Menu
1 / 0
Aktualności /

2014 - wyjątkowy rok jubileuszu 95-lecia PZLA (6/6)

2014 - wyjątkowy rok jubileuszu 95-lecia PZLA (6/6)

W roku 2014 oprócz pięknego jubileuszu 95-lecia istnienia PZLA kalendarz odnotował kilka innych interesujących rocznic, o których chcemy przypomnieć w ostatniej odsłonie naszego cyklu.

W roku 2014 oprócz pięknego jubileuszu 95-lecia istnienia PZLA kalendarz odnotował kilka innych interesujących rocznic, o których chcemy przypomnieć w ostatniej odsłonie naszego cyklu.

 

Zimą minęło 40 lat od kiedy pierwszy raz w Polsce zawody lekkoatletyczne zorganizowano w dużej hali sportowo-widowiskowej. Przy okazji mistrzostw świata w Sopocie szeroko opisywaliśmy pionierskie kroki w sferze organizacji wielkich imprez halowych w Polsce przypominając m.in. Halowe Mistrzostwa Europy 1975, które z rozmachem zorganizowano w Katowicach.

Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule Nieco historii czyli 40 lat od Katowic do Sopotu.

Mistrzostwa Europy Juniorów Bydgoszcz 1979

W sierpniu minęło 35 lat od rozegrania na stadionie bydgoskiego Zawiszy 5. Mistrzostw Europy Juniorów. Latem 1979 roku do Bydgoszczy przybyli zawodnicy z 28 krajów Europy – oprócz dużych potęg lekkoatletycznych do Polski swoich przedstawicieli przysłał m.in. Gibraltar czy Luksemburg. Mistrzostwa były ważnym startem dla wszystkich zawodników. Podróż do Polski była dla szeregu z nich mocno egzotyczna. Jednym z uczestników czempionatu był wówczas Włoch Stefano Mei – późniejszy mistrz Europy na 10 000 metrów i wicemistrz na 5000 metrów ze Stuttgartu (1986). Specjalnie dla czytelników serwisu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki opowiada on o swoim pobycie w Bydgoszczy:

- Pamiętam bardzo dobrze Bydgoszcz w 1979 roku. Ja byłem jednym z najmłodszych członków reprezentacji Włoch na mistrzostwa – miałem wtedy 16 lat i miesiąc przed mistrzostwami Europy w Polsce pobiegłem w Lille 3000 metrów w czasie 8:18 więc włoska federacja musiała mnie zabrać do Polski. Pamiętam duże budynki, w których mieszkaliśmy i starty stadion, na którym biegaliśmy. To był mój pierwszy start międzynarodowy więc byłem zdenerwowany ale przecież wciąż byłem bardzo młody.


Reprezentacja Włoch podczas Mistrzostw Europy Juniorów 1979 w Bydgoszczy (foto z archiwum Stefano Mei)

Na juniorskim czempionacie w Bydgoszczy Stefano Mei uplasował się ósmym miejscu w biegu na 3000 metrów. Warto podkreślić, że Mei w eliminacjach wynikiem 8:08.57 poprawił także swój dotychczasowy rekord życiowy w biegu na dystansie 3000 metrów. Mistrzostwa w Bydgoszczy były preludium do wielkiej kariery Włocha. Przez dekadę lat 80-tych Mei był czołowym długodystansowcem Europy, medalistą mistrzostw kontynentu na stadionie i w hali oraz finalistą olimpijskim z Seulu.

Po zakończeniu kariery Stefano Mei – już jako trener – wrócił do Bydgoszczy kilka lat temu przy okazji przełajowych mistrzostw świata.

- Wróciłem do Polski po wielu latach, w 2010 roku. Miasto zmieniło się bardzo! Oczywiście na lepsze. W 1979 było to miasto smutne, a gdy w 2010 roku zobaczyłem je ponownie byłem bardzo zaskoczony, że tak wiele się zmieniło. – opowiadał Stefano Mei Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki.

Europejskie Igrzyska Juniorów Warszawa 1964

Warto także odnotować, że we wrześniu minęło 50 lat od organizacji – z inicjatywy polskich działaczy – w Warszawie 1. Europejskich Igrzysk Juniorów, które były pierwowzorem mistrzostw Europy juniorów. Na zawodach tych pierwszy raz w świecie wielkiego sportu zabłysnęły talenty Ireny Szewińskiej, Ewy Kłobukowskiej, medalistki olimpijskiej w pchnięciu kulą Nadieżdy Cziżowej czy późniejszego trzykrotnego mistrza olimpijskiego w trójskoku Wiktora Saniejewa ze Związku Radzieckiego. Kilka tygodni później minęło pół wieku od igrzysk w Tokio, podczas których polscy lekkoatleci zdobyli osiem medali.

