Menu
1 / 0
Aktualności /

Wielki zlot gwiazd lekkoatletyki na ORLEN Memoriale Janusza Kusocińskiego

Wielki zlot gwiazd lekkoatletyki na ORLEN Memoriale Janusza Kusocińskiego

Już 18 maja Stadionem Śląskim ponownie zawładną lekkoatleci. Wielki zlot światowych gwiazd szykują tam organizatorzy jubileuszowej edycji ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego. – Zapraszamy zawodników światowego formatu, którzy będą gwarantem znakomitego poziomu sportowego – zapewnia dyrektor wydarzenia Sebastian Chmara.

Organizowany po raz 70. Memoriał Janusza Kusocińskiego od lat przyciąga na start największe gwiazdy światowej lekkoatletyki. Nie inaczej będzie w tym sezonie.

– Wystartuje u nas wielu świetnych zawodników światowego formatu. Oni są gwarantem znakomitego poziomu sportowego. Oczywiście nie zabraknie polskich gwiazd. Będzie Piotrek Lisek w skoku o tyczce, na 100 metrów pobiegnie ulubienica kibiców Ewa Swoboda, na 400 metrów wystartuje Justyna Święty-Ersetic – zapowiada dyrektor wydarzenia Sebastian Chmara. 

Jedną z najważniejszych konkurencji memoriału będzie rzut młotem kobiet. Na liście startowej tej konkurencji znalazły się czwarta zawodniczka mistrzostw świata Azerka Hanna Skydan, czwarta na igrzyskach w Tokio Francuzka Alexandra Tavernier. Polscy kibice będą czekać na pierwszy w sezonie start supergwiazdy tej konkurencji, czyli Anity Włodarczyk.

– Anita Włodarczyk to zawodniczka, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Trzy złote medale olimpijskie, osiem złotych krążków mistrzostw Europy i świata, rekord świata. Gwiazda światowego formatu rozpocznie olimpijski sezon właśnie podczas 70. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego – mówi Sebastian Chmara.

Dużo emocji czekać będzie też na bieżni. Jedną z bardziej interesujących konkurencji będzie na niej bieg na 110 metrów przez płotki. Polscy płotkarze należą do europejskiej czołówki – przed rokiem w finale mistrzostw Europy w hali biegali Krzysztof Kiljan oraz Jakub Szymański, który sezon halowy 2024 zakończył z kolei rekordem kraju i finałem mistrzostw świata.

– Już nie mogę doczekać się rywalizacji na Kusocińskim. To będzie kolejna szansa na bieganie ze światową czołówką. Będzie przecież wicemistrz świata z hali w Glasgow Włoch Lorenzo Simonelli, renomowany Francuz Pascal Martinot-Lagarde, czyli mistrz Europy z 2018 roku. Mnie cieszy też pojedynek z Sashą Zhoyą, z którym rywalizowałem już jako junior gdy zdobywał mistrzostwo świata, a ja brąz w kategorii U20 – mówi przed Kusocińskim płotkarz Jakub Szymański. 

Termin tegorocznego ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego został dostosowany do kalendarza międzynarodowego. Start na Stadionie Śląskim umożliwi walkę o minima na najważniejsze imprezy sezonu 2024.

– Nigdy w historii Memoriał Kusocińskiego nie był organizowany na tak wczesnym etapie sezonu. Ten rok jest jednak specyficzny, w czerwcu są mistrzostwa Europy. Zawodnicy szukają zatem startów już w połowie maja. My dajemy szansę na start w dobrych warunkach i możliwość walki o godne punkty do rankingu World Athletics – tłumaczy współorganizujący wydarzenie Tomasz Majewski.

Zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Silver jubileuszowy 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego będzie pierwszym międzynarodowym mityngiem lekkoatletycznym o tak wysokiej randze rozgrywanym w Polsce w sezonie 2024.

Memoriał Janusza Kusocińskiego to jeden z najstarszych nieprzerwanie rozgrywanych mityngów lekkoatletycznych na świecie. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1954 roku w Warszawie, a jedną z inicjatorek ich zorganizowania była brązowa medalistka olimpijska z Berlina oszczepniczka Maria Kwaśniewska. Przez siedem dekad na mityngu pobito dziesiątki rekordów świata, Europy oraz Polski, a na starcie pojawiali się zawsze największe gwiazdy lekkoatletyki.

Patron mityngu – Janusz Kusociński – to mistrz olimpijski z 1932 roku w biegu na 10 000 metrów. Był jednym z największych sportowców przedwojennej Polski. Jako patriota włączył się w obronę kraju we wrześniu 1939 roku. Więzień Pawiaka, w 1940 roku został zamordowany przez hitlerowców w Palmirach pod Warszawą.

Początek zawodów na Stadionie Śląskim 18 maja po godzinie 16:00. Bilety na 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego są już do nabyć w kanałach sprzedażowych ebilet.pl.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej