1 / 0

Szynal wicemistrzem świata w biegu 24-godzinnym!

W Turynie Paweł Szynal został wicemistrzem świata i Europy w biegu 24-godzinnym, Patrycja Bereznowska sięgnęła indywidualnie po srebro mistrzostw Europy oraz z Aleksandrą Niwińską i Agatą Matejczuk - po brąz MŚ i srebro ME w drużynie.

Olbrzymim sukcesem zakończył się start ósemki polskich ultramaratończyków w 11. Mistrzostwach Świata i 20. Mistrzostwach Europy w biegu 24-godzinnym w Parku Ruffini w Turynie.

Paweł Szynal sukcesywnie poprawiając swoją pozycję przebiegł dystans 261 km 181 m i pokonał wszystkich rywali z wyjątkiem Niemca Floriana Reusa (263.899 km). Polak zaledwie o 41 m wyprzedził Brytyjczyka Robbie Brittona. W klasyfikacji mistrzostw świata pozostali nasi reprezentanci uplasowali się w czwartej dziesiątce, 32. Ireneusz Czapiga (233.907 km), 36. Andrzej Radzikowski (232.133 km) i 37. Tomasz Kuliński (231.018 km). Sklasyfikowano 179 biegaczy.
Drużynowo zwyciężyli Brytyjczycy pokonując łącznie dystans 770.777 km, kolejne pozycje zajęli Australijczycy (752.665 km), Niemcy (745.075 km), Amerykanie (740.452 km), Francuzi (736.257 km) i Polacy (727.221 km). Nasi zawodnicy wyprzedzili 28 zespołów (w mistrzostwach świata).
Paweł Szynal poprawił rekord Polski Piotra Sawickiego o ponad 7 km (wynik 254.093 km zapewnił Sawickiemu brązowy medal w ME w Chorzowie w 2012 r.).

Patrycja Bereznowska początkowo biegła około 30. miejsca, a ostatecznie dłuższy od niej dystans pokonały jedynie trzy zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych i Szwedka. Mistrzynią świata została Katalin Nagy (244.495 km) przed Traci Falbo (239.740 km), obie USA. Po tytuł mistrzyni Europy, i brąz mistrzostw świata, sięgnęła Szwedka Maria Jansson (238.964 km), Patrycja Bereznowska, srebrna medalistka mistrzostw Europy, przebiegła odległość 233.395 km, brąz ME zdobyła Szwedka Annika Nilsson (230.054 km). Aleksandra Niwińska z wynikiem 225.989 km zajęła 10. miejsce w mistrzostwach świata (6. w ME), Agata Matejczuk (219.084 km) była 14. w MŚ (10. w ME), a Dorota Szeszko (142.133 km) 91. (69. w ME).
Drużynowo bezkonkurencyjne były zawodniczki Stanów Zjednoczonych ze świetnym rezultatem 720.046 km, Szwedki zgromadziły 684.981 km a Polki – 678.468 km. Brytyjki uległy naszym biegaczkom o ponad 10 km. Sklasyfikowano 123 biegaczki i 26 teamów.
Dotychczasowy rekord Polski Aleksandry Niwińskiej wynosił 216.980 km, trójka Polek uzyskała w Turynie znacznie lepsze wyniki. Drużynowy rekord Polski (590.079 km) został poprawiony aż o ponad 88 km.

Pełne wyniki na stronie:   International Association of Ultrarunners