90. Mistrzostwa Polski Seniorów

W ostatnich dniach lipca swój okrągły jubileusz świętowały lekkoatletyczne mistrzostwa Polski seniorów. 90-ta edycja walki o prym w krajowym czempionacie odbyła się na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Szczecinie. Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się między 16 i 18 lipca 1920 roku we Lwowie, a nosiły wówczas nazwę „Mistrzostwa Główne Polski”.

- To dla nas duży zaszczyt, że władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zaufały właśnie nam i powierzyły miastu Szczecin prawo organizacji 90. Mistrzostw Polski Seniorów. – mówiła serwisowi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Wanda Klonowska z Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecnie, która piastowała funkcję szefa mistrzostw. Podczas imprezy dobrą formę zaprezentowali m.in. Anita Włodarczyk, Łukasz Grzeszczuk, Małgorzata Hołub czy Adam Kszczot. Prawdziwą gwiazdą ostatniego dnia zawodów była Karolina Kołeczek, która pierwszy raz w karierze „złamała” w biegu na 100 metrów przez płotki magiczną barierę 13 sekund. Z trybun zawody śledziło każdego dnia kilkuset widzów, a relacje telewizyjne przeprowadzono na antenie TVP Sport.


Podczas 90. Mistrzostw Polski Seniorów z dobrej strony zaprezentował się m.in. oszczepnik Łukasz Grzeszczuk (foto: Marek Biczyk)

60. Memoriał Janusza Kusocińskiego

Kilka tygodni przed mistrzostwami Polski Szczecin gościł z kolei inną imprezę, która w roku 2014 świętowała swój jubileusz – na stadionie im. Wiesława Maniaka rozegrano 60. Międzynarodowy Memoriał Janusza Kusocińskiego. Gwiazdą mityngu okazała się młoda biegaczka Sofia Ennaoui, która w biegu na 1500 metrów w znakomitym stylu pokonała aktualną halową wicemistrzynię świata Angelikę Cichocką. Na mecie młoda biegaczka ze Słubic uzyskała na mecie czas lepszy o ponad 4 sekundy od rekordu Polski juniorek Lidii Chojeckiej.


Walka Angeliki Cichockiej i Sofii Ennaoui na bieżni szczecińskiego stadionu podczas 60. Memoriału Janusza Kusocińskiego (foto: Marek Biczyk)

Kids Athletics, Orliki Lekkoatletyczne, Zaplecze Kadry Narodowej

W roku 2014 wystartowały również ważne programy, które mają na celu rozwój i popularyzację lekkoatletyki. W kwietniu minister Andrzej Biernat zapowiedział, że w roku 2015 zostanie wdrożony bardzo ważny projekt budowy tzw. Orlików Lekkoatletycznych. Według wstępnych planów resort zamierza przeznaczyć na ten cel od 10 do 15 milionów złotych i będzie oczekiwał na wnioski o dofinansowanie od przedstawicieli samorządów.

Jesienią 2014 ruszył, finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, projekt „Lekkoatletyka dla każdego”. Celem programu jest popularyzacja i upowszechnianie lekkoatletyki. Ważnym aspektem jest stworzenie spójnego modelu szkoleniowego zgodnego z wytycznymi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) oraz European Athletics (EA).

- Program wdrażany jest stopniowo w całej Polsce. Przyświeca nam zwiększenie zainteresowania lekkoatletyką i ogólnie sportem, wśród dzieci i młodzieży. Program ma zachęcić ich do uprawiania sportu oraz dać szansę na rozwój. – opowiada Justyna Jędrych z Działu Szkolenia PZLA, która koordynuje kwestie finansowe „Lekkoatletyki dla każdego”.

Cały czas na rzecz polskiej lekkoatletyki działa także Fundacja Caroline LeFrak, regularnie o swoje pierwsze sukcesy sportowe walczą także uczestnicy Czwartków Lekkoatletycznych.

PZLA nadal realizuje również program szkolenia tzw. Zaplecza Kadry Narodowej – ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki na ten cel przeznacza się rocznie ponad 3 miliony złotych. 

Polecamy Państwa uwadze także poprzednie odcinki cyklu:

Halowe Mistrzostwa Świata Sopot 2014
IAAF World Relays i Drużynowe Mistrzostwa Europy 2014
22. Mistrzostwa Europy i Puchar Interkontynentalny Marrakesz 2014
Mistrzostwa Świata Juniorów Eugene 2014 i Igrzyska Olimpijskie Młodzieży Nankin 2014
Polski rzut młotem w 2014

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej