1 / 0

W Krakowie rozdano medale przełajowych MP

W mroźne sobotnie przedpołudnie w Krakowie rozdano medale przełajowych mistrzostw Polski – na najwyższym stopniu podium stawali m.in. Iwona Lewandowska i Mateusz Demczyszak.

W biegu kobiet na 4 kilometry złoty medal zdobyła zawodniczka Victorii Józefów Mariola Ślusarczyk (13:17), która zdobyła pierwszy w karierze medal seniorskich mistrzostw kraju i pokonała znacznie bardziej utytułowane rywalki – Urszulę Nęcką (13:20) z MKS-MOS Płomień Sosnowiec i Katarzynę Broniatowską (13:25) z KS AZS-AWF Kraków.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie Iwona Lewandowska z Vectry Włocławek uzyskała rezultat 26:13, zdobyła złoty medal i o ponad 15 sekund pokonała na mecie swoją klubową koleżanką Katarzynę Kowalską (26:35). Podopiecznej Mariana Nowakowskiego nie udało się zdobyć siódmego tytułu mistrzyni Polski w biegach przełajowych. Ponad minutę za duetem zawodniczek z włocławskiego klubu na mecie zameldowała się zawodniczka lubelskiego AZS UMCS Izabela Trzaskalska (27:46).

Mateusz Demczyczak (WKS Śląsk Wrocław) dystans 4 kilometrów w Parku im. Jordana w Krakowie pokonał w 11:11 i o 4 sekundy wyprzedził na mecie Artura Olejarza (MKL Szczecin). Brązowy medal mistrzostw Polski seniorów zdobył Piotr Łobodziński (11:34) z Prefbetu Śniadowo Łomża.

Zwyciężając, z czasem 29:29, w biegu przełajowym na 10 kilometrów Krzysztof Gosiewski (LKS Ostromecko) zdobył pierwszy w karierze medal mistrzostw kraju. Srebrnym i brązowym medalistą na tym dystansie zostali zawodnicy Prefbetu Śniadowo Łomża – na drugim stopniu podium stanął Emil Dobrowolski (29:44), a na trzecim Jakub Nowak (29:47).

W Krakowie o medale walczono także w ramach młodzieżowych mistrzostw Polski. W biegu kobiet (dystans ok. 6 km) złoto zdobyła Paulina Kopciewska (20:28), srebro Katarzyna Rutkowska (20:39), a brąz Emilia Kondeja (21:04). Wśród mężczyzn na dystansie 8 kilometrów najlepszy był Tomasz Grycko (23:28), który pokonał Andrzeja Rogiewicza (23:38) i Macieja Nitkę (23:46).

Kolejna edycja mistrzostw Polski w biegach przełajowych (w kategoriach seniorów, juniorów i juniorów młodszych) odbędzie 21 i 22 marca 2015 w Iławie. Młodzieżowcy o medale mistrzostw Polski powalczą dopiero w listopadzie przyszłego roku – organizator zawodów zostanie wyłoniony już wkrótce.

Podczas mistrzostw rozegrano także biegu juniorów, które były kwalifikacjami do mistrzostw Europy w Samokowie i mistrzostw świata w Guiyangu. Wśród kobiet na dystansie 4 kilometrów najlepiej spisały się Weronika Pyzik (13:43), Sylwia Ślęzak (13:55) i Magdalena Dias (14:08). Panowie pobiegli 6 kilometrów – najszybszy był Kamil Linka (17:42), Damian Sator (17:53) i Zbigniew Jost (17:56).

Po mistrzostwach zostanie ustalony ostateczny skład Reprezentacji Polski na 21. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych (Samokow, 14 grudnia 2014). Ekipę, która będzie startować w Bułgarii przedstawimy na naszej stronie w poniedziałek.

Pełne wyniki: Kraków