1 / 0

Dawid Tomala najszybszy z polskich chodziarzy

W sesji wieczornej drugiego dnia lekkoatletycznej części Igrzysk w Londynie z trójki naszych chodziarzy startujących na 20 km najlepiej spisał się Dawid Tomala, który uplasował się na 19 pozycji.

Karolina Tymińska nie ukończyła siedmioboju.
W trzech z pięciu finałów triumfowali Brytyjczycy.

W chodzie sportowym na dystansie 20 km uczestniczyło 56 zawodników. Rafał Augustyn utrzymywał się w czołowej grupie do szóstego kilometra, a Grzegorz Sudoł i Dawid Tomala – do ósmego. Rywalizacja zakończyła się sukcesem trójki Chińczyków, których przedzielił tylko drugi na mecie Erick Barrongo z Gwatemali (1:18:57). Zwyciężył Chen Ding (na dzień przed 20. urodzinami) w czasie 1:18:46, dziewiąty w tegorocznym pucharze świata. Niespełna 23-letni Dawid Tomala zajął 19 miejsce z drugim w karierze rezultatem - 1:21:55, Grzegorz Sudoł był 24. (1:22:40), a Rafał Augustyn – 29. (1:23:17). Nie powiodło się Rosjanom, mistrz olimpijski z Pekinu Walery Borczyn zasłabł i nie ukończył dystansu, a rekordzista świata Władimir Kanajkin został zdyskwalifikowany.

Na wysokim poziomie stał konkurs rzutu dyskiem pań. Wygrała z rekordem kraju Chorwatka Sandra Perković, dwukrotna mistrzyni Europy, 69.11, przed Rosjanką Darią Piszczalnikową 67.56 i mistrzynią świata Chinką Li Yanfeng 67.22.

W biegu na 10000m najskuteczniejszy finisz zademonstrował wicemistrz świata Mohamed Farah, Brytyjczyk urodzony w Somalii, 27:30.42. Srebrny medal zdobył Amerykanin Galen Rupp 27:30.90, wyprzedzając braci Bekele z Etiopii, Tariku i Kenenisę – dwukrotnego mistrza olimpijskiego na tym dystansie.

W stumetrówce pań tytuł mistrzyni olimpijskiej „obroniła” Jamajka Shelly-Ann Fraser osiągając wynik 10.75, mistrzyni świata Amerykanka Carmelita Jeter była wolniejsza o trzy setne sekundy, a Jamajka Veronica Campbell-Brown – o sześć setnych. Zawodniczki na miejscach 3-4 oraz 6-8 uzyskały najlepsze rezultaty w historii tej konkurencji.

W skoku w dal zwyciężył Brytyjczyk Greg Rutherford, lider tabel światowych ’12, osiągając odległość 8.31. Australijczyk Mitchell Watt, dwukrotny medalista mistrzostw świata, uzyskał 8.16, a Amerykanin Will Claye – 8.12 (po raz piąty w historii igrzysk czwarty zawodnik przegrał brąz o jeden centymetr).

Najwszechstronniejszą lekkoatletką Igrzysk w Londynie została faworytka Brytyjka Jessica Ennis, która gromadząc w siedmioboju 6955 pkt poprawiła rekord kraju. Srebrny medal otrrzymała Niemka Lilli Schwarzkopf (6649) po anulowaniu decyzji o jej dyskwalifikacji w biegu na 800m. Trzecie miejsce zajęła mistrzyni świata Rosjanka Tatiana Czernowa (6628). Karolina Tymińska nie zaliczyła żadnej odległości w skoku w dal i nie stanęła na starcie szóstej konkurencji. Wieloboistki sklasyfikowane na pozycjach 5-17 osiągnęły najwyższą punktację w historii.

Wyniki:   LONDYN-2