakończyła Magdalena Sochoń, która rezultatem 5696 pkt. poprawiła rekord życiowy. Podium uzupełniła Klaudia Muchlada – 5266 pkt.

- Jak na start po 3 miesiącach pełnego treningu jestem bardzo zadowolona. Były życiówki, udało mi się wrócić po operacji praktycznie na mój poziom sprzed kontuzji. Jestem szczęśliwa ze zdobycia złota. – mówiła po ukończeniu rywalizacji Izabela Mikołajczyk, która była w Krakowie bliska wypełnienia wskaźnika na uniwersjadę.

Dla Mikołajczyk krakowskie zawody były udanym powrotem do wielobojowej rywalizacji.

- Nie ma co oszukiwać. Aby dobrze wystartować w wieloboju trzeba solidnie przepracować całą zimę. Tym bardziej cieszy wynik Izy. – zaznaczył trener mistrzyni Polski Jacek Zamecznik.


Udany powrót do rywalizacji wielobojowej zaliczyła Izabela Mikołajczyk (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Bieg przez płotki juniorów zakończył się zwycięstwem Krzysztofa Młyńskiego – zawodnik z Gdańska jako jedyny „złamał” 15 sekund uzyskując wynik 14.97. Jedynym zawodnikiem, który w rzucie dyskiem uzyskał ponad 40 metrów był Jacek Chochorowski, który posłał dysk na odległość 40.90. W skoku o tyczce triumfował lider rywalizacji Maciej Włódarski – zawodnik bydgoskiego Zawiszy pokonał wysokość 4.20. Oszczepem najdalej rzucali Radosław Czarnecki (49.73), Adrian Weber (49.56) oraz Krzysztof Młyński (49.19). W kończącym wielobój biegu na 1500 metrów zwycięstwo odniósł Michał Galikowski – 4:29.29

Mistrzem Polski juniorów został zawodnik bydgoskiego Zawiszy, podopieczny trenera Czapiewskiego, Maciej Włódarski – 6651 pkt. Srebrny medal wywalczył Krzysztof Młyński (6578 pkt.), a brązowy Jacek Chochorowski (6402 pkt.). 


Maciej Włódarski na rzutni oszczepem (foto: Tomasz Kasjaniuk)

W skoku w dal juniorek triumfowała Weronika Grzelak skacząc 5.83 i pokonując liderkę siedmioboju Patrycję Skórzewską o 11 centymetrów. W rzucie oszczepem Paulina Ligarska zwyciężyła z wynikiem 38.05. Zdecydowane zwycięstwo w biegu na 800 metrów odniosła Paulina Ligarska, która wynikiem 2:16.05 poprawiła rekord życiowy w ostatniej konkurencji siedmioboju. 

Mistrzynią Polski juniorek została Patrycja Skórzewska, która zgromadziła w dwudniowej rywalizacji 5278 pkt. Srebrny medal zdobyła Paulina Ligarska – 5259 pkt. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyła Weronika Grzelak (5061 pkt.). Pierwsza i druga zawodniczka mistrzostw kraju wywalczyły minima na juniorski czempionat Europy w Eskilstunie. 


Patrycja Skórzewska zdobyła złoto i wywalczyła minimum na mistrzostwa Europy juniorów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Rywalizujące poza konkursem juniorki młodsze – Patrycja Adamczyk i Karolina Jóźwiak – wypełniły minimum na mistrzostwa świata kadetów. Adamczyk wynikiem 5219 punktów poprawiła rekord Polski, a Jóźwiak doprowadziła życiówkę do poziomu 5006 punktów.

- To były bardzo udane zawody. Dopisała pogoda i wyniki. Cieszę się, że mogliśmy gościć najlepszych polskich wieloboistów w Krakowie. – mówił po zakończeniu mistrzostw Grzegorz Sobczyk, prezes Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki, który był organizatorem czempionatu.

Przed naszymi wieloboistami teraz kolejne wyzwania. 4 i 5 lipca w Inowrocławiu odbędzie 32. Puchar Europy w Wielobojach. Niebawem zaprezentujemy skład polskiej ekipy na te zawody.

Pełne wyniki: Kraków

Kraków, Maciej Jałoszyński 

Powrót do listy

Więcej