1 / 0

Mistrzostwa Polski w biegach górskich w Szczawnicy

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail.

W piątek rywalizowali zawodnicy i zawodniczki w biegu pod górę na wymagającej trasie Lubań Vertical. Trasę 6,5 km z 920 m przewyższenia z Tylmanowej na szczyt Lubania najszybciej pokonali Dominik Tabor (0:40:00) oraz Anna Celińska (0:46:40), zapewniając sobie tym samym miejsce w reprezentacji narodowej na najbliższe Mistrzostwa Europy we Francji. Na kolejnych miejscach wśród mężczyzn uplasowali się Michał Olejnik (0:40:07) i Sylwester Lepiarz (0:40:39), a wśród kobiet Martyna Masłowska (0:49:57) i Anna Ficner (0:50:02). Warunki do biegania były bardzo dobre, co zaowocowało poprawieniem rekordów tras. Dominik Tabor poprawił wynik Dawida Maliny o 14 sekund, a Ania Celińska urwała ze swojego ubiegłorocznego rekordu 7 sekund.

W sobotę festiwal Pieniny Ultra-Trail® nabrał już rozpędu, odbyło się aż 6 biegów, z których dwa miały rangę mistrzostw Polski. O godzinie 8:30 z Jaworek wystartowały PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim Mountain Classic na liczącej 20,6 km trasie Chyża Durbaszka. Ponownie o czołowe lokaty w kategorii mężczyzna rywalizowali Dominik Tabor (1:25:19) i Sylwester Lepiarz (1:29:03), za których plecami brązowy medal wywalczył Jakub Gorzelańczyk (1:29:09). Po mocnym asfaltowym początku na prowadzeniu utrzymywał się Lepiarz, jednak gdy trasa zmieniła swój charakter na bardziej górski wypracowaną lukę szybko zaczął zamykać Tabor i już przed końcem pierwszego podbiegu wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do samej mety, zapewniając sobie drugi złoty medal MP podczas całego wydarzenia. Wynik Dominika jest o tyle imponujący, że poprawił wcześniejszy rekord trasy należący do Marcina Kubicy o 29 sekund, choć… trasa w stosunku do wcześniejszych edycji była dłuższa o około 0,6 km i 70 m przewyższenia.

Wśród pań rywalizację zdominowała 23-letnia Patrycja Stanek, która wynikiem 1:42:51 poprawiła wcześniejszy rekord trasy należący do Martyny Młynarczyk. Tamten rekord również został odnotowany na troszkę krótszej trasie. Patrycja wyprzedziła drugą na mecie Aleksandrę Bazułkę (1:48:18) o ponad 6 minut i trzecią Karolinę Dul (1:50:44) o 8 minut 29 sekund. Trzy z czterech czołowych lokat zajęły zawodniczki SBG Salco Nieopłomice.

Pogoda w sobotni poranek była fantastyczna do szybkiego biegania, co zaowocowało również rekordami w kolejnych mistrzostwa Polski – Short Trail – rozegranych w ramach biegu Wielka Prehyba (43,7 km; +2060 m/-2060 m). O godzinie 9:00 na starcie w Szczawnicy zebrała się fenomenalna stawka elity biegaczy i biegaczek górskich, w tym około 20 zawodników z rankingiem około 800 i więcej punktów ITRA oraz 9 zawodniczek z rankingiem powyżej 680 pkt. Zwyciężyli Rafał Matuszczak i Martyna Młynarczyk. Rafał z czasem 3:12:15 rozprawił się z już 8-letnim rekordem trasy (3:15:19) należącym do Marcina Świerca. Wcześniej nie udawało się to ani Bartkowi Przedwojewskiemu, ani Bartkowi Gorczycy ani Marcinowi Rzeszótce czy Krzyśkowi Bodurce. Z kolei Martyna Młynarczyk (3:50:42) sięgnęła po swoje czwarte złoto w Mistrzostwach Polski rozgrywanych na Wielkiej Prehybie. Co więcej, swój własny rekord trasy z 2019 roku poprawiła aż o około 6 minut. Wśród panów srebro wywalczył Dawid Malina (3:16:00), a brąz Marcel Fabian (3:26:19). Z kolei srebro kobiet wybiegała Katarzyna Wilk (3:55:08) wyprzedzając o 3 minuty 36 sekund Katarzynę Solińską (3:58:44).

W całym festiwalu Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy w dniach 19-20.04.2024 na 7 trasach wystartowało 3349 osób, a w niedzielę podczas Mini Pieniny Ultra-Trail® aż 313 dzieci. Partnerem Strategicznym wydarzenia zostało Województwo Małopolskie, Sponsorami Głównymi PKO Bank Polski oraz marka On. Rywalizację można było śledzić na żywo na kanale YouTube organizatora – zapraszamy do odtwarzania retransmisji: https://www.youtube.com/live/8u_H7Eb5wSY?si=ayvP2bFaM5vYWvwB