Menu
1 / 0
Aktualności /

Kluczowe decyzje 233. spotkania Rady World Athletics

Kluczowe decyzje 233. spotkania Rady World Athletics

Podczas swego 233. posiedzenia obradująca w Monako Rada World Athletics podjęła szereg decyzji dotyczących m.in. sezonu 2024.

Polskich kibiców z pewnością zainteresują zmiany związane z rozgrywaniem sztafet. Władze światowej lekkoatletyki rozszerzyły zapis o maksymalnie jednej zmianie w składzie sztafety mieszanej o wszystkie imprezy cyklu World Athletics Series. Dodatkowo zdecydowano, że już runda eliminacyjna rozgrywanych na początku maja 2024 roku w Nassau zawodów World Athletics Relays zadecyduje o podziale torów w rywalizacji sztafet podczas igrzysk w Paryżu.

World Athletics zadecydowało, że najkorzystniejsze tory podczas eliminacji na igrzyskach olimpijskich w Paryżu otrzymają te sztafety, które awansują do finałów majowych World Athletics Relays. Oznacza to, że znaczenie rozgrywanych na Bahamach zawodów jeszcze wzrośnie. Są one główną kwalifikacją olimpijską w sztafetach. Przypominam, że aż 14 z 16 sztafet kwalifikuje się na igrzyska na podstawie tej imprezy – zauważa statystyk lekkoatletyczny Tomasz Spodenkiewicz.

Rada World Athletics zatwierdziła również programy minutowe drużynowych mistrzostw świata w chodzie sportowym (21 kwietnia 2024, Antalya) oraz mistrzostw świata U20 (27-31 sierpnia 2024, Lima). W sprawach kalendarzowych wskazano też terminy dwu imprez biegowych. Druga edycja mistrzostw świata w biegach ulicznych ma odbyć się w San Diego pomiędzy 26 i 28 września 2025 roku, niespełna tydzień po zakończeniu globalnego czempionatu w Tokio. Trzy miesiące później lekkoatleci wrócą do USA by rywalizować w mistrzostwach świata w biegach przełajowych. Zawody w Tallahassee, stolicy Florydy, odbędą się rekordowo wcześniej – imprezę zaplanowano na 10 stycznia 2026 roku.

Władze światowej lekkoatletyki potwierdziły, że mimo decyzji MKOl o dopuszczeniu neutralnych zawodników z Rosji i Białorusi do udziału w przyszłorocznych igrzyskach to w lekkoatletyce sportowcy z tych krajów nie wystąpią.

Nasze stanowisko jest niezmienne. W Paryżu nie będzie neutralnych zawodników. To stanowisko zostało poparte niemal jednomyślnie przez rodzinę lekkoatletyczną – mówił po zakończeniu obrad Rady World Athletics prezydent federacji Lord Sebastian Coe.

Lekkoatletyczna centrala zatwierdziła też politykę praw człowieka oraz wysłuchała raportu zespołu zajmującego się tematem safeguardingu. Nowym szefem grupy zajmującej się tym tematem został Francuz Jean Gracia, do zespołu dołączą też przedstawiciele Komisji Zawodniczej WA.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej