1 / 0

4 razy złoto dla Kenii i Etiopii w Przełajowych MŚ

Po cztery złote medale zdobyli biegacze Kenii i Etiopii w 37. Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych. Indywidualnie tylko 3 z 12 trafiły do zawodników z pozostałych państw (Ugandy i Erytrei).

Mariola Konowalska (CKS Budowlani Częstochowa) zajęła 83 miejsce, a wśród juniorek Katarzyna Broniatowska (AZS AWF Kraków) - 90 pozycję.

Juniorki
Tytuł obroniła Genzega Dibaba, młodsza siostra Tirunesh. Wyprzedziła Kenijki Mercy Cherono (mistrzyni świata juniorek z Bydgoszczy) i 16-letnią Jackline Chepngeno. Drużynowo Etiopia i Kenia po 18 punktów.

Juniorzy
Zwyciężył Etiopczyk Ayele Abshero, drugi w 2008 r., przed Kenijczykiem Titusem Mbishei (srebro w Bydgoszczy ’08). Brąz dla Mosesa Kibeta z Ugandy. Najlepszy Europejczyk na 50 pozycji, ze Starego Kontynentu startowały tylko dwa zespoły.

Florence Kiplagat drugą w historii mistrzynią z Kenii. Wyprzedziła swą rodaczkę Linet Masai, również drugą przed rokiem. Meselech Melkamu z Etiopii po raz czwarty sięga indywidualnie po brąz.

Etipopczyk Gebre-egziabher Gebremariam do srebra ’04 i brązu ’03 dodał złoto. Pierwszy medal w historii dla Ugandy przypadł Mosesowi Kipsiro. Brąz dla Zersenay Tadese z Erytrei, mistrza sprzed dwóch lat. Kenijczycy bez medalu indywidualnie, ale wygrali drużynowo mając 28 punktów, podobnie jak Etiopczycy.