1 / 0

MP w Iławie: zacięta walka juniorów i jun. mł.

W pierwszym dniu mistrzostw Polski w biegach przełajowych zaciętą walkę o medale stoczyli, na malowniczo położonej trasie przy Grand Hotelu Tiffi w Iławie, juniorzy oraz juniorzy młodsi.

Pierwszą rozegraną konkurencją była bieg przełajowy juniorek młodszych na 2 kilometry. Złotą medalistką na tym dystansie została Beata Topka z Talexu Borzytuchom (6:36). Walkę o srebrny i brązowy medal stoczyły Olia Olszok (MKS-MOSM Bytom), Weronika Puto (WKS Wawel Kraków) i Iga Jastrzębska (ZLKL Zielona Góra). Ostatecznie wicemistrzynią Polski została zawodniczka ze Śląska (6:42), a brąz wywalczyła biegaczka z Małopolski (6:44).

W rywalizacji juniorek młodszych na 3 kilometry złoty medal wywalczyła Anna Szyjka z Victorii Ravcibórz (10:25), srebro zdobyła Klaudia Cybulska z Mazowsza Teresin (10:30), a brąz Anna Wiktorczyk z WMLKS-u Pomorze Stargard Szczeciński (10:44).

Mający za sobą udany sezon halowy Patryk Sieradzki (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) wygrał z czasem 9:12 bieg juniorów młodszych na 3 kilometry.  Za zawodnikiem ze stolicy Kujaw i Pomorza, podobnie jak w finale biegu na 1000 metrów podczas halowych mistrzostw kraju w Toruniu, finiszował Szymon Zięba z klubu Tiki-Taka Kolbuszowa (9:15). Brązowy medal, z rezultatem 9:18, wywalczył Andrzej Kowalczyk (ULKS Fajfer 2001 Łapanów).

Liderem biegu juniorów młodszych na 5 kilometrów przez większość dystans był Radosław Jankowski (MLKS Baszta Bytów) i to właśnie on zdobył tytuł mistrza Polski (z czasem 15:53). Wicemistrzem kraju został Mateusz Dębski (RLTT ZTE Radom), który uzyskał rezultat 16:02 i pokonał na mecie trzeciego Dariusza Nowakowskiego (MLUKS Tarnów) zaledwie o 3 sekundy. Jako czwarty linię mety przekroczył Patryk Ciecierski (16:08).

Po wyrównanej walce na dystansie 2 kilometrów medale w gronie juniorek zdobyły Paulina Górak z MLUKS Tarnów (6:34), Michalina Kowalska z Olimpii Grudziądz (6:38) i Eliza Lenartowicz WMLKSu Pomorze Stargard Szczeciński (6:40).

Na dwukrotnie dłuższym dystansie mistrzynią Polski juniorek została Agnieszka Stachowiak – zawodniczka ZLKLu Zielona Góra uzyskała czas 13:20 i o 3 sekundy pokonała przygotowującą się do startu w mistrzostwach świata w Guiyangu Magdalenę Dias z gdyńskiej Floty. Wynik 13:32 pozwolił brązowy medal zdobyć Ewelinie Gostomczyk (Chojniczanka 1930 Chojnice).

Mateusz Kaczmarek (WMLKS Nadodrze Powodowo) i Wojciech Sowik (MLUKS Rawa Mazowiecka) stoczyli pasjonującą walkę na ostatnich metrach biegu juniorów na 3 kilometry. Na mecie obu zawodnikom zmierzono czas 8:34 ale złoty medal zdobył Kaczmarek. Podium uzupełnił Bartosz Kwieciński – zawodnik klubu LLKS Osowa Sień uzyskał rezultat 8:39.

Podobna sytuacja jak w biegu na 3 kilometrów miała miejsce podczas rywalizacji na dystansie 5 kilometrów. Na linii metę wspólnie wbiegli Dominik Nowak (AZS-AWF Warszawa) i Patryk Błaszczyk (LKS Jantar Ustka). Obu zawodnikom zmierzono czas 18:23 ale ostatecznie złoty medal otrzymał biegacz ze stolicy. Brązowym medalistą mistrzostw Polski został Patryk Sowiński z klubu MKS Sambor Tczew (18:26).

Dokończenie mistrzostw jutro – w niedzielę o medale walczyć będą seniorzy.

Pełne wyniki: Iława