1 / 0

Sztokholm: szybkie biegi Polaków

Swoje najlepsze tegoroczne czasy uzyskała trójka naszych średniodystansowców na mityngu XL-Galan w Sztokholmie, w biegu na 800m w walce o drugie miejsce Adam Kszczot (1:45.77) o jedną setną sekundy pokonał Marcina Lewandowskiego, Angelika Cichocka czasem 4:06.44 poprawiła rekord życiowy w biegu na 1500 m.

Wydarzeniem wieczoru był halowy rekord świata na dystansie 5000 m ustanowiony przez Etiopkę Genzebe Dibabę, której czas 14:18.86 jest lepszy od poprzedniego rekordu, jej rodaczki Meseret Defar, o ponad pięć i pół sekundy. Jedną z dwóch nadających tempo w tym biegu była Katarzyna Broniatowska. Do Dibaby należą obecnie cztery halowe rekordy świata na dystansach: 1500 m, 3000 m, 2 mile i 5000 m.

Bieg na 800 m wygrał Abdulrahman Musaeb Bala, Katarczyk urodzony w Sudanie, z wynikiem 1:45.48. Czwarte miejsce – za polską parą – zajął André Olivier z RPA (1:46.04). Czwórka najszybszych w sztokholmskim biegu plasuje się na czele tabel światowych, z czwartkowymi rezultatami.

Najlepszy wynik sezonu na świecie osiągnęła również Holenderka Sifan Hassan zwyciężając w biegu na 1500 m z wynikiem 4:00.46. Przed Cichocką (trzecią obecnie na listach europejskich i w polskich tabelach all-time) ukończyły bieg również Betlhem Desalegn (UAE) 4:05.61 i Szwedka Meraf Bahta, szybsza od Polki zaledwie o dwie setne sekundy. Renata Pliś z czasem 4:09.45 była siódma.

Inne ciekawsze wyniki:
400 m A – Pavel Maslák (CZE) 46.38
400 m B – Abdalleleh Haroun (QAT, 17 lat ), 45.39 – halowy rekord Azji, największa sensacja zawodów (debiut na 400 m)
1500 m – Homiyu Tesfaye, 3:34.13 – rekord Niemiec, najlepszy wynik w sezonie na świecie
60 m pł – Orlando Ortega (CUB) 7.52
W dal – Michel Tornéus (SWE) 8.07
Wzwyż – Ruth Beitia (ESP) 1.93
Tyczka – Nikolía Kiriakopoúlou (GRE) 4.76 – rekord Grecji
W dal – Christabel Nettey (CAN) 6.99 – rekord Kanady, najlepszy wynik w sezonie na świecie

Pełne wyniki:   SZTOKHOLM