1 / 0

Rafał Augustyn mistrzem Polski na 50 km

Rafał Augustyn został dziś w Dudincach mistrzem Polski w chodzie sportowym na 50 kilometrów. Dla reprezentanta klubu Stal Mielec to drugi z rzędu złoty medal krajowego czempionatu wywalczony na tym dystansie.

Zawodnik z Mielca uzyskał na Słowacji czas 3:43:55, który jest lepszy od jego dotychczasowego rekordu życiowego. Wicemistrzem Polski został Łukasz Nowak (3:44:53). Blisko 5 minut później linię mety przekroczył, z nowym rekordem życiowym 3:49:30, Adrian Błocki. Cała trójka medalistów wypełniła dziś wskaźnik PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata w Pekinie. Do rywalizacji w Dudincach ostatecznie nie przystąpił Rafał Fedaczyński, Jakub Jelonek został zdyskwalifikowany przez sędziów na 17 kilometrze, a Grzegorz Sudoł wycofał się z rywalizacji po przejściu 22 kilometrów.

Mistrzostwa Polski rozegrano podczas mityngu Dudinská Patdesiatka (IAAF Race Walking Challenge). Na dystansie 50 kilometrów rewelacyjną dyspozycję zademonstrował Słowak Matej Tóth – wicemistrz Europy z Zurychu uzyskał dziś czas 3:34:38. Wynik reprezentanta naszych południowych sąsiadów to trzeci najlepszy rezultat w historii światowej lekkoatletyki.

W chodzie kobiet na 20 kilometrów Katarzyna Golba (AZS-AWF Katowice) była dziewiąta z czasem 1:32:32 – rezultat ten jest lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa globu w Pekinie oraz jest nowym rekordem życiowym zawodniczki. Trzynasta Joanna Bemowska (1:41:33) i piętnasta Karolina Wierus (1:43:00) uzyskały wyniki lepsze od minimum na mistrzostwa Europy młodzieżowców w Tallinnie.

Pełne wyniki: Dudince